Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от vanina_g »

ОК, Кралицата ще бъде :daaa:
Благодаря! :tzvetentze:
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2204
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1139 пъти
Получил благодарност: 472 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от daneda »

Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

Дани, не, ти не си подстрекателка, неее :sneee: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2204
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1139 пъти
Получил благодарност: 472 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от daneda »

;)
Понеже постоянно си купувам книги от този сайт и следя за прИмоции и намаления. Днес както си разглеждах и хоп - нещо ми познато името на този автор! Почвам да си блъскам главата, къде съм го чувала или виждала и ми просветва - в нашия форум!!!!
И естествено трябваше да го споделя - за почитателите на Реверте!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

daneda написа: Мар 21, '19, 14:49 ... Понеже постоянно си купувам книги от този сайт...
... и понеже дума не споделяш за това какво четеш :svekurva: :svekurva: ...

И аз ползвам ozone.bg, както и store.bg, много съм доволна и от двата сайта :nod: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

Книгите на Артуро Перес Реверте бавно и полека се превръщат в колекция и се настаняват завинаги в библиотеката ми и в сърцето ми ⭐️! Както е тръгнало, май ще се върна и на поредицата за капитан Алатристе да видя защо не ме впечатли и защо реших, че е юношеска...

Изображение

Взех да чета Тангото на старата гвардия след като попремина еуфорията ми от Кралицата на юга. Сега седя пред компютъра, опитвам се да си събера акъла и да напиша нещо смислено, но не ми се получава, а искам да кажа толкова много неща, макар че не съм стигнала дори средата на книгата. Отново чета студиен роман с малко герои, затова пък личности с ярки характери. Не знаех, че е възможно да се опише танц по начин, който да те кара да го преживееш. Дълго търсих в нета изпълнение, поне доближаващо се до тангото на Меча и Макс, но не съм сигурна, че намерих. Тяхното е танго за страдание, танго битка, танго за любов, танго за смърт - самото съвършенство!...



Ще дописвам мнението си като я завърша, само малко като обобщение искам да отбележа, че Реверте създава прелюбопитна галерия главни герои в романите си - наемен ловец на редки книги, кабинетни учени, мексиканска наркотрафикантка, свещеник от ватиканските тайни служби, реставраторка на художествени предмети, бивш военен фотограф и жертвата на обектива му, хусар-идеалист, салонен танцьор... Все самотници, самофрустрирали се особняци, интелигентни аналитици. Освен напрегнато действие и земетръсно бучащи емоции, майстора на перото не допуска ни най-малка грешка в литературния стил, което го превръща в истинско интелектуално удоволствие. Впрочем Реверте се изучава в гимназиите в родината си!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

Сърцераздирателна цигулка, задушевен акордеон на фона на нежно пиано и някакви перкусии за ритъм - тангото не е обикновен танц за забавление. То е битка между двамата партньори, битка за надмощие на характери и интелекти. Думата ми е за истинското аржентинско танго, със смелите негърски движения, с импровизациите, с резките промени на посоката, с напрежението и дивата харизма на танцьорите. Принципно мъжът, кавалерът, е водещата фигура, а жената, дамата, е в подчинена позиция. Но не винаги. Ролите могат да се разменят, обаче истинската баталия се разразява, когато танцуват двама силни индивидуалисти, мощни характери, нетърпящи власт над себе си... Продължавам, бавно и упоително, с Тангото на старата гвардия и се наложи да прочета малко повече за самия танц, за да мога да почувствам по-добре ситуациите в книгата. Преживявам отношенията между Макс и Меча буквално физически. Реверте е изключителен психолог!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

Скоро си взех поредната книга на Реверте - Морската карта - прочетох я естествено, но този път няма да пиша суперлативи за нея и автора, то пък никой не може да създава само шедьоври я! Главните му герои са обичайните фрустрирани самотници - отчаяно влюбен в морето моряк-корабокрушенец без кораб, изхвърлен от съдбата на сушата и смазващата амбиция на мистериозна научна сътрудничка, готова на всякакъв риск, за да я постигне. Потъналия йезуитски кораб е само средоточието, около което се върти сюжета, но иначе темата е любов - тази към Морето, към Неизвестното, към Хоризонта и разбира се към Жената.

''И защото за всеки мъж настъпваше моментът, когато заобикаляше някой нос, и пред него се пристираше новата част от живота му – напред, в открито море, и тогава една жена, жената, бе може би единствената причина да погледне назад. Единственото възможно изкушение.''

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Polad112
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Авг 24, '22, 09:14

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Polad112 »

Това е любимият ми автор !
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Артуро Перес Реверте - художник на исторически битки

Мнение от Гео, граф »

Polad112 написа: Авг 24, '22, 10:07 Това е любимият ми автор !
Ами хайде да си говорим за него тогава! Какво си чел, как ти е въздействало, коя ти е любимата негова книга и защо. Иначе аз си говоря сама в половината от литературните теми, ще ми бъде приятно да споделим мисли относно любимия си автор :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”