Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Публикувай отговор
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

сюзан написа: Мар 20, '19, 19:58 Баскервилското куче
Абсолютно си права! Давай нататък!
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от сюзан »

"Меригрийн не бе се променило през тия шестнадесет години. То се бе преобразило съвсем малко и през последните две столетия.
Църквата „Света Катерина“ се издигаше откъм северния край на пътя, а надолу, от двете страни, се редяха къщи: дървени домове с издадени горни етажи и покрити с изтравниче или слама, постепенно потъмняла и добила хубав смарагденозелен цвят. Малки прозорчета, обвити в орлови нокти и бръшлян, гледаха като очи навън. Гъсти, неподрязани плетища отделяха къщите от пътя, докато тук-там се издигаха малки дървени врати, над които се виеха пълзящи рози. Над плетищата се виждаха множество цъфнали цветя, люляци, делфини, пурпурни и бели ружи, стигащи чак до покривите; ябълкови, сливови, черешови дървета в пълен цъфтеж.
От другата страна на църквата се простираше общинската поляна, гдето в празнични дни момчетата играеха футбол, устройваха различни състезания и цялото село се стичаше, за да танцува."
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от ln_none »

Извън играта, обаче и понеже има спецове тука ;) Мъчи ме една чуденка от известно време, с литературно-художествен уклон. От коя книга е цитатът "...картина, която едно дете беше описало като "сляпо момиче, седнало върху портокал, и наречена не знам защо "Надежда""", и коя, аджеба, е въпросната картина? Първото не мога да си спомня, а второто никога не съм го знаела :hmmm:
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Breda »

ln_none написа: Ное 20, '19, 18:51 Извън играта, обаче и понеже има спецове тука ;) Мъчи ме една чуденка от известно време, с литературно-художествен уклон. От коя книга е цитатът "...картина, която едно дете беше описало като "сляпо момиче, седнало върху портокал, и наречена не знам защо "Надежда""", и коя, аджеба, е въпросната картина? Първото не мога да си спомня, а второто никога не съм го знаела :hmmm:
Цитатът е от Пет малки прасенца - Агата Кристи

https://chitanka.info/text/24588/10

,а картината вероятно тази

https://en.wikipedia.org/wiki/Hope_(painting)
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от ln_none »

Ей, супер си, Бреда, много благодаря! Тия прасенца, и азбучните убийства, са една от първите книги на Агата Кристи, които прочетох, още като дете. И я четох толкова пъти, че след това не исках да я погледна години наред, но точно това изречение ми се е набило в главата. Все си мислех как ли ще да изглежда това седнало върху портокал девойче и няма ли да го разплеска :D
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1494 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Как само ми щръкнаха ушите като видях темата активна, реших, че някой е познал загадката на Сю. То не че пак не е разпозната книга (че и картина), но не можем да продължим играта. Сюзан, казвай коя е книгата и давай нова, плийз :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Гео, граф написа: Ное 21, '19, 09:47 Как само ми щръкнаха ушите като видях темата активна, реших, че някой е познал загадката на Сю. То не че пак не е разпозната книга (че и картина), но не можем да продължим играта. Сюзан, казвай коя е книгата и давай нова, плийз :arrow:
Знам коя е книгата на Сюзан. :ieeemyzh: Животът е пълен с изненади! Преди два дена нямаше да зная коя е ,но вчера отчислих тази книга от библиотеката ,защото беше прокъсана от четене. Зачетох се тук- таме из текста / цитата май е от началото на втората книга/ и сега като погледнах загадката на Сю ... :idea1: Катлин Уиндзор -" Вечната Амбър"
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Ето ви една задачка -закачка.Дори да не познаете книгата ,автора , мисля ,е разпознаваем .

"Дупката, която ми наеха за офис, се намираше на шестия етаж на стара и разнебитена сграда в затънтения край на Сан Луис Бийч. От изгрев до залез слънце през отворения прозорец долитаха крясъците на хлапетата от квартала, примесени с монотонния грохот на автомобилното движение.

По тази причина използвах сивото си вещество предимно нощем. И вече пета нощ, съвсем сам в офиса, вършех точно това — напъвах си мозъка да намеря изход от безизходицата. Съзнавах, че изход няма, но въпреки това ми бяха необходими два пълни сеанса, за да преценя загубите и да се оттегля.

Стигнах до това решение десет минути след единайсет в една душна юлска нощ, точно осемнайсет месеца след пристигането ми в Сан Луис Бийч. То ми донесе нужното облекчение, а заедно с това и желанието да бъде отпразнувано. По стълбите се разнесоха стъпки точно в момента, в който съзерцавах служебната бутилка на светлината на лампата, празна като джобовете на панталоните ми. "
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1494 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Смятам, че става дума за частно ченге, а единственото, за което съм чела, е Филип Марлоу на Чандлър. Служебната бутилка и празните джобове са хронично състояние на Марлоу, както и киселото настроение. Няма да се опитвам да познавам книгата, че те не са една и две, а и далеч не съм чела всичките :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Не, Гео! Това ми звучи повече като Джемс Хадли Чейс, но убий ме - не мога да си спомня заглавието на романа. Те неговете са стотици.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”