Пасифлора, Страстоцвет (Passiflora)

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 871 пъти

Re: Пасифлора

Мнение от greeneyed »

Ако беше толкова лесно, половината ни огради щяха да са обсипани с пасифлори и ние да щракаме с пръсти. ;) Ама не са. Само на юг по морето . 8-)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Пасифлора

Мнение от Бобсъна »

Те така плододава P.Caerulea "C.Elliott" по морето:

Изображение

:ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Изображение
Аватар
ItzNickyBxxch
Kафенце
Мнения: 42
Регистриран на: Ное 3, '14, 18:26

Re: Пасифлора

Мнение от ItzNickyBxxch »

Незнам Сандански дали е по южното черноморие, ама пасифлорката (Passiflora caerulea) така расте, че комшийката така реве от нея, та през 2 седмици си скубе от градината... Имам я на няколко места - добре осветени и не чак толкова... Най-слабо осветената на последната голяма зима измръзна до дъно, но пък напролет на метър от нея излезна нова... Около всяка по-голяма имам по поне 5-6 малки в радиус 1,5-2 метра... И се скъсват да цъвтят...

Изображение
It'z Nicky Bxxch!
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Пасифлора

Мнение от Бобсъна »

Не,не е ,и затова там ви мръзнат чат-пат.... :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Изображение
Аватар
ItzNickyBxxch
Kафенце
Мнения: 42
Регистриран на: Ное 3, '14, 18:26

Re: Пасифлора

Мнение от ItzNickyBxxch »

Бе от 10 години гледам Пасифлора и както казах само 1 ми е мръзнала, защото с едночасово огряване щеше да е чудо да оживее на тея темчератури, на които измръзна...
It'z Nicky Bxxch!
Максима
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Окт 12, '14, 01:36

Re: Пасифлора

Мнение от Максима »

Здравейте, приятели!
Това лято видях пасифлора церулея в Созопол и се влюбих в нея! Прекрасната ми хазяйка ми даде плодчета, от които извадих семена и засях на 01.09. Жалко, че не съм знаела, че с резници става по-лесно, но - както и да е! Поникнаха ми 7 семеначета, сега са около 4-5 см. Гледам ги в саксия под найлон. Бихте ли ме посъветвали какво трябва да правя, за да оцелеят през зимата - да ги държа ли на топло, или на по-хладно, кога и как да поливам, кога да ги засадя в самостоятелни саксийки? Да торя ли? И... изобщо всичко, което се сетите. Ще съм благодарна да получа напътствия.
athina.palada
Двойно кафе
Мнения: 186
Регистриран на: Апр 18, '13, 13:35
Местоположение: Плевен

Re: Пасифлора

Мнение от athina.palada »

ItzNickyBxxch написа:Незнам Сандански дали е по южното черноморие, ама пасифлорката (Passiflora caerulea) така расте, че комшийката така реве от нея, та през 2 седмици си скубе от градината... Имам я на няколко места - добре осветени и не чак толкова... Най-слабо осветената на последната голяма зима измръзна до дъно, но пък напролет на метър от нея излезна нова... Около всяка по-голяма имам по поне 5-6 малки в радиус 1,5-2 метра... И се скъсват да цъвтят...

Изображение
Моля те, като толкова скубеш и хвърляш, отдели ми едно или колкото искащ коренчета / и за други плевенчанки напр./ и аз като дойда в Сандански, ще си ги взема! Ако си съгласен дай координати на лични! Приятна седмица!
athina.palada
Двойно кафе
Мнения: 186
Регистриран на: Апр 18, '13, 13:35
Местоположение: Плевен

Re: Пасифлора

Мнение от athina.palada »

Допълнение към горното мнение:Често пътуваме в този край на България.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Пасифлора

Мнение от Бобсъна »

Цъфти Пасифлора "Аметист":

Изображение

Изображение

:eek:
Изображение
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Пасифлора

Мнение от сюзан »

Може би е още рано за пасифлорите, но аз да попитам нещо. Имам пасифлора церулеа от 3 години. На двора е. Цъфтя малко второто лято и с доста цвят през миналото лято. Сега е само сухи листа и се притеснявам да не е измръзнала. Тази зима не беше толкова студена в Стара Загора, но по-предишните сякаш листата се запазваха. Не знам дали ще се оправи, но се надявам ако е измръзнала поне да пусне издънки от корена. Кажете рано ли е или е заминала.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”