Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Страшна работа е тази Робин Хоб (защото тя всъщност е жена) :!: Препрочитам трилогията й Придворният убиец, а после ще продължа с останалите в поредицата. Открих един прекрасен материал на Ана Хелс, след който нямам какво да добавя :nod: . Само че съм затънала здраво в Хобския свят и не ми се излиза от него :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Росица
Виенско кафе
Мнения: 314
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:31

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Росица »

Започнах я. И мен ме грабна. Гео чудесно е, че споделяш "откритията си". Досега винаги много са ми харесвали и редовно те следя.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Росица написа:Започнах я. И мен ме грабна. Гео чудесно е, че споделяш "откритията си". Досега винаги много са ми харесвали и редовно те следя.
Порастват ми ушите от такива похвали, Роси :sblush: ! Обаче колко много се радвам, когато споделя нещо стойностно за мен и се окаже, че то се хареса и на други хора. Тогава се чувствам малко нещо пионер, като онези първите авантюристи, тръгнали да търсят по-доброто :angelche:

За книгите - как успява пустия му Фиц винаги се вкарва в невероятни филми :o . Все е онеправдан, все е недоразбран, все е недоразбрал, все е вгледан в собствения си пъп и неговите трагедии са най-големите. Чак ме ядосва понякога, а понякога просто ме поболява :snif: ! То бива самоотричане, бива чест и служене на краля, ама това неговото е служене на всеки друг, но не и на себе си. Тотално пренебрегване на егото, почти робия. Как пък няма милост към героя си тази Хоб. Точно заради напълно човешките му слабости го обичам аз и му се ядосвам също заради тях :sheart: ! Така и трябва, иначе ще е нереален и приказен, а не го искам такъв.

Ето карта на Шестте херцогства, за да може който чете поредицата, да си представя как и къде се развива съответното действие.

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

''Винаги съм смятала, може би детински, че ако спазвам правилата, ще съм защитена, че такива неща не могат да ми се случат. После се чувствах… измамена. Глупава. Лековерна. Защото съм вярвала, че идеалите могат да ме защитят. Чест, учтивост, справедливост… това не са реални неща, Фиц. Всички се преструваме, че ги има и ги използваме като щитове. Но те ни пазят само от хора, които носят същите щитове. За другите те са само още едно оръжие, което да насочат срещу жертвите си.''

Славея Сладкогласна, Тронът, Робин Хоб

Точно така се чувствам, когато доверчиво приемам, че хората изначално са добри, а ми докажат обратното...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Робин Хоб е един от псевдонимите, под които пише американската писателка Маргарет Астрид Линдхолм. Всъщност под това име излиза само поредицата й за Фиц и Шута, в комбинация с тази за корабите и драконите. Общо шест трилогии:

1. Придворният убиец
- Тайните на занаята (1995)
- Кралска поръчка (1996)
- Тронът (1997)

2. Сага за живите кораби
- Вълшебният кораб (1998)
- Безумният кораб (1999)
- Ship of Destiny (2000) - има го на руски

3. Шутът и убиецът
- Мисията на шута (2002)
- Лорд Златен (2003)
- Съдбата на шута (2003)

4. Soldier Son Trilogy - непреведена за съжаление :hmmmmmm:

5. The Rain Wild Chronicles излиза между 2009 и 2013 - тези ще ги чета на руски, добре че поне там ги намирам :nod:

6. Фиц и шута
- Убиецът на шута (2014)
- Гонитбата на шута (2015)
- Assassin's Fate (ще излезе 2017 :snif: )
....................................................

Днес ще ви представя накратко Сага за живите Кораби - втората трилогия.

