Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Потребителски аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: ср юни 25, 2014 4:09 pm

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от tili » пон ное 27, 2017 7:30 pm

И сега малко предновогодишно.

" Навън беше люта зима. Ясното небе бе посипано със звезди, а въздухът бе чист и неподвижен.

— Тряс! — счупи някой една стара саксия о вратата на съседа.

— Бум! Бум! — изгърмя някъде пушка.

Хората празнуваха настъпването на Новата година. Градският часовник започна да бие полунощ.

— Тра-ра-ра-ра! — затръби рогът на пощальона.

Голямата пощенска кола се приближаваше към градските врати. Тя носеше дванайсет пътника, повече хора не можеше да побере: всички места бяха заети.

— Ура! Ура! — крещяха хората по къщите, където се бяха събрали да посрещнат Новата година. С последния удар на часовника те станаха от местата си с пълни чаши в ръце и започнаха да пият за здравето на Новата година.

— Здраве и щастие за Новата година! — чуваше се от всички страни. — На вас една хубава женица! На вас повечко пари! Край на всички скърби и неволи!

Такива бяха пожеланията на хората, които чукаха чашите си. А в това време пред градските врати спря пощенската кола с дванайсетте пътника. "

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман
Регистриран: нед юли 25, 2010 11:54 pm

Мнение от Гео, граф » пон ное 27, 2017 10:15 pm

Ехаа, Тили, това е Андерсен! Приказката за дванайсетте пътника! Дето Април ходеше с летни чорапи и зимни ръкавици, а Ноември беше толкова хремав, че ползваше чаршаф вместо кърпичка. От дете не съм срещала някой, който знае тази приказка, благодаря ти, че ми я припомни :tzeluvka:
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина
Регистриран: ср юни 13, 2012 4:35 pm

Мнение от milena02 » пон ное 27, 2017 10:35 pm

Ах, че хубаво ни изненада, Тили! Трябва по-често да си припомняме детството. Това е Ханс Кристиян Андерсен и "Дванайсетте пътника". С Гео сме писали едновременно.
Хайде, докато сме на тази вълна:

— Моят стар баща — рече дяволчето — не обича магарето, защото то е добро, смирено и послушно животно. Дяволите не обичат добрите и послушни животни — все едно хора ли са, или магарета. Магаретата с голяма готовност помагат на хората и послушно мъкнат тежки товари, и безропотно понасят ударите на жилавите пръчки, с които незаслужено ги наказват техните господари.
....
Дяволчето скочи пъргаво като бълха и се намери на гърба на кроткото магаре.
---
Той отиде при кобилата, повдигна опашката й и улови в шепата си няколко конски мухи, които обичаха да се навират около краката й. Тия мухи той пусна под опашката на магарето, върху гърба на което стоеше Фют и махаше радостно крака.

Магарето е чисто животно. То не може да търпи никаква муха по тялото си. Щом го полазиха хапливите насекоми, то полудя от страх и ужас, почна да реве, да тича със страшна сила по ливадите и да хвърля чифтета със задните си крака. Най-после се тръшна на тревата и почна да се търкаля. Дяволчето отскочи настрана, удари главата си в един пън, преви се и почна да вика и да плаче с всичка сила.

Потребителски аватар
Тихомир
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: съб ное 29, 2014 2:36 pm

Мнение от Тихомир » пон ное 27, 2017 10:42 pm

Ян Бибиян-и мен ме върнахте в детсвото :eeeh:

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина

Мнение от milena02 » пон ное 27, 2017 10:44 pm

Ти си на ход.

Потребителски аватар
Тихомир
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от Тихомир » пон ное 27, 2017 10:51 pm

„Грийн“ означава „зелен“, а под „хорн“ тук се има предвид „пипало“. И така под грийнхорн се разбира човек, който е още зелен, тоест новак и неопитен, и трябва внимателно да протяга пипалата си, ако не иска да се изложи на опасността да се удари някъде здравата.
Грийнхорнът е човек, който не става от стола си, когато иска да седне някоя лейди; който поздравява господаря на някой дом, преди да се е поклонил на госпожата и госпожицата; който при зареждането на карабината слага патрона наопаки в цевта или пък ако пушката е с предно зареждане, поставя най-напред куршума и после барута. Грийнхорнът или изобщо не говори английски, или пък го говори много чисто и превзето. Английският, който говорят янките, или диалектът на американските пионери звучат направо ужасно в ушите му. Този говор не може да се побере в неговата глава, нито пък езикът му може да се прекърши и да си служи с него. Грийнхорнът обърква ракуна[1] с опосума[2] и горе-долу хубавичката мулатка с квартеронката[3]. Грийнхорнът пуши цигари и се отвращава от господата, които дъвчат тютюн и ...

...
Но не си мислете, че бях убеден или пък имах и най-малката представа, че това обидно прозвище ми отиваше съвсем! О, не, защото именно в това се състои най-забележителната особеност на всеки грийнхорн — той смята по-скоро всички други хора за „зелени“, само не и себе си!

