Циклама

Re: Циклама

Мнениеот молина » Сря Мар 15, 2017 12:32 am

Благодаря, polyabs! Ще я полея отново хубавко с Моспилан след като поизсъхне, защото още е доста влажна пръстта от предишното поливане, а не ми се иска да я удавя. После ще почна да й наливам вода само в чинийката. Притеснява ме, че цикламата ми е купена в тази саксия и досега не съм я прехвърляла в друга, не съм й сменяла пръстта, но от известно време й сипвам тор, разтворен във водата за поливане и мисля, че й се отразява добре - точно тогава започна да изкарва нови листа. Цветето е на две години и вече сигурно няма никакви хранителни вещества в старата почва. Дали е удачно да я пресадя сега, след като не цъфти, в нова пръст или пък само да я подхранвам с някакъв тор? :hmmm:
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
молина
Дълго кафе

Мнениеот Kaira » Пон Ное 13, 2017 1:31 am

Изображение
Kaira
Баш кафе майстор

Мнениеот kribero » Чет Дек 21, 2017 4:09 pm

Здравейте, имам питане за първата ми циклама, с която се сдобих края на август. Всичко беше добре, докато не стана студено -до тогава беше на северна остъклена тераса- цъфтеше си хубаво, имаше пъпки и нови листа. После реших да я преместя преди около месец, новото място не и хареса и я върнах отново на северната тераса. Но оттогава не цъфти, седи си на едно положение, има 2-3 по-едри пъпки и много малки в основата, има нови листа.... но не се развива. А след последните студени дни листата и са леко оклюмали... иначе са много и без пожълтели или изсъхнали. Студеното явно и идва в повече, но новото място пък е по-топло май отколкото иска... И сеха съм в чуденка как да я опазя...
А иначе от нея в началото на есента си завъдих семенца, които вече посадих и има покарали бебоци... много и се радвам и не ми се иска да се разделяме толкова бързо.
kribero
Kафенце

Мнениеот greeneyed » Чет Дек 21, 2017 4:53 pm

Както всички зимно-цъфтящи цветя и цикламата иска да и е хладно през зимата- например 15 градуса, което не е лесно да се осигури в едно жилище. Под 10 гр. явно и е студено и е "замръзнала" в развитието си.Тъй,че мисията сега е да не изгние грудката от студ и влага; рано и е да заспива , виждам, че следиш процесите, ще я бъде твоята циклама. :daaa:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

Не искайте много – не можете да му платите цената.

моите цветя
Аватар
greeneyed
Чист кофеин

Мнениеот kribero » Чет Дек 21, 2017 8:21 pm

Надявам се да я бъде! Мисля пак да се пробвам да я преместя в другата стая, там е около 18-19 градуса през повечето време... пък ще видим! Дано наистина да не изгние, че не помня кога последно я поливах, а днес като я гледах беше все още доста влажна почвата....
Благодаря за мнението greeneyed
kribero
Kафенце

Мнениеот vanina_g » Пет Дек 22, 2017 9:28 am

Да ви кажа, в гората в нашия двор - на пълна сянка, октомври някъде в краяа, имаше цъфнала циклама! Една туфичка, с пет-шест розово-лилави цветове! :shock:
Не можах да я снимам (естествено :twisted: ), че много друга работа ни беше затрупала и даже я бях забравила до сега. Обаче сега като видях темата, се сетих за нея и реших да питам - как точно се казват тези диви, горски циклами, има ли ги някъде да си купя, че явно при мен им понася и ако мога да разширя тази красота под дърветата, ще съм много щастлива :angelche:
Аватар
vanina_g
Кана кафе

Мнениеот nadin » Пет Дек 22, 2017 10:59 am

vanina_g написа:Да ви кажа, в гората в нашия двор - на пълна сянка, октомври някъде в краяа, имаше цъфнала циклама! Една туфичка, с пет-шест розово-лилави цветове! :shock:
Не можах да я снимам (естествено :twisted: ), че много друга работа ни беше затрупала и даже я бях забравила до сега. Обаче сега като видях темата, се сетих за нея и реших да питам - как точно се казват тези диви, горски циклами, има ли ги някъде да си купя, че явно при мен им понася и ако мога да разширя тази красота под дърветата, ще съм много щастлива :angelche:

Това е един от двата вида диви циклами дето растат у нас - есенна циклама - cyclamen hederifolium. Продават я есен и пролет Бриколаж и Практикер в пакетчета заедно с другите луковични цветя но трябва да ги търсиш по-внимателно. Продават ги и по онлайн магазини за цветя. Аз имам семеначета при мен се сеят много но мога да ти дам на пролет. При Миша май също имаше по едно време.
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот vanina_g » Съб Дек 23, 2017 10:47 am

Благодаря Nadin! :tzvetentze:
Значи ще търся cyclamen hederifolium, а напролет ще те подсетя нахално за семеначе! Аз и ще си купя де, ама ей така като получа цветенце от съфорумка, много ми е мило и повече му се радвам отколкото на купените от мен! А пък и твоята градина ми е еталон за растения за сянка и ... така :tzeluvka:
Аватар
vanina_g
Кана кафе

Мнениеот ins » Съб Дек 23, 2017 1:00 pm

Тази циклама cyclamen hederifolium и аз я завъдих. В една гора ,близо до нас е пълно. Много лесно се вади ,защото луковиците й са почти на повърхността. Не знам сега дали се вижда, бих ти извадила и пратила ,колкото искаш :tzvetentze:
Аватар
ins
Виенско кафе

Години: 39

Мнениеот vanina_g » Нед Дек 24, 2017 6:16 pm

Иеее супер! Ins благодарско и на теб! :tzvetentze:
Ще ви сръчкам март месец края - добре ли е тогава да се действа?
Аватар
vanina_g
Кана кафе

Мнениеот nadin » Нед Дек 24, 2017 10:22 pm

vanina_g написа:Иеее супер! Ins благодарско и на теб! :tzvetentze:
Ще ви сръчкам март месец края - добре ли е тогава да се действа?

най-добре е да се копаят юни когато листата почват да жълтеят и изпада в покой. Март месец още се храни.
Провери ли дали Миша няма в саксии готови за садене?
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот ins » Пон Дек 25, 2017 1:21 am

Днес ходих. Със зелени листенца са. Сега ако извадя според мен ще се хванат , но не знам при теб как е? Почвата замръзнала ли е? Ако искаш ,както казва Надин юли месец. :hmmm:
Аватар
ins
Виенско кафе

Години: 39

Мнениеот kribero » Вто Яну 02, 2018 10:57 am

Здравейте на всички и честита Нова година! Пожелавам на всички много красота в душите, домовете и саксийките! Много здраве и късмет, и весело настроение през цялата година!
Моята любима и единствена циклама като че ли "прескочи трапа" и вече имам 3 розови цветчета. Верно, с къси дръжки са и се крият малко под листата, но все пак си е напредък. НО сега забелязах нов проблем... в чинийката на саксията видях 2-3 скачащи малки около 1-1.5 мм тънички като косъм черни гадинки... Няма ги по листата, значи са в почвата. МОЛЯ някой за съвет с какво си имам работа и как да процедирам!
kribero
Kафенце

Предишна

Назад към Стайни цветя и растения