Хоя (Hoya) - описание на видовете

Публикувай отговор
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от secret_rose »

И аз от два - три дни си имам мечтаната карноза :)) Много и се радвам. Подариха ми я насадена в кофичка от кис. мляко и ми се струва, че и е тясно там, че е една дълга пръчка с няколко разклонения и едва се крепи да не падне. Кога мога да я пресадя? Чак напролет ли?
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от mimeta »

Честита придобивка :dovolen: Хоята е стайно цвете, така че теоретично може да се пресажда целогодишно. Разбира се, трябва условията в жилището ти да позволяват. В къщата, където живея е студено и влажно, особено сега, докато още не е пуснато парното, така че не мога да пресаждам. Ако у вас е топло и слънчево - нямаш грижи. Имай предвид, че на хоята не й трябва голяма саксия, живеят си нормално и в малки саксийки. Не я слагай на пряко слънце.
Изображение
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от secret_rose »

При нас е топло още, вчера бяхме на плаж, но нощем захладнява.
Мерси, Мимета :tzvetentze:
Щом обичат малки саксийки няма да я местя, тя сега се и климатизира сигурно, че я донесох от България.
Навсякъде обаче чета, че искат силно слънчево огряване поне 4 часа на ден... Сложила съм я до южен прозорец зад перденце.
Ето я (тъкмо да кажете правилно ли я определих като карноза...)

Изображение

Изображение
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от svetla06 »

Не пипай хоята. Огъни й от телче (най-добре от тези, които имат покритите отгоре, зеленички най-често) и я навивай по него. Другото, което можеш да направиш, е да я сложиш (да я закрепиш е също важно) с кофичката във висяща саксия - по естетически съображения - и хоята да си върви нагоре по висящото. Оставяйки я в кофичката вероятността да я преполееш намалява. Не обичат големи саксии. Юг е много добре! Ако не е чак жарко слънцето, може и без перде, но след като се адаптира у вас. Наистина за да цъфти й трябва слънчице. Това е моя опит :tzvetentze: .
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от secret_rose »

Благодаря, Светле :)
Само да питам - ако я закрепя сега по нещо да се увива как ще я пресадя напролет... Или нараства бавно? Изобщо зимата има ли почивка или не?
Мислех да я сложа в някаква по - тежка кашпа да не пада, и с пръчица като орхидеите, понеже ако ще се налага пресаждане след няколко месеца, да ми е по - лесно, а после вече да я закрепя на постоянно място. Те всъщност са две растения в тази кофичка, но едното има само едно листенце засега, затова мисля ще им е тясно..
Зад перде е, понеже денем слънцето е силно още, един фаленопсис ми е с парнати листа от преди дни.

Обожавам това растение, от кога го исках... Имам и Керии, вече година ще стане, но не помръдва с нов растеж...
Аватар
цеци
Кафевар/ка/
Мнения: 962
Регистриран на: Ное 29, '09, 15:13

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от цеци »

Тази май не съм я виждала тук : pubicalyx silver pink

Изображение
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от mimeta »

Карнозата ако реши, може да расте и много бързо, пуска дълъг ластун на който постепенно избиват листа. Закрепи я така, че или лесно да я размотаеш, или да не ти пречи при пресаждането. Със слънцето внимателно, зависи на какво е свикнала, моята карноза слънце не е виждала от 20 години, ако я пльокна на пряко слънце ще се гътна за нула време. После, като свикнат вече, няма проблем, имах една, която първо без да искам я изгорих на слънце, после я наваля сняг... в крайна сметка нищо й нямаше, преживя без да се замисли :)
Изображение
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от svetla06 »

mimeta написа:Карнозата ако реши, може да расте и много бързо, пуска дълъг ластун на който постепенно избиват листа. Закрепи я така, че или лесно да я размотаеш, или да не ти пречи при пресаждането. Със слънцето внимателно, зависи на какво е свикнала, моята карноза слънце не е виждала от 20 години, ако я пльокна на пряко слънце ще се гътна за нула време. После, като свикнат вече, няма проблем, имах една, която първо без да искам я изгорих на слънце, после я наваля сняг... в крайна сметка нищо й нямаше, преживя без да се замисли :)
Абсолютно вярно :nod: !
Аз също писах "след адаптация". По принцип са слънце- и светлолюбиви тоя вид. А за увиването - като дойде време развиваш я полеееееекичка и я пресаждаш - гъвкави са. :D
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от secret_rose »

Ще послушам съветите ви, благодаря ви :tzvetentze:
Иначе мисля, че е била силно огрявана, има слънчеви изгаряния по две листа, леки такива...
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хоя (Hoya) - описание на видовете

Мнение от Lizi »

Аз съм сложила доста видове на един южен прозорец без перде .И много добре се развиват .Дори едната има пъпки и ще цъфти .
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”