Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Публикувай отговор
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от dung »

Точно така! Именно заради това избрах този цитат. :D
Ти си на ход, Марги.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Margaritenia »

"Веднъж се пошегувах в една от своите книги, че човек не може да направи три неща в живота си. Не може да надвие телефонната компания, не може да накара сервитьорът да го забележи, докато самият сервитьор не е готов да го направи и не може да се завърне отново вкъщи. През последните седемнайсет месеца кротко, но решително преоценявам мнението си за третото от тези неща.
.....
Да се завърнеш у дома след толкова много години е в много отношения необичайна смесица от успокояващо познатото и странно неизвестното".
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Харесвам Бил Брайсън :daaa: . И Записките от една голяма страна, и особено много Кратка история на почти всичко, а в Един американец в Европа даже пише и малко за България от началото на 90-те. И, колкото и да е странно, написал го е ласкаво. От сърце съм се смяла на изумения му разказ му как наблюдавал придвижването на стар Москвич посредством синкави експлозии от ауспуха :lol:, за явлението ЦУМ, за най-луксозния хотел, в който е отсядал през цялото си пътуване - Шератон, за тъмния град нощем, празните магазини и мизерните доходи, за невероятно красивите жени и приветливите, усмихнати хора, а в заключение казва, че това е най-европейския град, който е посещавал - без молове, макдоналдси, реклами и всякакви американщини... Каква ирония, а :snif:...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Margaritenia »

Гео, :daaa:
Много ми е любим и на мен! Безкрайно ми допада чувството му за хумор...:liubov:
Исках да сложа цитат от The Mother Tongue: English and How It Got That Way, негово произведение, което е невероятно забавно и пълно с любопитни факти за английския и доста други езици, но не успях да го намеря преведено на български.

Понеже съм се смяла с глас на много места от тази книга, си позволявам да сложа в оригинал един цитат от нея, който е много свеж:

The Italians, as we might expect, have over 500 names for
different types of macaroni. Some of these, when translated, begin
to sound distinctly unappetizing, like strozzapreti, which means
"strangled priests". Vermicelli means "little worms" and even
spaghetti means "little strings". When you learn that muscatel in
Italian means "wine with flies in it", you may conclude that the
Italians are gastronomically out to lunch, so to speak, but really
their names for foodstuffs are no more disgusting than the American
hot dogs or those old English favourites, toad-in-the-hole, spotted
dick, and faggots in gravy.
:lol: :lol: :lol:
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

''... разказвам тази хроника штото инак няма се разбере как се случи та нея вечер когато се беше спуснала една гъста мъгла снош да я режеш а при туй беше вече април но по нашите места мъгли имаме и през август и ако човек е отдругаде като ништо се загубва между Бормия и Фраскета особено ако няма някой светец да го води и еточе веднъж като се връщах вкъщи гледам пред мен един барон на кон целиа от желязо

казвам че барона беше цял от желязо не коня и с такъв един меч че приличаше на краля на Рагона

мале моя като гръм ме удари човек да не съм ако това не е самиа свети Баудолино дошъл да ме прати в ада но той ми каза Kleine kint Bitte и веднага разбрах че това е алемански господар който се е загубил в гората заради мъглата и не можеше да намери приятелите си а беше се вече смрачило и той ми показа една мунета пък аз дотогава не бях виждал мунети и той беше доволен че му отвръщам на неговиа език и му казвах на Diufsch ако връвиш направо както си тръгнал ще свършиш в блатото това е ясно като небето

не трябваше да казвам ясно като небето щото беше мъгливо с нош да го режеш но той ме разбра

и после му казах дето знам че те немците идат от една страна дето е винаги пролет и сигурно там цафтят ливанските лимони но у нас внашта Налея често има мъгла и в тази мъгла сноват разбойници които са внуци на внуците на ония арабийци дето Карл Велики води война с тях лоши хора дето видят ли поклоник искъртват му зъбите и му ускубват косите от корен ерго елате в колибата на башта ми Галяудо за вас ще се намерят една паница топла чорба и един сламеник да преспите в обора тази нош пък утре посветло ще ви покажа пътя

особено ако имате като онази мунета благодаря бог да ви благослови хора сме бедни но чесни...''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Брех, тука също няма движение! При този очевАден спойлер в цитата - свети Баудолино нищо ли не ви говори :sdull: ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Как не съм го видяла тоз цитат :o Знам го ,знам го :ieeemyzh: - "Баудолино " Умберто Еко.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

През портите на един хотел в губернския град NN влезе една доста хубава пружинена бричка, с каквито пътуват ергени: бивши подполковници, щабскапитани, помешчици, които имат около стотина души селяни — с една дума, всички, на които казват господари от средна ръка. В бричката седеше един господин, не хубавец, но не и с лоша външност — нито много пълен, нито много тънък; не можеше да се каже, че беше стар, ала не беше и твърде млад. Пристигането му не произведе в града абсолютно никакъв шум и не бе придружено с нищо особено; само двама мужици, които бяха застанали до вратата на отсрещната кръчма, направиха някои забележки, които собствено се отнасяха повече до екипажа, отколкото до пътника.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Бени, вярно е, че напоследък рядко надничам тук, но отвреме-навреме го правя. И баш днес ти реши да пуснеш цитат от "Мъртви души" на Гогол. Кофти късмет, мила!
Малката Ида

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Малката Ида »

milena02 написа: Мар 20, '18, 16:58 Бени, вярно е, че напоследък рядко надничам тук, но отвреме-навреме го правя. И баш днес ти реши да пуснеш цитат от "Мъртви души" на Гогол. Кофти късмет, мила!
Ох бре, Миленоооооо :gush: :gush: :gush: :tzeluvka: :tzvetentze: :svekurva:

Извинете ме! :oops:
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”