КНИГИТЕ, които светят в живота ни

лалесъм

КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от лалесъм »

Тихомир написа:
calico написа:Гео, ти не ги ли прочете вече твойте 1000 книги, за да разбереш кои 5 е трябвало да прочетеш?

"Човек в живота си трябва да прочете 5 книги. Но за да разбере кои са, трябва да прочете 1000"

не помня кой го беше казал, ама е 1000% вярно... :angelche:
Много е вярно това. Важните книги са тези които ни променят и светят в живота ни.
За мен това бяха две книги.
Много интересна тема, повдигната в края на миналата година, която някак си потъна във "В момента чета", а ми се иска да има продължение :dovolen:
лалесъм

Re: КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от лалесъм »

Гео, граф написа:
svetlata5 написа:Моля, ви споделете кои са тези книги! :liubov:
Ммм, вкара ме в размисъл, Светле, щото истината е, че при мен не са пет 8-). Викам като са на един автор, да ги мина за една ;)

1. Последното изкушение и Алексис Зорбас на Казандзакис
2. Приказка за Стоедин на Николай Русев
3. Трънски разкази на Петър Делчев
4. Юлиан на Гор Видал
5. Улица Консервна и Благодатният четвъртък на Стайнбек

Това обаче е сегашния ми списък :swait: . Преди пет години беше друг, след още пет кой знае. Така че да ме прощава Калико :hihihi:
лалесъм

Re: КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от лалесъм »

Тихомир написа:
svetlata5 написа:

Моля, ви споделете кои са тези книги! :liubov:
Първата ми книга, всъщност е поредицата за дон Хуан от Карлос Кастанеда. Припомни ми един забравен стремеж към вечността.
А втората, ме направи градинар :dovolen: -Анастасия на Владимир Мегре.
лалесъм

Re: КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от лалесъм »

calico написа:Гео, това за петте не съм го казала аз, мъдър човек беше.
Тези 5 книги не са тези, които са ти харесали най-много. Това са книгите, които са ти променили живота.
Чети, щом още не си ги намерила :angelche:

Тишо, и на мен Кастанеда ми промени живота с неговите книги. 9 са, не са 5, но могат и за една да се броят.

Иначе много книги са ми харесвали. Някога обожавах Дикенс, и до днес смятам че няма друг като него така да насища, разгръща и лее спокойно всичките си многопластови истории. Но това все пак са само истории, както и в другите хубави книги.
Кастанеда ми направи нов опис на света, изцяло различен от всичко което може да се срещне в кои да е книги. Понякога си мисля, че всичките му 9 книги се равняват на милион и 900, по силата на словото и по информацията в тях
лалесъм

Re: КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от лалесъм »

Тихомир написа:
calico написа: Кастанеда ми направи нов опис на света, изцяло различен от всичко което може да се срещне в кои да е книги. Понякога си мисля, че всичките му 9 книги се равняват на милион и 900, по силата на словото и по информацията в тях
Аз един автор го броя за една книга :dovolen:
Харесаха ми книгите и на ученичките на дон Хуан-Тайша Абелар и Флоринда Донър.
calico написа:Е как няма да ти харесат.
имам и на Армандо Торес, само че на файл, да ти я пратя?
Не подхождай с предубеждение, там има много неща. Изчела съм всички неща от всички автори, пишещи за толтеките, Армандо е над тях, по мое мнение.
лалесъм

Re: КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от лалесъм »

Гео, граф написа:
calico написа:Гео, това за петте не съм го казала аз, мъдър човек беше.
Тези 5 книги не са тези, които са ти харесали най-много. Това са книгите, които са ти променили живота...
Нененене :sneee: , Ани, точно тези са направили промените в светоусещането ми, в мисленето ми, в житейската ми философия ако щеш. Иначе харесвам стотици, тях държа да ги имам под ръка, за да си ги препрочитам във всеки момент когато ми хрумне. Докато изброените горе са ме обърнали с хастара навън :!: :!: :!: Ако отвориш екземплярите ми на Алексис Зорбас или Юлиан, ще се потресеш колко подчертани изречения има, колко бележки в полетата и маркирани абзаци. Една приятелка чете моя Зорбас и каза, че който не ме познава, е достатъчно да види тази книга, за да ме разбере изотвътре :o ...
лалесъм

