Дипладения (Dipladenia)

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1507 пъти

Дипладения (Dipladenia)

Мнение от Гео, граф »

Дипладенията (Dipladenia) е растение от сем.Аросynасеае (Устрелови).

Родината й е Южна Америка - Бразилия, Боливия, Еквадор, Аржентина, където се отглежда на открито както олеандрите в Гърция. Там я наричат Бразилски жасмин (то на кое ли не увивно цвете му викат жасмин :sdull: ). У нас обаче е стайно растение - има нужда от прибиране през студения сезон, а през лятото да се изнася навън на обилно слънце.

По въпроса за местоположението й в дома в нета мненията са раздвоени - от силно слънце до полусянка. Аз отглеждам моята на козирката над входа и там я пържи 3-4 часа яко обедно слънце, придружено от отразената топлина на нагретите панели. През студения период я прибирам на междуетажната площадка, листата й падат за 2-3 седмици и се оголва напълно. Там температурите в най-големите студове падат близо до нулата, но растението си се справя без проблеми.

Нуждата от вода през лятото е сериозна - почти всеки ден поливам. Зимата - грубо казано веднъж месечно по малко, колкото да не изсъхне съвсем. През февруари подрязвам сериозно, защото навсякъде пише, че пъпките се залагат на млади клонки.

Подхранване не се сещам да правя особено много, а когато ми светне лампичката, ползвам Мастърбленд 20-20-20. Цъфти си обаче и без тор. Е, не особено активно, вероятно ако я храня по-често, ще се отчита повече :nod:

Пресаждане правя през година, макар че в нета пише, че е добре всяка. Дренажа е задължителен :swait: ! ''Пресажда се всяка година през пролетта от март до април. Почвата трябва да бъде хранителна: 2 части чимовка, 1 част листовка, 1 част торф и 1 част пясък." - инфо от нетя

Размножаване: ''Дипладенията се размножава чрез резници, които се взимат от върховете на растението през пролетта или началото на лятото. Те се вкореняват в оранжерия или покрито с найлон сандъче в стаята, като температурата, която трябва да осигурите е 18-23 градуса.'' Аз лично не съм разможавала, нямам опит.

Проблеми при отглеждането :!:

''Листата жълтеят и падат – ако е прекалено студено зимата и горещо през лятото. Спазвайте режим на поливане през зимата. Избягвайте преполиване!

Листата са бледи, цветовете малки и малко на брой, цъфтежа е кратък - недостатъчна светлина. Слабо засенчване в горещите часове.

Листата бледнеят и увисват, цветовете не се държат дълго и падат – прекалено сух въздух. Поставете саксията на широка подложка с мокър пясък или керамзит и оросявайте растението сутрин и вечер, когато върху него не пада слънцето. Ако саксията е в градината полейте обилно около него.

Растението расте и цъфти слабо ако не му стигат хранителни вещества – подхранването трябва да се провежда цяло лято, тъй като при благоприятни условия дипладения цъфти през цялото лято. При това всички цветове издържат по 2 седмици. Възрастните растения може да разцъфтяват с по 50 до 80 цвята. Това е наистина великолепно растение за зимната градина или оранжерия.''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Дипладения (Dipladenia)

Мнение от Lizi »

Търсих тема за дипладенията и се оказа, че няма.Така,че реших да отворя.
Вчера попаднах на една статия в "Къща и градина" за дипладенията и там пише ,че през февруари се подрязва.
И вчера моите ги подрязах. Дали да не ги преместя на топло? Тази зима са на около 10 градуса .
elena kirilova

Re: Дипладения

Мнение от elena kirilova »

моите дипладении през цялата зима бяха на перваза на прозореца ,на топло
и трите са живи и здрави ,имат ли листа ,ластари
в момента имам една розова която е цъфнала
има две цветчета :dovolen:
аз също мисля да ги намаля т.е. да ги подрежа макар ,че съм чела ,че трябва да имат ластари около метър за да цъфтят
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Дипладения

Мнение от Lizi »

Да,навсякъде така пише.Но и друго пише,че цъфти на нови клонки, а не на стари. Освен това колкото повече се реже една лиана се стимулира повече да расте.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 104 пъти

Re: Дипладения

Мнение от Бобсъна »

Тя дипладенията не е баш лиана....лиановидна е... :ieeee:
Изображение
Аватар
darusha5k
Виенско кафе
Мнения: 319
Регистриран на: Яну 14, '11, 17:28
Местоположение: Пловдив

Re: Дипладения

Мнение от darusha5k »

Да се запиша в тази тема,за да обменяме опит.Моята дипладения е при мен от 2 години Изображение тази снимка е от това лято.Отглеждам я на терасата,и не я подрязвам.В няколко източника/цветарско списание и търговците откъдето я купих/пишеше,че не се подрязва.Сега се чудя :hmmm: какво да я правя.Сигурно ще рискувам този сезон пак да е без фризура,ама и то така се е оплела,че...Презимува успешно,за сега на студено и светло с минимална поливка.
Аватар
kokche
Кафе с мляко
Мнения: 267
Регистриран на: Сеп 19, '11, 17:11
Местоположение: Търговище

Re: Дипладения

Мнение от kokche »

darusha5k написа:Да се запиша в тази тема,за да обменяме опит.Моята дипладения е при мен от 2 години Изображение тази снимка е от това лято.Отглеждам я на терасата,и не я подрязвам.В няколко източника/цветарско списание и търговците откъдето я купих/пишеше,че не се подрязва.Сега се чудя :hmmm: какво да я правя.Сигурно ще рискувам този сезон пак да е без фризура,ама и то така се е оплела,че...Презимува успешно,за сега на студено и светло с минимална поливка.
Изображение ИзображениеРазкошна е darusha5k Изображение И аз си мечтая за такава красота , дано успея да си намеря , че при нас ги няма нещо....... :hmmm:
http://borani.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Дипладения

Мнение от Lizi »

Аз пък моята я уморих за пореден път. Внесах я на топло и за ден се гътна. :ufff:
Аватар
kokche
Кафе с мляко
Мнения: 267
Регистриран на: Сеп 19, '11, 17:11
Местоположение: Търговище

Re: Дипладения

Мнение от kokche »

Lizi написа:Аз пък моята я уморих за пореден път. Внесах я на топло и за ден се гътна. :ufff:
Изображение Толкова ли са кекави тия красоти .....незнаех Изображение
http://borani.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
pinka
Кафе с мляко
Мнения: 283
Регистриран на: Дек 1, '09, 20:27

Re: Дипладения

Мнение от pinka »

Аз си поръчах от розовата и червената дипла. :dovolen: Дано да успея с това цвете,че до сега не съм го отглеждала. :stiskam: :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”