Гардения (Gardenia)

Публикувай отговор
Аватар
дарето74
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Дек 12, '09, 19:54

Гардения (Gardenia)

Мнение от дарето74 »

Идея си нямам как се отглежда това прекрасно цвете. Всъщност знам само, че иска кисела почва и толкова.
И че някои го поливат с добавка на лимонов сок към водата.
Изображение
Тази малка Гардения си я купих вчера. Има пъпки, дано цъфне при мен.
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Гардения

Мнение от elina »

Даре, много е хубавка !Дано не и опадат пъпките ,и да те радва с цвят :stiskam:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Гардения

Мнение от lila »

Студено иска, Даре. На прозореца в неотоплявана стая ще му е добре зимата. Лятото пак иска хладно. Корените нарастват изключително бавно и лесно се травмират - не се препоръчва много-много пресаждане. Ако масово пожълтяват и окапват листа - поливай с нещо против гниене - топсин или каквото имаш. Много са красиви, но в къщи е топло и само "очи пълни" в моя случай :dovolen:
Аватар
дарето74
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Дек 12, '09, 19:54

Re: Гардения

Мнение от дарето74 »

Ок. Веднага я местя на студенко.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Гардения

Мнение от ravik »

Ех, тези гардении, уникални са като цъфнат. :liubov2:
Аз гледах за известно време, но се наложи да замина за няколко месеца и майка ми я умори за норматив.
Значи лятото аз я гледах на горещо и пълно слънце. Беше се разклонила безобразно и станала огромна. Та аз лично не съм сигурна за хладното през лятото...
Иначе основните неща:
- изисква кисела почва
- лесно се разболява от някакви гъбичкови заболявания. Мисля, че ботритис. Получават се едни много характерни кафяви петна по листата и листата започват да капят. Затова периодично профилактично пръскане и поливане със слаб разтвор на топсин, ако имаш съмнения. Ако направо си има заболяване, то помага редовно пръскане и поливане с топсин.
- Също често е и нападение от акари - тогава симптомите са прежълтяли и падащи листа.
- Често страда от хлороза. Симптомите са пак жълтеещи листа, но със зелени жилки. Причината да се полива с лимонов сок, е че по принцип желязото се усвоява при по-ниско pH на почвата, а нормалната чешмяна вода, с която поливаме растенията си, е с по-високо pH и по този начин постепенно вдигаме pH-то и на почвата и гарденията не успява да усвоява желязото, дори и да го има в почвата. Затова е хубаво редовно да се полива с подкиселена вода, да се полива с разтвор на хелатно желязо и комбинирани торове с високо съдържание на желязо.
- За пресаждането съм съгласна - няма смисъл от често пресаждане и разбутване на корените.
- Подрязване, когато се разклони много, защото иначе става с едни дълги пършиви клони. Мен това ме беше страх да го правя, но по принцип сгъстява короната. :dovolen:
Успех и да ни я покажеш цъфнала. :daaa:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
tutislava
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Дек 2, '09, 13:23

Re: Гардения

Мнение от tutislava »

Много е красива, когато цъфне и ухае невероятно. Имах два неуспешни опита с отглеждането й, затова ще се радвам на чуждите снимки засега. Успех!
Аватар
mal4o_vasil4o
Кана кафе
Мнения: 569
Регистриран на: Дек 2, '09, 17:26

Re: Гардения

Мнение от mal4o_vasil4o »

Моята гардения не е на хладно,а напротив.В стаята е сравнително топло и нямам проблеми с нея(да чукна на дърво).Вади си листа и се развива добре.Може би малко бавно,но все пак.При мен явно и харесва :ieeee:
Изображение
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: Гардения

Мнение от al.yank »

И моята е на топло в хола,за сега ,вече втора година ,расте без проблеми.Може би ми е благодарна,че я спасих,купих я много пършива и неугледна за два лева,не възлагах особени надежди да оцелее.Порастна доста,разлисти се и не спира да пуска листа.
Равик,би ли казала,кога е подходящо време да се подреже?
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
дарето74
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Дек 12, '09, 19:54

Re: Гардения

Мнение от дарето74 »

ravik написа:Ех, тези гардении, уникални са като цъфнат. :liubov2:

Успех и да ни я покажеш цъфнала. :daaa:
Винаги е хубаво, когато полезни съвети се дават от хора с личен опит и наблюдения. По книгите невинаги е така.
Равик, благодаря ти. :tzvetentze:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Гардения

Мнение от ravik »

al.yank написа:Равик,би ли казала,кога е подходящо време да се подреже?
Понеже не си спомням, порових в нета. :oops:
Значи информацията от няколко независими източника е една и съща:
- Подрязването се прави с цел оформяне единствено и няма отношение към здравословното състояние на растението. Т.е. подрязвайте единствено с цел да придадете подходяща за вашето растение форма.
- Не е необходимо ежегодно подрязване. Веднъж на две години е достатъчно. Подрязвайте по-често само ако искате да промените формата.
- Времето за подрязване трябва да е съобразено с цъфтежния цикъл. Най-подходящото време е края на лятото, веднага след като са прецъфтели вече заложените пъпки и преди да се заложат цветните пъпки за следващия сезон. Цветните пъпки се залагат през есента, затова и се препоръчва подрязване в края на лятото, веднага след като са увяхнали и последните цветове, за да не се отрежат клони с новозаложени пъпки. Макар, че повечето гардении цъфтят само веднъж годишно, все пак има нови хибриди, които могат да цъфтят целогодишно (предполагам голяма част от предлаганите на пазара са такива и затова при тях тези правила не важат). При целогодишно цъфтящите гардении, уверете се, че са приключили цъфтежния си цикъл и тогава подрязвайте.
- Могат да се подрязват както нови (млади и зелени) клони, така и стари и вдървени, защото гарденията залага пъпки и на нови и на стари клони, т.е. няма значение кои клони подрязвате. Съобразявайте се само с формата, която искате да придадете.
- Не подрязвайте твърде ниско. Минималната дължина на подрязаните клони трябва да бъде поне 10-15 см, за да може растението да се възстанови. Не подрязвайте по-ниско.
- Използвайте остра ножица, за да имате минимални наранявания по клоните, тъй като нараняванията са потенциален източник за навлизане на зараза в растението.
- Раните от подрязването могат да се обработят с някакъв препарат, за да се намали риска от инфекция.
- Не поливайте веднага след подрязване - оставете на растението поне няколко часа, за да може да засуши пресните рани.
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”