Най-добрата книга на 2016 година

SelenaS
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 17, '16, 09:38

Най-добрата книга на 2016 година

Мнение от SelenaS »

Мили приятели-читатели. Предлагам ви да излъчите/номинирате най-добрите книги, които сте прочели за 2016 г. Тези книги, които излезели през 2016 г. са с предимство, но иначе можете да номинирате всяка една книга, която е станала откритие за вас през тази година. Моите са повече от 1:
1. "Остатъкът от деня" на Казуо Ишигуро. Страшно английсски, леко носталгичен, философски, високохудожествен роман неочаквано написан от един японец. Твърде го препоръчвам.
2. "Три ябълки паднаха от небето" на Нарине Абгарян. Много топъл, леко приказен, леко библейски (което може да означава и вечен) и съвсем човешки (в най-добрия смисъл, а не е според Ницше) свят на Абгарян така те омагьосва, че дни наред ходиш и си тананикаш нещо и си някъде... Твърде го препоръчвам за любителите на магически реализъм на Маркес.
3. "Стоунър" на Джон Уилямс. Изключително литературно произведение като стил и като език, което спада към така наречена "тиха проза", но по-скоро е подводен вулкан от страсти. Книгата е за човека и Неговото място под слънцето, за товва, че трябва да не изневеряваме на себе си дори когато цената на това е твърде висока.
4. "Живи рани" на Виктор дел Арбол. Запознах се с него съвсем скоро, но вече ми е фаворит. Едно на ръка, че е адски симпатичен при лично общуване, но и много добър автор. Книгата му (в България е преведена само тази) е лека за четене и увлекателна, но това не и пречи да е дълбоко философска. Силно драматична. Ненапразно авторът е израснал с произведенията на Омир и Шекспир. Основната идея, която той сам е озвучил, че няма добри и лоши хора, а има трагични обстоятелства, които способни да ни направят жертви или палачи, като вчерашните жертви много лесно се превръщат в палачите и обратно. Затова в неговата книга е пълна с неочакваните обрати. Арбол е бивш полицай, който е работил в центъра за малтретирани жени. Не се водете по българското заглавие, което никак не би ме привлякло: твърде патетично като за мене. Препоръчвам я за всички, които се съмняват, че човекът е успял да се промени много не само от времето на Омир или Шекспир, но дори от библейските времена на Каин и Авел.
Книгите са 4, защото ми винаги трудно да избера само една. Честно казано, те са повече за тази година, но и постът не трябва да бъде много голям, иначе кой ли ще го чете. :hmmmmmm:
"Най-големия враг на истината често не е лъжата, а нашите убеждения" Фридрих Ницше
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Най-добрата книга на 2016 година

Мнение от Гео, граф »

Веднага се включвам, защото съм ги премислила вече. Само че при мен някак все се оказват поредици и все някак така фентъзи :mrgreen:

= На първо място и като поредност на четене и като позиция е Бърнард Корнуел с неговата специфична Артуриада, която промени усещането ми за старата легенда по толкова категоричен начин, че за мен тя звучи само и единствено по Корнуелски. По-късно през годината бяха издадени първите два тома на Саксонската сага на същия автор, само че там ще има да чааакам следващите, а неговия Утред, син на Утред, син на Утред е другия ми любимец след Дерфел Кадарн :sstar: :sstar: :sstar:

= Следва друга поредица (отново недовършена-недоиздадена :cry: ) - Вълкодав на Мария Семьонова и май ще се наложи и нея да дочитам на руски.

= За Лъвовете на Ал-Расан на Гай Гавриел Кай съм ви надула главите, така че няма да говоря повече за това бижу.

= Робин Хоб разбира се 8-) ! С първите два тома от последната трилогия за Фиц и Шута, само че и за тях съм давала подробни отчети, та който иска, може да намери в линковете мненията ми, за да не товаря темата.

