Алоказия (Alocasia)

Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Алоказия (Alocasia)

Мнение от Satori »

От днес съм горд собственик на малка красива алоказия. Дълго време исках това растение, но ме спираше или впечатлението, че трудно се гледа, или липсата на място. Вчера обаче получих този прекрасен подарък, най-неочаквано, но напълно логично :dovolen:

Пресадих го и за момента стои на балкона, докато разбера от хора с опит какво да го правя . Сега кажете вие как точнода го гледам - светлина, поливане, всичко. :dovolen:
dal

Re: Алоказия

Мнение от dal »

Изображение

и да ти кажа , има стотици видове....
Изображениеamizonica

Изображениеblackvelvet

ИзображениеBorneo_Giant

ИзображениеHilo_Beauty

Изображениеimperialis

ИзображениеLauterbaachinana

ИзображениеLoco

Изображениеnobilis

Изображение

ИзображениеPlumbea_Nigra

и т.н.

Описание: Негова родина са Филипинските острови. Това растение се отглежда заради декоративните им листа. Листата са много големи и красиво оцветени. Могат да цъфнат по всяко време докато растат. Цветовете са на съцветия и са дълги около 11 см.
Грижи: Растението Алоказия се нуждае от смес от равни части торфен мъх и глинеста почва с пясък и натрошени дървени въглища. Необходими са топли, влажни, сенчести условия по време на растежа през лятото и растенията имат нужда от обилно поливане докато растат. Когато през есента листата окапят, трябва да се полива по-малко и когато изсъхнат съвсем почвата се полива от време на време. Трябва да се внимава когато се засажда ризомът, той трябва да се показва малко над пръстта или листата в основата ще изсъхнат.
Място: Вирее на светло и топло, но не бива да се излага на пряка слънчева светлина. Зимата е желателно да се държи в парник и температурата да не пада под 18 C.
Размножаване: Алоказията се развъжда чрез разделяне на ризомите през пролетта.


и тук още

Алоказия / Alocasia sanderiana -ако е такава , щото и трилистникът бил алоказия :hihihi:
Изображение

Описание: Това растение се отглежда заради декоративните им листа. Листата са много големи и красиво оцветени. Могат да цъфнат по всяко време докато растат. Цветовете са на съцветия и са дълги около 11 см.

Изправените стъбла завършват с огромни стреловидни листа с бледи жилки. Могат да цъфнат по всяко време докато растат. Цветовете са на съцветия и са дълги около 11 см. Родина на Alocasia sanderiana са Филипинските острови. За съжеление тези забележителни растения издържат в стайни условия само няколко месеца, след това е добре да ги върнете в оранжерията. Растението се нуждае от смес от равни части торфен мъх и глинеста почва с пясък и натрошени дървени въглища.



Растението Алоказия се нуждае от смес от равни части торфен мъх и глинеста почва с пясък и натрошени дървени въглища. Необходими са топли, влажни, сенчести условия по време на растежа през лятото и растенията имат нужда от обилно поливане докато растат. Когато през есента листата окапят, трябва да се полива по-малко и когато изсъхнат съвсем почвата се полива от време на време. Трябва да се внимава когато се засажда ризомът, той трябва да се показва малко над пръстта или листата в основата ще изсъхнат.
Грижи: Растението Алоказия се нуждае от смес от равни части торфен мъх и глинеста почва с пясък и натрошени дървени въглища. Необходими са топли, влажни, сенчести условия по време на растежа през лятото и растенията имат нужда от обилно поливане докато растат. Когато през есента листата окапят, трябва да се полива по-малко и когато изсъхнат съвсем почвата се полива от време на време. Трябва да се внимава когато се засажда ризомът, той трябва да се показва малко над пръстта или листата в основата ще изсъхнат.

Място: Вирее на светло и топло, но не бива да се излага на пряка слънчева светлина. Зимата е желателно да се държи в парник и температурата да не пада под 18 C.

Размножаване: Алоказията се развъжда чрез разделяне на ризомите през пролетта.

Температура: висока - над 21 ºC през лятото и поне 18 ºC през зимата

Светлина: ярка през зимата; полусянка през лятото


Вода: почвата трябва постоянно да е влажна; поливайте много оскъдно през зимата
Последно промяна от dal на Авг 25, '10, 11:18, променено общо 1 път.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Алоказия

Мнение от lila »

Изображение

Невероято :shock: имах такава пола от тафта :shock:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Алоказия

Мнение от Satori »

Дал, благодаря.

