Стрелиция (Strelitzia)

Публикувай отговор
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Стрелиция (Strelitzia)

Мнение от mimeta »

Здравейте, в края на май засадих 10 семена стрелиция в торф, сега 2 от тях са поникнали. Знам, че семеначетата стрелиция не бива да се торят, но от друга страна торфът не е хранителен. и сега се чудя какво да ги правя :hmmm: дали да ги пресадя в нормална почва? Или да ги торя със слаб разтвор на "кристалон старт", който е точно за семеначета? или да ги изчакам да укрепнат и тогава да ги пресаждам?
Изображение
denitsavm

Re: Стрелиция

Мнение от denitsavm »

mimeta, аз бих пресадила в почва ако са достатъчно големи за такава процедура. Нямам опит със стрелиция, но с другите семеначета така правя. Аз ги сея в кокосови влакна (или как точно се наричаше) и ако не ги пресаждам си умират. С влакната си бях купила и екстркт от органичен тор, специално за тази цел, но на мен с пресаждане ми е по-лесно.
dal

Re: Стрелиция

Мнение от dal »

и да ториш и да не ториш -ако е в добра пръст ще стане някога-по важно е къде и как ще изкарва зимите
от семена цъфти след 5-8 години , трябва да е над метър и половина за да цъфти...
като че ли съм виждала готови за продажба из нашите сайтове тук , това би ти спестило поне 5 години чакане.... :stiskam:
знам , знам за тръпката :mrgreen:
и все пак цветето е да цъфти а не да подритвнаме пикиращи кофички със салата години наред.... :liubov: успех
dal

Re: Стрелиция

Мнение от dal »

Стрелицията е най-ефектното цвете от всички цъфтящи видове. Уникалните цветове на това екзотично многогодишно растение напомнят птича глава. Комбинацията на яркооранжева и гълъбовосиня багра, в допълнение на оригиналната форма на цвета, приличат не просто на някой представител на летящото царство, а на истинска райска птица. Затова не е изненадващо, че на Запад наричат стрелицията "цвете-райска птица" и "цвете-жерав". От друга страна това фантастично красиво цвете е много атрактивно листно-декоративно растение, което се цени заради големите, лопатовидни, твърди и кожести листа. Стрелицията образува гъста туфа, която впечатлява с масивния си обем и придава тропичен и романтичен характер на окръжаващата среда.

Както повечето очарователни и екстравагантни цветя, стрелицията произхожда от влажните тропични гори на Южна Африка. Пренесена е в Европа през XVIII век като част от корабна пратка с тропически образци, предназначени за Кралската ботаническа градина на Джордж III. Кръстена е на кралица Шарлот от Мекленбург-Стрелиц. У нас стрелицията се култивира предимно за отрязан цвят, но запалени градинари я отглеждат в домашни условия в саксии и оранжерии.

Местоположение
За да украсите дома си с това великолепно цвете, ви трябва пространство. Възрастните растения в саксия с диаметър 25 см надхвърлят метър височина. Но за сметка на това, се гледа учудващо лесно. Стрелицията е светлолюбива. Нуждае се от голяма интензивност на осветлението, но е хубаво да засенчвате от горещото лятно слънце. Вирее на умерено топло място. Идеалната температура е 16-23ºС, а през зимата не трябва да пада под 8ºС. През лятото може да се изнесе на двора, но внимавайте с високите температури и прякото слънце!

Почвена смес
Стрелицията се развива нормално, само ако я отглеждате в питателна среда - богата на хранителни вещества почва с кисела реакция. Смесете чимовка, угнил оборски тор, листовка и пясък в съотношение 2:2:2:1 и ще осигурите оптимална почвена субстанция. Чрез чимовката и оборския тор се внася голямо количество органична материя, а листовката обезпечава киселинността. Този субстрат е много богат на хранителни вещества, но лесно се сбива и спича. Пясъкът се прибавя за подобряване на структурата и регулиране на водния режим. Ако не ви се занимава, почвената смес за азалии е добро решение.

Поливане
Стрелицията е преселница от влажните тропици, където дъждовете са ежедневие. Осигурете й обилно количество вода през лятото, но внимавайте да не я удавите. В най-добрия случай полейте щедро, след което оставете почвата да просъхне. След прецъфтяване стрелицията се нуждае от 2-3 месеца период на покой. През това време поливането трябва да е оскъдно.

