Лимон и други цитруси (Citrus)

Публикувай отговор
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от prijatel62 »

Breda написа: Юни 3, '19, 08:42 И аз имам "Poncirus Trifoliata",но много слабо ми върви,дадоха ми захванато резниче десетина см преди 4-5 години.Мръзне по върховете през зимата,и все така плешивичък си стои.Тази пролет го преместих,дано му е по-добре.Нещо специално изискват ли? Да го режа ли да се разклони? До сега само мъртвото от зимата съм махала.
Понцируса си е едно трънливо растение, което става и за жив плет, с неядливи, но с декоративен ефект плодове.
По-добре е да се захване от семеначе, което пуска здрави корени, сравнено с това, захванато от резник.
После може да се направи присадка с някой ядлив цитрус.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 235 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Breda »

Благодаря Ким,Приятел :daaa:

Харесва ми така див и неядлив,но ми се искаше вече да порасне,ще чакам,все ще направи корени
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Бобсъна »

Ми дайте фото да го видим де....Цитрус Трифолиата(както е новото название на Понцируса) е доста кораво растение....издържа зимъс без проблем -15...има го в Сев.Европа дори....
Изображение
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Lizi »

В Пловдив го има в централната градска градина огромни дървета.Не знам колко годишни са.Единия е до езерото с мечките. Есента като видях едни малки жълти плодчета по земята доста им се зачудих . Миришат си на лимон и имат много семена.
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Mike »

Туй растение е страшен бодил -моето порастна към 3 метра и го отсякох -бодилите са ужасни и дълги, не можеш да го доближиш. Трябва да се поддържа малко -но и това е трудно, без да се разкървавиш няма отрязване всяко клонче.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от kim »

На пролет плодчетата са като кадифени
Изображение

Есен
ИзображениеИзображение

Има аромат на лимон, но не съвсем. Усеща се примес като на помело, може би...но не е типично лимонов.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Lizi »

Едно мое лимонче.Не съм го теглила, но е голямо около 20 см.Сорта е Ponderosa, а аз съм го вкоренявала от резник.
Изображение
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от gora »

Kim, Lizi искам да вкореня резници от родовит дребен лимон. Кога заложихте вашите такива? Имам няколко растения, направени чрез въздушни резници - направих ги в периода декември-януари. Февруари бяха пуснали коренчета. 3-4 годишни дръвчета са вече. Раждат едри лимони, които не могат да узреят напълно. Сорта е стар, разпространяван тука м/у хората......
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от kim »

gora, не съм вкоренявала лимон от резници, но съм чувала, че това става на пролет.
Лимона, който имам ми е много специален :dovolen: , подарък и не съм го вкоренявала сама.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от prijatel62 »

gora написа: Ное 24, '19, 10:47 Kim, Lizi искам да вкореня резници от родовит дребен лимон. Кога заложихте вашите такива? Имам няколко растения, направени чрез въздушни резници - направих ги в периода декември-януари. Февруари бяха пуснали коренчета. 3-4 годишни дръвчета са вече. Раждат едри лимони, които не могат да узреят напълно. Сорта е стар, разпространяван тука м/у хората......
Имаш ли снимки на дръвчетата с плодове?
Едно вкореняване на резници през лятото. По-добре би било да се съкратят петурите на листата и да останат максимум 1/3.


Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”