Циклама, ботурче (Cyclamen)

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Циклама, ботурче (Cyclamen)

Мнение от Миша »

Не бива да пренебрегваме и тази красавица,още повече,че това е едно от малкото цветя,които ни радват с невероятните си багри през зимата.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
nelumbo
Kафенце
Мнения: 44
Регистриран на: Ное 30, '09, 18:12
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от nelumbo »

най-важното за цикламите според мен - поливат се само в чинийката и никога отгоре, грудката винаги трябва да е 1/2 над почвата, всяка седмица се тори по време на цъфтежа, за да е той обилен и продължителен. и аз много ги обичам.
Моето хоби и професия...http://www.ivenflorist.com
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Циклама

Мнение от elina »

Миша страхотни са :dovolen: Майсторка си ,признават те :nod:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Циклама

Мнение от vodo-leika »

При мен най-големият проблем с цикламите се оказа фактът, че не искат да заспиват и най-вече, че не изкарват повече от 2 години. Просто умират изведнъж - нямат паразити, не пожълтяват, просто край :hmmmmmm: !
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от Миша »

Моите не ги приспивам,просто след цъфтежа намалявам поливките до появата на новите листенца.И поливам отгоре,единствено трябва да се внимава да не попада вода върху самите розетки,тогава може да се получи загниване.С поливането в подложката по-лесно може да се получи подгизване на почвата ,или другия вариант-растението да остане жадно и цветните пъпки да изсъхнат.
Водолейче,цикламите не умират без причина,все има нещо.В повечето случаи умират от някакъв вид гниене.Пробвай тази година да не ги приспиваш,докато цъфтят подхранвай всяка седмица с тор с повече калий,в края на цъфтежа полей 2-3 пъти с тор с повишено съдържание на фосфор,за да може да заложи повече цветни пъпки,не сменяй рязко условията,при които се гледат,това води до стрес и до преждевременно увяхване.Дано тази година няма жертви. :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Циклама

Мнение от vodo-leika »

Миша, благодаря за ценните съвети!
За сега има няколко оцелели героя, пък да видим... :|
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от zmei4o »

а при каква температура :) знам че обичат по хладно :hmmm:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от Миша »

vodo-leika написа:Миша, благодаря за ценните съвети!
За сега има няколко оцелели героя, пък да видим... :|
Няма нищо,Водолейче,ще се опитвам да помагам,до колкото мога.
Ако искаш нови попълнения , потърси ето такава,невероятно ароматна е,няколко цветчета са достатъчни да изпълнятс ухание цялата стая.

Изображение
zmei4o написа:а при каква температура :) знам че обичат по хладно :hmmm:
Цикламата се развива най-добре при температури от 10 до 15-18градуса,но задължително с много светлина.Издържа спокойно температури от 3-5 градуса с оскъдно поливане.При липса на светлина дръжките се източват и много лесно загниват.Важното при покупка на циклама е да не се внася в много топло и сухо помещение,хич не обичат резките промени.И задължително поливане с топсин след покупката,цикламите обикновено си носят доста гъби от оранжериите.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Циклама

Мнение от dobis »

По-скоро е спам това...ама не ми се карайте. В едно градинарско вестниче на бабата вчера чета - По време на цъфтеж поливайте цикламата 3 пъти на ден :ufff: :ufff: :ufff: Всички гледаме цветя, кажете ми, кое растение може да издаяни на такъв режим ?
Мишка, това за калия ...жълт кристалон ще свърши ли работа? Един път ще пробвам да наторя и мойта, стига й толкова, след дългия глад, лечебен е де...да не вземе да надебелее нещо случайно :lol:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Циклама

Мнение от vodo-leika »

Миша, до колкото помня, беше писала, че са ти от семена. Аз разпитах нагоре надолу, но такива красоти нямаха, имаше само обикновени. Та какви семена ползваш?
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”