Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

''— Да. И всичко би било много хубаво, ако знаехме какво е това разум.
— А нима не знаем? — учуди се Нънан.
— Представете си, не. Обикновено повечето тръгват от доста плоското определение: „Разумът е такова свойство на човека, което отличава неговата дейност от дейността на животните.“ Опитват се някак, нали разбирате, да разграничат господаря от кучето, което всичко разбира, но не може да го каже. Впрочем от това плоско определение произтичат и по-остроумни. Те се основават на тъжните наблюдения върху споменатата човешка дейност. Например: „Разумът е способността на живото същество да постъпва нецелесъобразно или неестествено.“
— Да, това е за нас — съгласи се Нънан.
— За съжаление. Или, да кажем, определението-хипотеза, че разумът е сложен инстинкт, който още не е успял да се изгради. Има се предвид, че инстинктивната дейност винаги е целесъобразна и естествена. Ще минат милиони години, инстинктът ще се изгради и ние ще престанем да правим грешки, които вероятно са неотлъчно свойство на разума. И тогава, ако нещо във Вселената се измени, ние благополучно ще измрем — пак именно защото ще се отучим да правим грешки, тъй естествено да опитваме разни непредвидени от твърдата програма варианти.
— Както го обяснявате, всичко излиза някак си… унизително.
— Моля, ето ви тогава още едно определение. Много възвишено и благородно. Разумът е способността да се използват силите на околния свят, без да се разрушава този свят.
Нънан се намръщи и заклати глава.
— Не — каза той. — Това вече е прекалено… А какво ще кажете, дето човекът за разлика от животните бил същество, което изпитвало непреодолима потребност от знания? Чел съм някъде такова нещо.
— Аз също — каза Валентин. — Но бедата е там, че човекът или поне масовият човек с лекота преодолява тази своя потребност от знания. А според мен такава потребност въобще няма. Човек има потребност да разбира, а за това не са необходими знания. Хипотезата за бога например дава с нищо несравнимата възможност абсолютно всичко да се разбира, без абсолютно нищо да се опознава… Дайте на човека съвсем опростена система за света и тълкувайте всяко събитие въз основа на този опростен модел. Такъв подход не изисква никакви знания. Няколко заучени формули плюс така наречената интуиция, така наречената практична пресметливост и така наречения здрав смисъл...''


А да ва вида сега :twisted:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Гео ,това го знам :ieeemyzh: Стругацки - Пикник край пътя :D
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Албена написа: Апр 13, '18, 18:18 Гео ,това го знам :ieeemyzh: Стругацки - Пикник край пътя :D
Ние с теб да се бяхме наговорили, нямаше да сложиме и в двете игри Стругацки, Бени :lol: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

:lol:Гео , нали знаеш ,че сме от една порода- звездите едно и също ни говорят! ;)

Когато бях млад — преди две жени, преди 250000 цигари, преди 3000 литра алкохол…
Когато бях доста по-млад, започнах да събирам материал за книга. Книгата трябваше да се нарича „Денят, в който настъпи краят на света“.
Книгата трябваше да бъде документална. Тя трябваше да изясни какво са правили някои видни американци в деня, в който първата атомна бомба бе хвърлена върху Хирошима, Япония.
Книгата щеше да бъде християнска. Тогава бях християнин.
Сега съм бокононист.
Щях да стана бокононист още навремето, но тогава нямаше кой да ме научи на горчиво-сладките лъжи на Боконон. Навремето бокононизмът бе непознат отвъд каменистите плажове и кораловите рифове, които обграждат онова островче в Карибско море — република Сан Лоренсо.
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от maranta »

Вонегът :liubov2: :ieeee:

И Стругацки също :sheart:

Отстъпвам реда, че съм със селски нет :snif:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Щом го отстъпваш, ще се намърдам с нещо:

"Първо и първо — учителят трябва да знае нещо повече от децата, които ще учи. Второ и второ — когато ги той учи, или не учи, то трябва с очи да гледа долу на земята, а духът му да е издигнат горе на таванът, а сам той да не е в кожата си. Третйо и третйо, понеже децата ги предава на учителят сам Христос, а не родителите им, то най-тежка служба на учителят е: да запази тяхната драгоценна и сладка невинност, дорде остареят, — което е най-главната цел на възпитанието, а сичко друго наоколо (пръчка, книги и др.) са колайлъци, сир. — шарлатанлъци. Четвърто и четвърто най-после — учителят трябва да бъде: търпелив като вол, добър като ягне и телесно здрав като битолски просяк".

ПП Не е роман!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Нееее, :lol: :lol: :lol: - "телесно здрав като битолски просяк'' Изображение... умопомрачително сравнение!!!

Някой възрожденец е, ама знам ли кой е писал за даскалята - Константин Величков ли, Пърличев ли, Ботьов ли :hmmm: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Ай ся пузнайти афтура по цитатя :angelche:
Ма истинския афтур :!:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
dodo74
Дълго кафе
Мнения: 113
Регистриран на: Юни 6, '17, 20:48
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от dodo74 »

Защо Ганю ?
Не беше ли Филю ? Калининия :)
Може и да може .
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

dodo74 написа: Ное 8, '18, 07:46 Защо Ганю ?
Не беше ли Филю ? Калининия :)
Това е нова трактовка по темата 8-)

Ти си, Додо :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”