TV-филми по романи

Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

TV-филми по романи

Мнение от Мария Николова »

Трябваше да избягам от "Властелинът на пръстена" и от мистър Бийн и стигнах до БНТ1.
BBC 2015г. сериен филм по "Война и мир" на Лев Толстой, излъчен едночасов първи епизод по БНТ1.
Първата екранизация, която БТ излъчи, беше на режисирана от Сергей Бондарчук. (Изпълняващ и ролята на Пиер Безухов.) Години след това достигна информацията, че преди това вече е имало американска екранизация. Когато най-сетне и тя стигна до българската ТВ-публика, разбрах, че филмът на Бондарчук е по-добрия прочит на Толстой. :daaa:
И сега тази английска екранизация показва, че независимо от националността си, творецът може безпрепятствено да прекрачва от душевността на една нация - в друга, особено когато е воден за ръка от Толстой.
Оставям настрана изразите, изгубени в превода - от руски на английски, от английски на български. Знаменитата тросната реплика на стария княз Болконски към сина и дъщеря му "На, целувай!" е станала безличното "Целуни ме."
Но пък тук Пиер Безухов е най-доброто попадение на странно, объркано и благородно човешко същество.
Много големи са изискванията ми към Наташа Ростова и Андрей Болконски, но ще изчакам да блеснат в следващите епизоди. В този сме все още в 1805 г.
Трябва да намеря седмична ТВ-програма на ХН, за да не пропусна продължението.
Дали ще ми хареса до последния епизод, или не, всяка екранизация на "Война и мир" е световно събитие и си струва да не се пропусне. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: TV-филми по романи

Мнение от Asarina »

Мария Николова написа:Трябваше да избягам от "Властелинът на пръстена" и от мистър Бийн и стигнах до БНТ1.
BBC 2015г. сериен филм по "Война и мир" на Лев Толстой, излъчен едночасов първи епизод по БНТ1.
Първата екранизация, която БТ излъчи, беше на режисирана от Сергей Бондарчук. (Изпълняващ и ролята на Пиер Безухов.) Години след това достигна информацията, че преди това вече е имало американска екранизация. Когато най-сетне и тя стигна до българската ТВ-публика, разбрах, че филмът на Бондарчук е по-добрия прочит на Толстой. :daaa:
И сега тази английска екранизация показва, че независимо от националността си, творецът може безпрепятствено да прекрачва от душевността на една нация - в друга, особено когато е воден за ръка от Толстой.
Оставям настрана изразите, изгубени в превода - от руски на английски, от английски на български. Знаменитата тросната реплика на стария княз Болконски към сина и дъщеря му "На, целувай!" е станала безличното "Целуни ме."
Но пък тук Пиер Безухов е най-доброто попадение на странно, объркано и благородно човешко същество.
Много големи са изискванията ми към Наташа Ростова и Андрей Болконски, но ще изчакам да блеснат в следващите епизоди. В този сме все още в 1805 г.
Трябва да намеря седмична ТВ-програма на ХН, за да не пропусна продължението.
Дали ще ми хареса до последния епизод, или не, всяка екранизация на "Война и мир" е световно събитие и си струва да не се пропусне. :daaa:
Мерко, кога са излъчили първи епизод? :potekoha:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: TV-филми по романи

Мнение от Мария Николова »

Снощи (петък) от 22 до 23 часа, Азаринче.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: TV-филми по романи

Мнение от Мария Николова »

Ето кога ще са продълженията. Неделя, 4.ІІ. повторение на І серия от 1:15 до 2:15 през нощта; понеделник 5.ІІ. от 21.55-23 ч. ІІ серия и вторник 6.ІІ. същото време вечерта - ІІІ серия. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: TV-филми по романи

Мнение от Asarina »

Мария Николова написа:Снощи (петък) от 22 до 23 часа, Азаринче.
Благодаря Мери, по нощите ще си я пусна серията. Аз съм на Виваком и мога да връщам назад, за да гледам пропуснати предавания.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: TV-филми по романи

Мнение от Мария Николова »

:daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: TV-филми по романи

Мнение от Asarina »

Изгледах я първата серия. Наистина Пиер Безухов е много добро попадение. Княз Андрей горе - долу, докато Наташа Ростова изобщо не ми се връзва с представите ми за нея. Ще видим по-нататък как ще бъде. Мерко, благодаря ти, че сподели за филма, иначе само криминалета гледам. :dovolen:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: TV-филми по романи

Мнение от Мария Николова »

Във филма на Бондарчук най-голямата попадение беше Наташа. Една много одухотворена балерина Савелева. Тук е повече от неврачна.
Хайде да гледаме. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”