Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Публикувай отговор
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Зная, че е направо обидно лесно за тукашната аудитория, но пък ми е любимо:

"Беше същото дете — същите тънки рамене с меден тен, същият копринен, гъвкав, гол гръб, същата руса коса. Черна кърпа на бели капки около тялото й скриваше от остарелите ми горилски очи — но не от погледа на младата ми памет — полуразвитите гърди, които тъй бях галил през онзи безсмъртен ден. И като приказна дойка на младата принцеса (изгубила се, отвлечена, намерена, облечена в цигански дрипи, през които голотата й се усмихва на краля и на нейните издирвачи) познах тъмнокафявата бенка на хълбока й. Със свещен ужас и омая (кралят ридае от радост, тръбите тръбят, дойката е пияна) отново, видях чаровния хлътнал корем, върху който бяха спирали моите устни, запътени на юг, тези момчешки бедра, върху които бях целувал назъбения отпечатък от ластика на банския — през онзи безумен, безсмъртен ден при Розовите скали. Преживеният оттогава четвърт век се стесни, образува трепетно острие и се стопи".
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Знам коя е тази книга ,но за да не кажете ,че само си разменяме загадки с Миленка ,ще изчакам друг да отговори. Даже малко ще подскажа - същият автор е написал и "Покана за екзекуция" ,но Миленка е публикувала откъс от най -известния му роман, по който има и филм. Хайде ,вие сте! ;)
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от сюзан »

О, това е "Лолита" на Набоков!
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Сю, кой знае кога ще намине оная шматка Милена, за да потвърди. Лолита е разбира се, затова давай следващата :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от сюзан »

Реших да ви забия в малко по-екзотична обстановка. Ето:

"Обхваната от паника, девойката галопираше с всички сили към близкия бряг, край отъпканите пътеки, които криволичеха из оризищата. Следобедното слънце залязваше. Тя яздеше на дамско седло и макар да беше изкусна ездачка, днес едва успяваше да запази равновесие. Шапката й се беше изгубила, а зелените й дрехи за езда, най-последна парижка мода, бяха съдрани от къпинака и изпръскани с кръв; вятърът развяваше светлокестенявата и коса.
Шибна коня си да побърза. Вече виждаше схлупените бордеи на рибарското село Йокохама, скупчени край високата ограда и край каналите, които обграждаха чуждестранната колония, зърна кулите на двете малки църкви в нея и с облекчение си помисли, че в залива по-нататък се намират британски, френски, американски и руски търговски съдове и дузина военни кораби и параходи."
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Да е екзотична, да е екзотична, колко па да е екзотична, Сю :smmm: ... Япония на Клавел от Азиатската сага, може би от Гай-джин, макар че не съм сигурна точно, но така започва книгата - с препускащата девойка, опръскана с кръв след нападението над европейците на пътя Токайдо. Има книги, на които помня почти дословно първите изречения и тази е една от тях. Още вчера видях загадката и тръгнах да отговарям, пътувайки в автобуса, обаче не мога да пускам постове от телефона, затова реших да изчакам някой друг.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от сюзан »

Точно, Гео. Гай-джин е. Интересно, че на някои книги и аз помня точно първите изречения. Една от тях е, например, Ана Каренина.
Пак си ти :tzvetentze: .
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

''Подкупна ли е българската полиция? Този въпрос е неправилно поставен. По начало трябва да се попитаме подкупни ли са хората, аз самият, баща ми, дядо ми. Тогава отговорът ще бъде, че подкупността е функция, право пропорционална на предложената изгода и обратно пропорционална на собствения морал. Един полицай може да се подкупи за хиляда лева, вероятно, докато за един политик ще са необходими най-малко сто пъти повече, вероятно. И тук се допуща голяма грешка. Защото от никъде не следва, че моралът на политика е сто пъти по-голям от този на полицая. Моралът в нашето време е величина, която и да съществува, не се поддава на измерване. Ето защо аз се задъхвам от учудване, когато ми съобщават, че някакъв бедняк намерил един милион лева и ги занесъл в полицията. Почти съм склонен да приема, че е направил това от непреодолим страх.
И тъй като аз най-много съм имал срещи с пътната полиция и някои от тях са останали паметни, ще ми се да разкажа за тези стълкновения. Българският шофьор, види ли униформите на катаджиите на пътя, изтръпва. Дори и нищо нередно да не е сторил, пак се сепва и отпуска педала на газта. Има, разбира се, изключения: шофьорите на гангстерите, на депутатите и на други преважни особи. Само че навремето английската полиция глоби министър-председателя Макмилън, защото колата му се движела с превишена скорост и той си платил безропотно глобата. Хайде наш полицай да спре колата на председателя на парламента. Да видим къде ще го пратят на другия ден. Нашите председатели имат право да бързат, защото мислят бавно...
Отношението на мнозинството от българите към катаджиите е смесица от страх, ненавист и покорство, което се проявява в мига, когато полицаят се надвеси над отвореното стъкло на колата. Може би един от малкото случаи на проявена спонтанна солидарност е да се предупреждаваме с мигане на фаровете за опасността, дебнеща по шосето. В основата на този дружен заговор се крие вековният ни опит за измъкване от неприятности и всеобщата ни ненавист към тези, които ни надзирават и наказват...''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Гео, текстът ми е познат, но убий ме, ако знам откъде. Като стил ми мяза или на Михаил Вешим, или на Алек Попов.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Я, раздвижване :o ! Подсказвам, Миленски, български автор е :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”