Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Публикувай отговор
Аватар
svetla06
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1586
Регистриран на: Ное 29, '09, 19:41
Местоположение: Русе

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от svetla06 »

Много хубава хоя! :lol: :lol: :lol:
Не е капризен, просто трябва да му се уцели мястото. Иска светло и да не се мести :nod: . Това е. Не бива да пресъхва тотално. Иска и тор от време на време. Толкова само! :D
kali
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1521
Регистриран на: Апр 7, '13, 22:02

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от kali »

Много е интересен този жасмин, а и красив и навярно лесно се отглежда, щом се хваща и от семенца.Не съм виждала да се продават семена. Може ли да ми кажете от къде мога да си закупя това виещо се растение /нямам достъп до големите вериги магазини като Практикер и Баумакс/.
denitsavm

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от denitsavm »

kali по това време има във всякакви цветарски магазини :nod:

Меги, не се гледа трудно. Мисля, че освен измръзването, което се случи при мен, но при теб трудно ще стане или пресушаването, други проблеми не съм имала. Даже си мисля, че ако при теб не падат много под нулата, може да го пробваш и в градината :hmmm: Иначе моя го изнасях лятото навън, цъфтеше си два пъти в годината, но като го пресуша, което обикновено правя и му окапваха цветоносите :glupav: Друг проблем съм нямала :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от secret_rose »

Благодаря ви.. ще го наблюдавам.
В градината не искам, че там имам големи жасминови храсти, това ще го пазя да ми ароматизира жилището :liubov2: Притеснява ме само как ще се чувства, понеже гарденията ми например навън полудява, а вътре става една хилава...
Но при мен вечно зеят врати целогодишно, вътре - вън няма особено голяма разлика, с изключение на един януари, въздушната влажност е висока навсякъде, та се надявам да свикне..
Сега съм го инсталирала пред югозападен прозорец на маса, когато прежуря защитавам с тюлени перденце, иначе на по - слабо слънце си го грее, а в близост има овлажнител. Опръсквам му листата, да видим.
Много нежно ухае... иска ми се да свикне у дома.
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от katia »

При нас са заредили със Стефанотис в Аскента, по 16 лв. много хубав напъпил и голям, вчера отидох да си взема, но като погледнах в почвата цветето е насадено в нещо като чорапче с диаметър около 4 см. и така корена му е сложен вече в саксията. Купувала съм и други цветя с такива мрежички около корена и все са умирали. Може и причината да е в мен. А изкушението да си го купя е голямо...Дали да го пресадя и да опитам да махна мрежата около корена :hmmm:
denitsavm

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от denitsavm »

Кате, ако ще взимаш - взимай. Не пресаждай докато е с пъпки, но бръкни и поразкъсай мрежичката /това е обвивката на торфената таблетка и проблема не е точно в нея, а в това, че там или се преовлажнява и мрежата задържа влагата само там, а почвата наоколо изсъхва по-бързо и на практика се получава преполиване или пък там пресъхва и после трудно се навлажнява и съответно пък умира растението от пресъхване, въпреки влажната наоколо почва :eeeh: , т.е. ако поразкъсаш мрежата ще решиш временно проблема с водния баланс/, полей и с фунгицид, особено там където стеблото излиза от почвата ,пресади след като прецъфти :nod:
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от katia »

Благодаря ти. Аз си го купих вчера и мислех днес да го пресадя, че чакам да прецъфти, няма да е скоро щото е с много пъпки, ще го полея днес с топсин. На моя не се вижда да е с мрежичка видях го в друга саксия, но щом един има значи всички са така...ще трябва да разровя по-дълбоко :hmmm:
denitsavm

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от denitsavm »

Много нежно с пръст бъркаш надолу покрай стеблото и ако усетиш мрежичка я разкъсваш - тя поне лесно се къса :stiskam: :stiskam: :stiskam:
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от katia »

:daaa: Благодаря
skarlet_x
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Яну 23, '14, 13:56

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от skarlet_x »

Здравейте :dovolen:
Надявам се да ми помогнете. Опитвам се да спася един захвърлен Стефанотис. Положението му: малка саксия и корени излизащи от отворите ѝ, нужда от допълнително почва, прочетох, че местене и допълване с почва се правят през пролетта и за това не предприемам нищо сега.
Голямото ми притеснение, че му падат листата, пожълтяват и падат.
Какво трябва да направя за да предотвратя това?

Благодаря :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”