Влажност на въздуха
В условията на нашия климат специални грижи за повишаване влажността на въздуха не са необходими. Достатъчно е веднъж дневно да пулверизирате листата.

Подхранване
През пролетта и лятото - в периода на интензивно развитие, торете веднъж на две седмици. Използвайте минерални и органични торове за подобряване на почвеното плодородие. През есента и зимата не добавяйте никакви подобрители.

Пресаждане
Извършва се след прецъфтяването. Младите екземпляри се пресаждат ежегодно, всяка пролет, а възрастните - веднъж на две или три години. Съдовете трябва да имат добър дренаж. Стрелицията се изважда заедно с балата пръст около корените и се прехвърля в нова саксия, с два пръста по-широка от старата. След пресаждане полейте обилно и оставете цветето на сянка за няколко дни да се окопити.

Размножаване
В домашни условия стрелицията се размножава вегетативно чрез разделяне на растението при пресаждане. Образува и семена, които се сеят през есента, но получените по този начин индивиди започват да цъфтят едва след 5-6 години.

Вредители
Преглеждайте за акари и щитоносни въшки, които са най-честите неприятели на растението. Веднага, щом ги забележите, вземете мерки. При по-леките случаи на нападения от щитоносни въшки избършете с влажно парцалче, намокрено в смес от сапунена вода и счукан чесън. След 15 часа изкъпете растението. При по-тежки случаи унищожете вредителите със системен инсектицид. Заразените с акари екземпляри пръскайте с акарициди.

ланд. арх. Фани Ичева
/от интернет/
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Стрелиция

Мнение от mimeta »

Деница, Дал, благодаря :tzvetentze:
Още този уикенд ще ги пресадя. После ще докладвам как е минало. Аз си купих стрелиция в София, за 16 лв, преди две години. Расте сравнително бързо и не е капризна, но няма как да си я донеса тук, защото листата й са изключително нееластични и лесно се чупят, ще стане на салата докато я донеса. Тук продават невероятно красива, голяма, цъфтяща стрелиция за 1500 крони (115 лв), сега прецъфтя и я намалиха на 650 крони (50 лв). Чакам да я намалят още, а междувременно се пробвам със семена. Някак си.. не е много скъпа, но при положение, че вече имам една, и че поникнаха семената, не ми се дават излишни пари.
а за тръпката да не споменавам :tzvetoman:
Изображение
denitsavm

Re: Стрелиция

Мнение от denitsavm »

Леееле, Дал, тамън си изпих кафето с твоята статия. Добре, че не я пльоснах моята на пряко слънце, както четох в едно списание :shock: . Аз пък си я взех за 6 лв. зимата, но не се надявам да цъфти това лято, въпреки, че със следващото листо ще мине 1 м. :mrgreen:
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Стрелиция

Мнение от mimeta »

Така, стрелициите още са живи, вече две седмици са пресадени, значи не съм им наранила корените. Друго за казване май няма, растът бавно, но това не ме притеснява, все пак говорим за стрелиции. Корените им бяха два пъти по-големи от самите растения, за щастие не разклонени, така че лесно ги пресадих.
Изображение
dal

Re: Стрелиция

Мнение от dal »

mimeta написа:Така, стрелициите още са живи, вече две седмици са пресадени, значи не съм им наранила корените. Друго за казване май няма, растът бавно, но това не ме притеснява, все пак говорим за стрелиции. Корените им бяха два пъти по-големи от самите растения, за щастие не разклонени, така че лесно ги пресадих.
стискаме палци да станат големи хубави и цъфтящи и много да им се радваш ! И да ги снимаш -и ние да им се порадваме :stiskam:
Минавало ми е през акъла за помъкна и аз каче навън навътре пролет , ама сигурно ще е наедно със стадо разноцветни бугенвилеи , като им дойде времето и хептен ме хване менталната шуга :lol: Туй ще е малко преди орхидеите , за това въди я и снимай ,мила! :tzvetentze:
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Стрелиция

Мнение от mimeta »

Изображение
Малко съм размазала снимката, ама ме мързи да я снимам пак, и така се вижда колко е голяма :dovolen:
Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Стрелиция

Мнение от johnstalker »

Аз не виждам, това праз лук ли е?! :hihihi:
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”