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман

Мнение от Гео, граф » пон ное 27, 2017 11:01 pm

Хахахааа, Тишо, да не си приятел с премиера :swink:

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
Тихомир
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от Тихомир » пон ное 27, 2017 11:04 pm

Гео, граф написа:Хахахааа, Тишо, да не си приятел с премиера :swink:
После видях коментарите, ама не е честно с гугъл.
Но помня,че и преди си споменавала книгата, така ,че може да си се сетила веднага. :dovolen:

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина

Мнение от milena02 » пон ное 27, 2017 11:06 pm

Да пукна, ако това не е от "Винету"! Май Олд Шетърхенд се появяваше в романа като типичен грийнхорн. А? Или греша? Но съм го чела туй нещо с абсолютна сигурност!
Виждам, че Графинята вече ме е изпреварила. Което значи, че и аз съм приятелка на премиера.

Потребителски аватар
Тихомир
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от Тихомир » пон ное 27, 2017 11:11 pm

milena02 написа:Да пукна, ако това не е от "Винету"! Май Олд Шетърхенд се появяваше в романа като типичен грийнхорн. А? Или греша? Но съм го чела туй нещо с абсолютна сигурност!
Виждам, че Графинята вече ме е изпреварила. Което значи, че и аз съм приятелка на премиера.
Абсолютно точно !

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман

Мнение от Гео, граф » пон ное 27, 2017 11:17 pm

Тихомир написа: После видях коментарите, ама не е честно с гугъл.
Но помня,че и преди си споменавала книгата, така ,че може да си се сетила веднага. :dovolen:
Израснала съм с индианските книги, четях ги до посиняване, не може да не се сетя, просто няма как, Тишо 8-) !
А Гугъл е забранен за ползване в играта, щото не е интересно така. Но зависи от честността на играчите разбира се :nod:

Кой е наред сега?

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина

Мнение от milena02 » пон ное 27, 2017 11:25 pm

По регламент трябва да съм аз, а и не съм ползвала гугъл. Може ли човек да забрави "Винету"? Я да си припомним сега и това хубаво нещо. Който е чел книгата, ще я разпознае от раз, това не се забравя.

„Поне вятърът е наш приятел — си помисли той. — И голямото море с нашите приятели и неприятели. И леглото — си помисли той, — и леглото е мой приятел. Легло и само легло — си помисли той. — Славно ще бъде да си легнеш. Лесно е, когато си победен — си каза той на ум. — Никога не си давах сметка колко е лесно. И какво те победи?“ — Нищо — каза той на глас. — Влязох много навътре. Когато влезе в малкото пристанище, светлините на „Терасата“ бяха загасени и той знаеше, че всички си бяха легнали. Вятърът постепенно се бе усилил и сега духаше силно. Все пак в пристанището беше спокойно и той закара лодката до чакълестия бряг под скалите. Нямаше кой да му помогне и той докара лодката, колкото можа, до брега. След това слезе от нея и я завърза за един камък. Извади мачтата, нави платното около нея и го завърза. После вдигна мачтата на рамо и пое нагоре. Едва тогава си даде сметка за дълбочината на умората си. Спря за момент, извърна глава и в отражението на уличната лампа видя голямата опашка на рибата, щръкнала доста зад кърмата на лодката.
Последна промяна от milena02 на пон ное 27, 2017 11:26 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Тихомир
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от Тихомир » пон ное 27, 2017 11:25 pm

Разбира се, той няма нищо против да спечели двайсет и пет йоре. Но всичко зависи от това какво трябва да направи, за да ги спечели.
— Двайсет и пет йоре — това е твърде малко — каза убедено той. — Сега е такава скъпотия. Как мислиш, колко струва например една петдесетйорева порция сладолед?
— Аз мисля петдесет йоре — усмихна се хитро Бетан.
— Ето, виждаш ли? — каза Дребосъчето. — И ти самата прекрасно разбираш, че двайсет и пет йоре — това е твърде малко.
— Не знаеш за какво става дума — каза Бетан. — Ти нищо няма да правиш. Ще трябва само да не вършиш едно-друго.
— А какво трябва да не върша?
— Ти трябва през цялата вечер да не прекрачваш прага на гостната.
— Разбираш ли, ще дойде Пеле, новият приятел на Бетан — каза Босе.
Дребосъчето кимна с глава. Ясно е, хитро са пресметнали всичко: мама и татко ще отидат на кино, Босе на футболен мач, а Бетан със своя Пеле ще си гука цяла вечер в гостната. И единствен той, Дребосъчето, ще бъде прокуден в своята стая, и то срещу такова нищожно възнаграждение, срещу двайсет и пет йоре… Ето какво било тяхното семейство!

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина

Мнение от milena02 » пон ное 27, 2017 11:27 pm

Това е "Карлсон, който живееше на покрива". Нямах време за гугъл. Така че ти сега разпознавай моята загадка.

Потребителски аватар
Тихомир
Кафеджия/Кафеджийка

Мнение от Тихомир » пон ное 27, 2017 11:29 pm

milena02 написа:Това е "Карлсон, който живееше на покрива". Нямах време за гугъл. Така че ти сега разпознавай моята загадка.
Много ми е познато ...но не го знам.

Отговори

Върни се в “Литературен кръг за аматьори”