Re: КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от лалесъм »

svetlata5 написа:
calico написа:Е как няма да ти харесат.
имам и на Армандо Торес, само че на файл, да ти я пратя?
Не подхождай с предубеждение, там има много неща. Изчела съм всички неща от всички автори, пишещи за толтеките, Армандо е над тях, по мое мнение.
Сега като се замисля и при мене така се получи-книгите на Кастанеда са ми повлияли в най-голяма степен.
Но тези на Армандо Торес не са ми познати. Много ми се прииска да ги прочета. :eeeh:
calico написа:Светле, Армандо има една книга на български, доколкото знам, ето ти линк, сваляй и приятно четене http://www.darslovo.com/e-kniga.aspx?id=438
Мисля, че книгата все още не е издавана на хартиено тяло на български, но може и да са го направили вече.
Преди десетина години една група се сподобихме с превода дето се правеше тогава, и отдавна съм я чела, сега пак ще си я прочета. Добре е описал правилото за тройния Нагуал, което Кастанеда така и не обяснява подробно.

Между другото, сега съм силно впечатлена от книгите на Анастасия Нових, поредицата Сенсей и особено Аллатра. Там има много много неща, ако искаш погледни ги.


Гео, то и аз си мислех, че няма начин да не си намерила своите пет книги при толкова четене :tzeluvka: :angelche:
много са добри, чела съм ги. малко оспорвам за Улица Консервна, ма не ми придиряй :angel2:
лалесъм

Re: КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от лалесъм »

Някои от моите светли книги :dovolen:
Те не са променили живота ми, той вече беше започнал да се променя, когато се появиха те, за да осмислят и назоват точно промяната :nod:
1. Сказание за хан Аспарух, княз Слав и жреца Терес - Антон Дончев
Когато я четох бях в Троянския Балкан - четях и преживявах едновременно - истинска магия. На колко планини съм била оттогава, но това си остана моето място :dovolen: Имах една мечта оттогава - да вървя и от стъпките ми да се разнася аромат. Що мащерка насях по поляната ;) нищо не стана :mrgreen: Но миналата година се получи...да живее декоративния джоджен :lol:
2. Вино от глухарчета - Рей Бредбъри
С нея някак си физически почуствах радостта от живота :liubov2:
3. Властелина на пръстените - Дж. Р. Р. Толкин
Тук нещото беше много силно - държа ме отнесена поне 1 месец след прочитането й :angel2: Така и си остана - свят, паралелен на ежедневния 8-)
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от Denis »

Мечо Пух (книга)
според уикито е
"една от най-популярните книги за деца (въпреки че авторът ѝ казва за нея, че тя е предназначена не толкова за деца, колкото за детето във всеки възрастен).

Защо ли нещата трябва да се променят? - прошепна Прасчо.
Пух помисли, помисли и каза:
- Така имат възможност да станат по-добри! :lol:

Какво трябва да... трябва? :snif:

Прасчо:
- Знаеш ли, Пух. Мислех си…
- Това е добър навик, Прасчо! - прекъсва го Мечо Пух :daaa:

С каквито се събереш - с такива се събираш :hihihi:

Има само едно нещо, което е по-хубаво от гърненце с мед… и това са две гърненца с мед :lol:

Когато не знаеш къде отиваш винаги отиваш другаде :!:

Всяко нещо струва друго нещо. :daaa:

Пух взе да се чувства по-добре, защото, когато си Мече с Много Малко Ум и Мислиш за Неща, ти откриваш понякога, че Нещо, което изглежда съвсем като Нещо вътре в теб, изглежда иначе навън, когато го гледат другите. :hihihi:

Може да ме забележат, а може и да не ме забележат - с пчелите никога не се знае :dovolen:

... и т.н.
луксозни издания /с картинки и листа гланцови/
Мечо Пух и ... Малкият принц
Купени за щерка ми, четени и за нея
и препрочитани отново по-късно, от мен.
Що ли чак тогава :glupav:
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
лалесъм

Re: КНИГИТЕ, които светят в живота ни

Мнение от лалесъм »

Покрай днешния възторг на Графинята от Манюня се сетих и за най-важните за мен книги, влезли в живота ми, благодарение на форума :tzvetentze:
1. Калуня-каля
2. Сидхарта
3. Стопанката на Господ
Тези книги бяха препоръчвани, четени и обиквани от много мои познати, така че колкото и малка да е литературната част във форума, благодарение на няколко човека, тя си носи своето светло дело :tzvetoman: :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”