Фикус Бенджамин (Ficus benjamina)

Аватар
дарето74
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Дек 12, '09, 19:54

Фикус Бенджамин (Ficus benjamina)

Мнение от дарето74 »

Изображение
Едно от най -разпространените стайни цветя. Имам 5 бенджита от поне 4 години. Не са капризни.
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от Satori »

Не са. Имам една миниатюра, дето редовно олисява напълно и заприличва на съвсем умрял, и после пак се оправя :lol:
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от lusien »

Ето го и моето Бенджи. Преди около 10 години ми го подариха и беше висок около 40 см. Сега е до тавана, а колко пъти съм му рязала върха просто не помня. За съжаление, когато се омъжих и се преместих в ново жилище той остана при родителите ми и сега те вече не го искат, защото заемал много място. Опитах се да го продам, но в тази криза кой ли си купува цветя :lol:
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от Виола »

Лелее, огромен е! И каква хубава корона има само! :o
На мен скоро ми подариха фикус бенджамин от пъстролистния, но всеки ден събирам по една шепа опадали листа. Като ми го донесоха беше направо пресъхнал, даже с няколко изсъхнали клончета. Полях го обилно в подложката и го оставих да поеме добре. Но не знам какво иска та не спират да капят листата. Кажете ми как се полива?
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от lusien »

Виолка, и аз имам от шарения. И на моя в момента му падат листата, защото е на южен прозорец, но е малко забутан в един ъгъл и му е малко светлината. Да не би и на твоя да е така? Но, по принцип не се притеснявай, на пролет ще се оправи :)
Аватар
Yana
Kъсо кафе
Мнения: 59
Регистриран на: Дек 13, '09, 12:51
Местоположение: Кюстендил

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от Yana »

Моят бенджамин лятото беше на терасата и беше много красив. Когато есента го вкарах вътре листата започнаха прогресивно да падат, та чак до сега. Всеки ден има паднали по няколко. Оголил се е съвсем. Скоро ми казаха, че трябвало често да се сипва вода в подложката, та даже и постоянно да има вода. И сега експериментирам, но не смея да го държа постоянно във вода, а просто сипвам по-често вода в подложката. Дано да има положителен ефект.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от Виола »

lusien написа:Виолка, и аз имам от шарения. И на моя в момента му падат листата, защото е на южен прозорец, но е малко забутан в един ъгъл и му е малко светлината. Да не би и на твоя да е така? Но, по принцип не се притеснявай, на пролет ще се оправи :)
Ами моят е до прозорец със северно изложение. Наистина там слънцето не го огрява въобще, може и да му идва малко светлината :hmmmmmm: .
Благодаря ти за съвета, ще му намеря по-добро място. Само за поливането не разбрах...
Аватар
lusien
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:04
Местоположение: София

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от lusien »

Ох, за поливането какво да ти кажа... Имам един дребосък покрай грижите за който поливам бенджитата от дъжд на вятър ;)
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от Виола »

Благодаря ти, и аз ще гледам да не го преполивам поне сега, през зимата. :dovolen:
анн
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Яну 24, '10, 17:17

Re: Фикус Бенджамин

Мнение от анн »

Знаете ли до каква температура издържат бенджамините? Притеснявам се, че моите са измръзнали тази зима. Нямат нито едно листо само голи пръчки, пък и не виждам признаци на съживяване. Сега са на топло и светло. Поорязах малко, а май ще трябва и още. Грозна гледка са.
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”