Гардения (Gardenia)

Публикувай отговор
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Гардения

Мнение от secret_rose »

Много ми е интересно в турския форум, като видя в Истанбул и по Черноморието насадени в земята гардении. Все съм си мислила, че измръзват. Особено покрай Черно море зимите са люти, а в Истанбул и до минус 15 е падало, но пък - морски климат.

Тук в Истанбул - бебета ги е насадил 15 бройки, зимуват си благополучно:
Изображение
Това пък в Трабзон, на Черноморието:
Изображение

Един друг пък споделя, че редовно и полива в корените цвика от изцеден кефир или кисело мляко...

Започвам да се замислям да насадя и аз една (имам 3, двете си ги вкорених от първата), че вече аман от капризите и. Сега пак ми е със светлозелени, анемични нови листенца, макар да прави пъпки.
Какво мислите, дали да пробвам...
Вече съм ги прибрала вкъщи, та ако ще екпериментирам, ще е напролет...

( от тук: http://www.agaclar.net/forum/evdeki-bit ... 711-58.htm" onclick="window.open(this.href);return false;)
dal

Re: Гардения

Мнение от dal »

Меги , искам да те попитам , вече почти половин година си тук ,четеш питаш пишеш , мил внимателен човек си , разбран , логичен , и като така във връзка с растенията кога ще осъзнаеш , че климатът при теб е друг и че нямаш място в секцията със стайни растения като необходимост , а присъстваш заради упорството ти и собствената ти зиморничавост?
на тебе може да ти се струват много работи , но ти си в 8 климатична зона -както и да го въртиш , каквото и да си мислиш;
90% от растенията , които ние задължително прибираме при теб виреят навън , а доста от тези за 9 зона биха преянуарили /щото ти имаш януари но не и зима/ с минимална някаква защита без особени поражения .

особено сега , когато на целия форум му се е ебала бойната слава да влачи саксии и да прибира , гласейки се за минус 15--25 С , твоите въпроси на мене ми звучат като разговор между манекенки във фризьорски салон - думи без смисъл.

моля да помислиш върху горното , не вярвам да ти се ще да звучиш по този начин- тук се учим един от друг.
касае гардении азалии рододендрони камелии жасмини олеандри /зокуми/ трахикарпуси ,още някои палми , пасифлори ,дори някои сортове мушката , кани , кали , някои хибискуси от фуниите , това дето му викаме стайни юки , корделинета , спитофилуми , руселия , жакаранди , доста кактуси , красули ешверии дето тука умират , и какво ли още не - виж секция стайни и просто каквото видиш там го провери в гугъл за зоните и го посади навън ....

Изображение
Изображениевиж вашето крайбрежие , и не гледай че истанбул го дават 9 зона - край морето зоните винаги са със степен нагоре заради мекотата от голямата водна маса
Нищо че тук именно тези дето сте край вода сте най зъзнещи някак в саденето :daaa:
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Гардения

Мнение от secret_rose »

Ми аз ако бях сигурна, нямаше да питам, нали? Питам, защото имам съмнения. :)
А причината да имам съмнения е цветаря от най - близкия до мен градински център. Ясно казва: "Гарденията ще измръзне."
Тук не е една определена климатична зона, в това е проблемът. На границата на умерения с тропика, което значи: средиземноморско лято и умерена зима, но малко по - мека. Миналата гледах температурите за сравнение с най - южните точки в България - не се различават много. А там хората прибират :) И в Истанбул прибират, принципно, такива смелчаци като този от форума са рядко.
Факта, че имам гора от пинии не означава, че тези капризни растения ще оцелеят, не съм в Анталия. А тук има хора специалисти. Ако нещо сте забелязали покрай писането ми, пък сте пропуснали да видите, че не съм по празнословието и спама, колко да ми минава времето, а като питам - искам да се науча, ами... И понеже за тази гардения съм платила 85 лири, нещо не ми се ще да я изхвърлям напролет.
Миналата зима навън ми измръзна стайна юка. А не падна под нулата за повече от 2 дни. Парадокси? :) Парадоксът е, че аз зиме ходя по сако, но за китките си се страхувам. Та, не съм зиморничава. Все пак благодаря за коментара.
dal

Re: Гардения

Мнение от dal »

А не падна под нулата за повече от 2 дни -помисли върху това
а и в края на краищата ти постоянно не си сигурна , пък аз на 20 колебания ти отговарям по веднъж , въпреки че за климата съм ти писала няколко пъти

ти си на южната граница на 8 към 9 зона и си по скоро 9 зона
всичко останало се случва в мислите ти , а ако така ги гледаш с колебания - растенията ти може да се затрият поради преполиване примерно , а не поради измръзване . Тъй или иначе дано съм те ядосала достатъчно , да пробваш поне с гардения от 5 лева от българия и да си облекчиш цветарските терзания.
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Гардения

Мнение от secret_rose »

Да, не падна под нулата по термометрите, но при минус 2 се усещаше минус 10. Аз съм на няколко км от морето и по - близо до гората и при мен редовно има урагани, които ми пречупват хинапи и ми изтръгват млади борчета - това съм го писала тук из форума поне 3 пъти.
Дал, като добия твоя опит вероятно и аз ще давам акъли и няма да имам съмнения :) Но бъди снизходителна към новаците, моля.
Уча се да гледам цветя при вас и с четене из нета, нямам комшии, нито приятелки да ми заменят скъпото цвете ако го бастисам, а тук наистина са скъпи, ако имаше гардении по 5 лева, до сега да съм си направила гардениева гора. Жива и здрава Мария, че ми подари много градински, понеже двора ми е празен поради цени.

