Стрелиция (Strelitzia)

Публикувай отговор
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Стрелиция

Мнение от dobis »

mimeta написа:
Добис, искаш да кажеш Николая да го прибера на топло, така ли? :o ама къде ще го дяна, тая огромна саксия... аз затова не ща банан...

Az уж писах , ама къде съм го дянала ...писаното... :hmmm: :hmmm:

Миметка , вкарвай на топло , няма начин . Аз съм накачулила два реда саксии отгоре им ... на три нива , ама беше предвидено още на внасяне място за единия... ама те станаха два , та втория ми е малко в повечко сега...Или някъде на не толкова топло , но поне 15 да има ... миналата зима бях на тръни , направо на косъм беше на студено при кливиите , за тази не си и помислих пак да го рискувам.
sasha

Re: Стрелиция

Мнение от sasha »

Доби, ето ги красавиците, които обгрижвам от 1 година
Изображениеето това набедих на цветонос
Изображениена тази, уж излезнаха неща в пазвите на външни листа, но май пак са листа
Изображениетук те моля да кажеш, дали големите са Николай, а малката Регина , както и за горните:hmmm:
Изображениеа тази/също подозирам за Николай/ е стояла целогодишно вътре по редица съображения.
Определено има ръст спрямо състоянието преди година, по цял ден й свети 150W металхалогенна лампа. Не знам защо, на всички големи Стрелиции отстрани им излизат листа, доста по-малки от централните. В центъра излизат големи, а отстрани - малки. И това не мога да си обясня :hmmm:
Вчера измерих температурата около тези, които уж са на хладно -'ми там е около 20 градуса, но по-хладно няма къде. Само последната е на ....около 25-28 градуса. Както виждаш, направихме им платформи на колелца и отдолу в тези платформи има кухина, където сложихме стиропор, за да изолираме/доколкото е възможно/ пагубното действие на водно подово отопление. Преди това почвата в корените вреше от топлина, сега е много по-добре, мисля.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Стрелиция

Мнение от dobis »

Саше, на първата снимка ми прилича на нов връх ... май се цепи там ...Но на втората снимка най в ляво ...поред са листо и от него един шип... те това е заветното .
После ще го доразглеждам .

Сега пак... добре са , супер си се погрижила . Повече само здраве, :stiskam:

Пак се връщам на първата . Честно , голяма чуденка ми е това набеденото. Може да е замотан цвят , да не е успял да пробие като хората , напира силно да излиза ...и се гърчи малко. Но ми се струва че има и други шипове , които са пъпки. На втората снимка , в дясно ... китката листа , като движиш погледа наляво ...веднага след нея има едно щръкнало ...няма листо на него отгоре ...това е пъпка май, друга . После , точно в средата на снимката пак шип...Тази стрелиция няма да е с един цвят , само това мога да кажа. Ако успееш някак да й оправиш средите , на колко се е разцепила - колкото среди има , толкова пъпки очаквай. Имаш два варианта ...да не се занимаваш - колкото толкова ...или да се опиташ едно по едно да ги определиш. Но няма да дочака да излезе навън. Ще цъфне може би в края на февруари при тези условия.

Трета снимка - кайчетата мязат на Добини китки ... пу-пу...Ама онова в средата ако е стрелиция ...идея нямам каква е . Много е светла , ако Е , като недохранена и изтормозена е. Напролет в голяма саксия с нова почва . Не е нормално такъв цвят да имат листата. Последното и то е кайче . Ако случайно няма някоя каудата , мойта я затрих и нямам поглед за тях. Данчето може да каже да каудатата.

Не изключвам да има и мандела , това завъртяното недохраненото. Тя е по-дребничка от регината , хората може са взели наред... Но и манделка да е , жълтавееща е . Тя иска нещо. Ако имаш възможност поснимай я само нея . Отблизо.