Историята тук отново се развива в света, създаден от Хоб, но след войната с Алените кораби и доста по на юг от Шестте херцогства. Главните герои са съвсем други, не са същите както в първата поредица, но последствията от техните действия определено оказват влияние на първоначалната история. Търговското семейство Вестрит притежава жив кораб, както и други търговски фамилии от град Бинтаун (Удача в руския вариант). Самите живи кораби са изумителни и вълшебни - носовите фигури не само говорят, те са самостоятелни личности, носещи в себе си паметта на поколения капитани, но и нещо друго. Интриги, политически и икономически промени, личностни конфликти и мистериозни въздействия разпиляват по света героите от тази сага. Естествено любов, измяна, предателство, себеотдаване, всевъзможни изпитания, драми и трагедии съпътстват участниците в приключенията. Магическите същества като морски змии, дракони, както и вече споменатите живи кораби внасят неповторим колорит и мистериозност във фабулата, така че човек да не може да се откъсне от книгите на Хоб :nod: .

Приятно четене :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Не мога да не споделя този цитат от Съдбата на Шута :!:

''— Вземи майка и детето й. Каквато и да било майка, човек или животно. Там ще видиш как това се осъществява на най-простото и най-инстинктивно ниво. Ако е склонен да се усъвършенства, човек може да разшири същата тази възприемчивост и към другите. Заслужава си, защото чрез нея се предава ниво на разбиране на другите, което прави омразата почти невъзможна. Рядко можеш да мразиш някого, ако го разбираш.''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Мадам_Сръчкова »

Гео не си сама :liubov2: голямата щерка си прецака електронния четец и взе моя. Малката взе, че го забрави на вилата и така се озовах на море без книги за възрастни :ufff: само с детска литература. Прочетох всичко налично. Препоръчвам тази, подходяща е за деца и пораснали деца също.

Кристофър Паолини поредицата е от 4 книги има я в Читанка. Интересното е че авторът е 16 годишен младеж.

https://chitanka.info/person/christopher-paolini

В книгите „Ерагон“ и втората част „Първородният“ се разказва за петнадесетгодишен ловец, на име Ерагон, който открива драконово яйце. От него се излюпва драконът Сапфира, който мисловно се свързва с Ерагон. С помощта на разказвача на истории Бром, момчето трябва да премине много опасности и премеждия. След като опасните създания Ра'зак разрушават фермата на момчето, и убиват чичо му, Ерагон решава да поеме по пътя на древните Драконови Ездачи. Впоследствие Бром се оказва драконов ездач, чиито дракон е бил убит. Ерагон получава видения за Аря, елфа, затворена в тъмница и я спасява, но Бром умира. Към момчето, дракона и полумъртвата Аря се присъединява Муртаг, който им става добър приятел. В това време злия герой — Галбаторикс иска да хване Ерагон и Сапфира. Галбаторикс притежава огромни армии, още две драконови яйца и вече никъде не е безопасно… но джуджетата и елфите са на страната на доброто.
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Ихааа, колко се радвам, че се появи още един запален фентъзи-читател :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee: !!!
Супер предложение, Сръчкова, за мен този автор е непознат, а мра за драконови истории :tzeluvka: :gush: !

Само ще те помоля да не разказваш накратко фабулата (аз не четох всичко, само с едно оченце 8-) ), защото не е честно да се пускат такива спойлери - все едно да кажеш на четящ криминале кой е убиеца :o ... :lol: :lol: ;)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Мадам_Сръчкова »

Гео, граф написа:Ихааа, колко се радвам, че се появи още един запален фентъзи-читател :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee: !!!
Супер предложение, Сръчкова, за мен този автор е непознат, а мра за драконови истории :tzeluvka: :gush: !

Само ще те помоля да не разказваш накратко фабулата (аз не четох всичко, само с едно оченце 8-) ), защото не е честно да се пускат такива спойлери - все едно да кажеш на четящ криминале кой е убиеца :o ... :lol: :lol: ;)
Това е само за зарибяване :tzvetoman: книгите са огромни и това е парченце от началото.
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Мадам_Сръчкова написа:Това е само за зарибяване :tzvetoman: книгите са огромни и това е парченце от началото.
Е толкова ми трябва на мен :lol: ! Само да дочета още една тетралогия и една трилогия на Хоб и ще го захапя. Книгите вече са изтеглени :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”