Дипладения (Dipladenia)

Публикувай отговор
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Дипладения (Dipladenia)

Мнение от Силвия »

ReniSiyana написа: Аз искам сега и веднага. Вече нямам никакво търпение за тази градина.
Рени, ако я мислиш за градината няма да стане :sneee: Трябва да е в саксия и зимата да я прибираш.
nely_56
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Май 16, '16, 12:10

Re: Дипладения (Dipladenia)

Мнение от nely_56 »

Рени ако все още търсиш:Борса за цветя - Дипладения розова
Саксия : 9 см. , височина 25 см.
Цена : 3 лв.
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Дипладения (Dipladenia)

Мнение от Havga »

Привет, да споделя и аз малко опит с тези цветя.
Първата ми мандевила я купих с цел да скрие комшиите, които надничат в терасата ми. Сложих я на сянка в доста голяма за корените и саксия и за един месец стигна до покрива, но така и не цъфна. На есен я орязах и затворих в мазето (на тъмно). Април като я извадих си мислех че нищо няма стане от нея. Филизите бяха бели,но за седмица на терасата на пълно слънце позеленя и пусна нови лиани, по които тръгнаха листенца и така докато заприлича на нещо като храст. Цяло лято се скъса да цъфти, но така и не пусна нови лиани, а си остана като храст. После зимува в апартамент като стайно растение, с редовни седмични поливки. Позагуби малко от листата, но пролетта беше готова за изнасяне и отново цъфтя лятото. Такъв прираст на зелена маса обаче повече не видях. Пуска филизи колкото да се раззелени и до там. Изобщо не пълзи.
После я затворих между етажите, където температурата не пада под 15 градуса и забавих да я поливам. Листата и опадаха напълно и доста изсъхна. Мислех, че съм я уморила, но на терасата напролет се съвзе и сега се кани отново да цъфти. Ще допълня, че при тези дъждове това е единственото растение, което не прибирам, за да спася от удавяне (освен туите де). Та така, трудна за убиване, но и малко непредсказуема.

Сега мъча една нова, която купих напролет от пазара Димитър Петков - готова кошница с няколко корена червена и розова. Сложих я на слънце като другата .Първо умря единия корен, който извадих, а другите пресадих. Продължи да жълтее и да капе. Сложих я на сянка. Закрепи за малко, но сега при последните дъждове отново започна да жълтее и капе. Пръсках, поливах с топсин, актара, санмайт, прибирах я на сухо вътре в апартамента, но не хич не вървят добре нещата, седи пършива някак и цветовете или изсъхват преди да се разтворят или увяхват. Интересно е, че и тя няма нито една лиана и въобще няма намерение да пуска такава.

Всъщност е добре да попълзят малко, защото за увивни са купувани.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
ki4esta35
Kафенце
Мнения: 32
Регистриран на: Фев 21, '18, 13:15

Re: Дипладения (Dipladenia)

Мнение от ki4esta35 »

Хайде да се отчета и аз по темата! ☺Нямам много опит с дипладениите, но ги обожавам! Успешно отглеждам бяла и червена, а наскоро се сдобих с разсад жълта. Това което понаучих за тях, на принципа проба-грешка е, че най-добре се чувстват на слънце, но търпят и шарена сянка. Обичат водата, много лятото, и никак през зимата. Освен това е безсмислено да ги мъчим на изкуствено отопление зимните месеци, ако имате светло и неотопляемо място, там ще им е добре. Виждам, че повечето ги пускат да се катерят, аз моите май ги мъча като висящи, но ще го поправя това! Наторявала съм ги заедно с останалите цъфтящи, без специални торове, просто с каквото съм имала подръка. Ами това е, не се колебайте да си го набавите това цвете, цъфтеливо и екзотично е!
Изображение
Изображение
Изображение
Странно нещо е животът. Ако откажеш да приемеш друго, освен най-доброто, много често го получаваш.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Дипладения (Dipladenia)

Мнение от ln_none »

Някой пробвал ли е дали се хваща от пръчки? Има един доста дълъг израстък моята, сега я прибирам и леко го чупнах, чудя се дали да го нарежа на парчета и във вода или да го оставя?
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Дипладения (Dipladenia)

Мнение от greeneyed »

Сега прибираш, оформяш/режеш рано напролет и залагаш за вкореняване. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Дипладения (Dipladenia)

Мнение от ln_none »

Аха. Дано я опазя да оцелее до напролет значи.
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”