Моята май е Амазоника, т.е. втората снимка. Имам два въпроса. Какво ще рече "обилно поливане"? По спомени лесно загниват /вероятно затова се слагат дървени въглища, - не че ще й сложа/. Какво е ризом и що с ним надо делать? Да разбирам ли, че е нормалон есента да загуби листата си?

Давайте и съвети от собствен опит. Виждала съм една алоказия, която расте добре в много сенчест коридор в едно стълбище и почвата й изглежда сякаш винаги преполята - поне по моите стандарти :hmmm: Засега мисля да поливам, като засъне.
dal

Re: Алоказия

Мнение от dal »

Satori написа:Дал, благодаря.

Моята май е Амазоника, т.е. втората снимка. Имам два въпроса. Какво ще рече "обилно поливане"? По спомени лесно загниват /вероятно затова се слагат дървени въглища, - не че ще й сложа/. Какво е ризом и що с ним надо делать? Да разбирам ли, че е нормалон есента да загуби листата си?

Давайте и съвети от собствен опит. Виждала съм една алоказия, която расте добре в много сенчест коридор в едно стълбище и почвата й изглежда сякаш винаги преполята - поне по моите стандарти :hmmm: Засега мисля да поливам, като засъне.
абе като чета по форумите повечето изпадат в спомени за това цвете... :hmmm:
сигурно трябва да се заровиш нанякъдеиз форумите , където има успели , аз лично съм уморила 1 преди години , проучих нещата и си седнах на дъто ...
явно проблемът е именно в поливането и влажността-как да се напаснат да не го изгниеш и да му е влажно :daaa:
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Алоказия

Мнение от danielka_y »

Аз имам малък опит с нея, от март месец тази година, но ще споделя моите впечатления от отглеждането й.

Умерена светлина и по-оскъдно поливане.

До преди да разберем това с майка ми, имахме неприятен инцидент с нея.
Без да се усетя я беше сложила на доста тъмно място - далеч от прозорец :evil: и беше постоянно подгизнала, листата започнаха едно по едно да изсъхват и окапват, докато не остана едно листенце, което видимо и то си заминаваше.
Реших да го разровя да видя как са корените, бяха увити с някакво влакнесто парче (може би са го вкоренявали в торфена таблетка), корените бяха доста пристегнати но на пръв поглед състояните им беше добро. Освободих коренището, полях и поставих на източен прозорец. След седмица и това листенце изсъхна, и това се случва средата на пролетта, бях чувала че спяла зимата ама да се преспи насред пролед :hmmm: . Както и да е, малки шанове й давахме, но преди месец видяхме да се показва едно нюню листенце от кофичката.
И по време на този й сън я поливахме на пипане, и по съвсем малко в центъра на саксийката. За сега още крета, но дали ще успеем да я закрепим .... незнаем.
Това е моя личен опит с алоказията, голям капричоз, няма да повторя да си купя ако тази загине!
Последно промяна от danielka_y на Авг 25, '10, 11:34, променено общо 1 път.
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Алоказия

Мнение от lila »

За преполиването - добър дренаж му е майката :nod: Защо не пробваш с онези почви, немските за орхидеи, където имат и пръст? Лесно отцедливи са, ще поливаш колко щеш :nod:
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Алоказия

Мнение от danielka_y »

Пръст за орхита? До колкото преди време четох за алоказията не мернах никъде да пише, че вирее в кисела почва :hmmm: ? Няма ли съвсем да й видим сметката ако я посадим с такъв субстрат?
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Алоказия

Мнение от lila »

Почти всички харесват леко кисели почви без някои кацефити - такива, които харесват варовикови. Тези са субтропични и би следвало, по моя логика :nod: Честно да ти кажа и фикус-лиратата ми е в кори и ако знаеш какви листа има - мога да се завия с тях :nod:
Аватар
danielka_y
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1481
Регистриран на: Апр 4, '10, 21:36

Re: Алоказия

Мнение от danielka_y »

lila написа:Почти всички харесват леко кисели почви без някои кацефити - такива, които харесват варовикови. Тези са субтропични и би следвало, по моя логика :nod: Честно да ти кажа и фикус-лиратата ми е в кори и ако знаеш какви листа има - мога да се завия с тях :nod:

Щв пробвам, благодаря за инфото :tzeluvka: :tzvetentze:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”