Малките листа в страни - това са нови издънки . Като се наемат и честито , какви туфи те очакват да обгрижваш. :shock:

Справила си се чудесно , ще очкваме оранжеви снимки :stiskam: :D
sasha

Re: Стрелиция

Мнение от sasha »

Изображение
Доби, дано не те затруднявам много с моите въпроси :tzeluvka:
Това е снимка на три малки, има още една, тя е доста по-хилава и трудно вървеше, жълтееше. Има две "средни" и две големи. Наричам ги така, защото не мога да ги определя.
А, намерих снимки на четирите малки, ето ги
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Общата снимка е в края на лятото, скрих ги под една стреха, за да ги предпазя от сланите. Индивидуалните снимки са от началото на лятото. Както се вижда, бележат значителен ръст.
Ако цъфнат, твоя е заслугата, благодаря ти!
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Стрелиция

Мнение от dobis »

Е , не са толкова зле вече...просто са били много изпуснати. Тръгнали са . И съвсем не са малки , много богати туфи са , но негледани и изтормозени. Всеки ще види разликата - летния растеж е силен. Все още са малко набити някак , но новите листа са силни. Постепенно ще засушат старите и като се изрежат , след 3 години и следа няма да е останала. На добра възраст са , видимо се освестват , може да се очаква цвят съвсем скоро и от тях . Малко търпение и самите те ще си кажат какви са . И те са чакали някой да ги прогледа.Определено са в цъфтежна възраст. Напролет не , но ако така вървят , на следващата вече пак ще искат прехвърляне и тогава ще можеш да направиш разликата и по корените , трябва да станат много яки и дебели и предполагам точно това правят в момента. Знам ли , може да е пълна колекция . И аз вече започвам да им чакам пъпките.
Те ще продължат да растат и през зимата ...внимателно напролет ги свикни на слънцето , да не изгорят листата . Кипри са , щом и аз се загрижих вече за външния им вид. :hihihi:

Мисля си как с тия условия , стопаните не са свъртяли и някоя равенала , досега да е направила ветрилото . :twisted: :twisted:
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Стрелиция

Мнение от mimeta »

На моята почти убита стрелиция николай ѝ расте ново листо :ieeee: всички стари листа умряха, мислех, че няма да я бъде, но за сега се държи.
Изображение
sasha

Re: Стрелиция

Мнение от sasha »

Нашите /наричам ги така, 'щото ги обгрижвам/ още се пинкат и не са отворили цвят, но "щиповете" нарастват. Ако стане топло и дойде ред да ги изнасям, не знам какво ще стане с цветовете, може би още няма да са се отворили. То май стана "нероден Петко". Ще ви държа в течение.
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Стрелиция

Мнение от Димана »

Ето я моята красавица. Не я знам какъв сорт е. Според описанията, май е Николайче.
Изображение
От 5 години е у дома. Пресаждана е два пъти. Веднъж от саксията, с която я купих и втори път, като порасна малко.
Миналото лято пусна цветонос, но изсъхна. Като видях прекрасните стрелиции в Ботаническата градина, споделих въжделенията ми с Ботан. Той ме успокои, че "първескините" рядко изхранват първия си цвят.
Ето какво очаквам в най-скоро време.
Изображение това е от 3.01
Изображение това е от днес.
Следващата снимка ще е от разцъфналата красавица. :stiskam:
А има и още два цветоноса, ама по-малки. Пу, пу, пу. :D
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 158 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Стрелиция

Мнение от kim »

Честито Димана, красавица ще е като се отвори.
Заслужава си търпението.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Стрелиция

Мнение от dancheto »

Честито Димана! Как ти се радвам да знаеш, все едно при мен ще зацъфти...... :ieeemyzh: За Strelitzia caudata не зная, дето казва Доби, аз имам Strelitzia augusta (=Strelitzia alba), от Палмцентъра ми са и двете. Другите от ми Манделата и Джункеята ми са от Доби отдавна......и още нямам цвят, тия дни ще снимам, че съм ги занемарила. Седят си сега зимата на стълбището, почти без вода, а всички казвате да са на по-топло....ще ги видя аз тях дето са се запънали и не щат да цъфнат. Регини имам сигурно поне две...даже май са три, едната нещо я обърках лятото, видя повече вода /то лято ли беше като лято/ и се опита да загние, но я стопирах, сега се възстановява......Абе, утре ще взема да ги наснимам, че да си кажете и вие, малко акъл да ми наръсите в глават, та дано да цъфнат и моите....
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”