Никога не преполивам. Само на влаголюбивите им поддържам умерената, необходима влага.
Бе... все тая. Повече няма да ви тормозя с глупавите ми съмнения.
dal

Re: Гардения

Мнение от dal »

ако само питаш и не пробваш няма да придобиеш никакъв опит
това как ти усещаш и как растенията усещат при коренова система и при въздушна влага и активна вегетация 10 месеца в годината са абсолютно различни неща , разбери го ;
аз нямам и няма как да имам опит извън зоната , която обитавам- 6 , с хайдушки прикляквания януари/ февруари , та не мога да бъда сочена за пример и поради суровостта на климата се вбесявам на хоризонтите , които не обитаваш , а можеш
надявам се да извлечеш полезното от горните постове
тези дни наистина ще ти намеря листа с растения устойчиви на 8/ 9 зона

от сега си добави гергини гладиоли формиуми тенакс и всички пенисетумни треви към годното за навън при теб ;
това означава , че да нямаш растения навън е твоя и само твоя вина и принос -от незнание , от недоверие , от подпитване , от колебания - всичко вирее всичко струва стотинки от семена и всичко се развъжда вегетативно с бесни темпове при топлината и влагата на климата там. Защо не се научиш , и да си го озелениш? ми не ми отговаряй , там с тебе си си решете как да бъде .
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Гардения

Мнение от secret_rose »

Е, не аз, синоптик.бг ги разправя тия за това каква е температурата и като колко се усеща. На собствената си преценка не се доверям съвсем, понеже не съм термометър.
Дал, караш човек да се чувства натрапник. Вероятно с добри намерения, ама...

:tzvetentze: Успех.

И все пак, ако има някой, който да може да напише тук до какви най - ниски температури издържа здраво, голямо растение гардения в саксия, и при какви - когато е посадено в земята, ще се радвам да прочета през ключалката.
Преди да ви запитам рових в руски и турски форуми, в теми с пишещи от подобен на моя климат, и само се обърках повече.
Благодаря предварително.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Гардения

Мнение от Мария Николова »

Не си и не те мисли Дал за натрапник. :nod: Но тя така може - грижовните си съвети ги дава с ритници. Или се цупи човек и не приема съветите, или намига и ги приема. ;)

Изображение

За открехването черпиш един сладолед на плажа през лятото. :lol:
Последно промяна от Мария Николова на Ное 25, '13, 21:59, променено общо 1 път.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Гардения

Мнение от greeneyed »

За жълтеещите листа- почвата не е достъчно кисела, можеш да си купиш зелен камък http://sortovisemena-bg.com/units/%D1%8 ... ml?u=90287 и да сложиш на 2-3 пъти по 1 кибритена кутийка на растенията, които обичат кисела почва-камелии, гардении, рододендрони, магнолии.... Другото е да се стараеш както човекът е сложил борови кори в изобилие да вкиселяват почвата. Гардениите сигурно и те са доксан докуз вида- едни издържат -5, други не издържат. Ако си вкорениш някое клонче, след като укрепне достатъчно, можеш да пробваш. Най-сигурното е да се огледаш наоколо има ли гардении в дворовете. Ако виреят на открито, със сигурно хората ще ги отглеждат. :dovolen: :daaa: :liubov2:
:potekoha: :potekoha: :potekoha: ей така съм, като видях първата снимка. Тук въздуха е прекалено сух през лятото за гардении, искат много дондуркане. :nod:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
dal

Re: Гардения

Мнение от dal »

наистина започвам да се ядосвам
Hardiness:
USDA Zone 7b: to -14.9 �C (5 �F)
USDA Zone 8a: to -12.2 �C (10 �F)
USDA Zone 8b: to -9.4 �C (15 �F)
USDA Zone 9a: to -6.6 �C (20 �F)
USDA Zone 9b: to -3.8 �C (25 �F)
USDA Zone 10a: to -1.1 �C (30 �F)
USDA Zone 10b: to 1.7 �C (35 �F)
USDA Zone 11: above 4.5 �C (40 �F)

Read more: http://davesgarden.com/guides/pf/go/936 ... z2lgp1vF6y" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.bhg.com/gardening/plant-dict ... /gardenia/

Дима в началото на темата е показала гардения в контейнер , развиваща се чудесно в северна гърция , на същата ширина.

след 7 б зона расте навън и това го пише навсякъде в интернет -навсякъде пише едно и също , без колебания и без триуменета !
може да ме изкарате всякаква , обаче тук четат различни хора и се надявам поне те да предпочитат капка здрав разум и път да провериш съмненията пред разни хлъзгави шербети и поетични завоалирани упреци в грубост , и то само щото някой се аргументира срещу теб , наместо да блее в културен унисон .
поднасям извинения
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”