= Да и Нарине Абгарян с Три ябълки паднаха от небето. Тази топла, човешка, нежна книга няма как да не погали сетивата на повечето си читатели!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Най-добрата книга на 2016 година

Мнение от calico »

Да и Нарине Абгарян с Три ябълки паднаха от небето. Тази топла, човешка, нежна книга няма как да не погали сетивата на повечето си читатели!
Гео, повече от един Дарби ли гали сетивата? :lol: просто няма начин, а и повече време отнема за погалването :mrgreen:

извинявай, ма не се сдържах, всъщност се записвам за темата :angel2:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Най-добрата книга на 2016 година

Мнение от Гео, граф »

calico написа:Гео, повече от един Дарби ли гали сетивата? :lol: просто няма начин, а и повече време отнема за погалването :mrgreen:
Всъщност ти ме замисли сега, Калико :hmmm: ... Може би именно защото отнема повече време в погалването, та да, гали по-силно не само от Дарби, но дори и от Аугуста Луиз :hihihi:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Най-добрата книга на 2016 година

Мнение от Албена »

Ще започна с "Три ябълки паднаха от небето" на Нарине Абгарян. Много ме стопли и възторгна тази книга.Имала съм нужда точно от такъв разказ.Прочетох я в точния момент и се получи абсолютно душевно съзвучие с написаното от Абгарян ,което ми се случва сравнително рядко.
Друга омагьосваща авторка - Робин Хоб ми разкри един фантастичен и отчайващо реалистичен на моменти свят в "Придворният убиец".Влюби ме в героите си.Накраме да страдам и да съпреживявам и да се радвам с тях. Сега съм й малко сърдита ,защото в "Убиецът на Шута" е превърнала прекрасния ми любимец Шута в немощен сляп просек. :mrgreen: Надявам се да поправи това в следващата книга. :D
Друго откритие за мен беше Ървин Ялом.Първо прочетох разказите му - "Лъжи на дивана" ,"Мама и смисълът на живота" и ако бях спряла до тук,сега нямаше да пиша за него ,но се сблъсках с" Изцелението {на} Шопенхауер " и "Проблемът на Спиноза". Това не са просто психотерапевтични истории с поучителен край.Изключителни книги ,навеждащи на размисли върху екзистенциални въпроси ,на някои от които ,изненадващо намерих отговори за себе си.
mata hari
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Дек 17, '16, 10:23

Re: Най-добрата книга на 2016 година

Мнение от mata hari »

И аз включвам "Три ябълки паднаха от небето". Допълвам ги с "Морето, морето" от Айрис Мърдок и "Литературни есета" на Вирджиния Улф.
SelenaS
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 17, '16, 09:38

Re: Най-добрата книга на 2016 година

Мнение от SelenaS »

Албена написа:
Друго откритие за мен беше Ървин Ялом.Първо прочетох разказите му - "Лъжи на дивана" ,"Мама и смисълът на живота" и ако бях спряла до тук,сега нямаше да пиша за него ,но се сблъсках с" Изцелението {на} Шопенхауер " и "Проблемът на Спиноза". Това не са просто психотерапевтични истории с поучителен край.Изключителни книги ,навеждащи на размисли върху екзистенциални въпроси ,на някои от които ,изненадващо намерих отговори за себе си.
Аз също открих Ялом сравнително скоро. Мисля, че "Когато Ницше плака" е най-силната му книга. А "Шопенхауер" в края ме отегчи. Специално ми досадили съвременни глави с групова терапия. Струвами се, че ако би някой тогава ми е казал: "А сега ми кажи какво чувстваш", - щях да му забия един... (виртуално, де). :twisted:
"Най-големия враг на истината често не е лъжата, а нашите убеждения" Фридрих Ницше
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Най-добрата книга на 2016 година

Мнение от Албена »

Селена,и на мен ми бяха леко досадни моментите с груповата терапия. :mrgreen: Сега зачетох "Когато Ницше плака".Започва добре.Интригуваща е.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”