Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Книгите на Стоувър (Героите имират и Острието на Тишал) са издадена от Колибри през 2014г., принципно има още два тома, но едва ли ще ги преведат и издадат. Мъжкарска поредица, главния герой Каин не си поплюва, хвърчат глави, плиска кръв, въобще яко трепане пада. Има и друга закачка - действието се развива ту в бъдещето под формата на обикновена фантастика, ту в паралелна вселена, която си е фентъзи от типа меч и магия. И всичко това обединено от много як герой - крив, троснат, интелигентен, с къс фитил, мислещ, див биткаджия, чиято жена е застрашена в първата книга. Даже и мен, която не си падам особено по такъв тип литаратура, ме привлича злокобно-садистичната атмосфера на книгата, Стоувър е мноооого добър разказвач!

''- Свободен си да изказваш неодобрението си - рече тя. - Твоето одобрение означава за мен толкова, колкото сама реша. Свободна съм да се противопоставя на волята ти.
- Сигурно - кимна ѝ Хари с усмивка. - Уважавам правото ти на противопоставяне. А ти трябва да уважаваш правото ми да ти счупя краката задари това.
- Може би фундаменталният проблем е в уважението - любезно отвърна т'Пас.''

Острието на Тишал
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

За мой срам ще призная, че не познавам творчеството на Станислав Лем. Имам един ученически опит да чета Соларис, който завърши с пълно фиаско, мощно главоболие и отказ да го чета повече. Но реших, че съм пораснала вече и първата ми книга за 2019-та беше Завръщане от звездите. И да, май вече съм в състояние да го чета без да се чувствам непълноценна, така че смятам постепенно да се запознавам с него.

Сюжета на книгата не е предизвикателство. Както може да се съди по заглавието, в нея става дума за космическа експедиция, отсъствала достатъчно дълго (127 години) от родната планета. За астронавтите са минали само десет години, но затова пък живота в космоса ги е оформил по специфичен начин. Естествено попадайки във високотехнологично бъдеще, те се чувстват като праисторически хора, но след първоначалния културен шок идва осъзнаването на много по-ужасна истина - хората са променени като начин на мислене, при това доброволно. Спирам дотук, защото някой може да реши да я чете и не е честно да издавам кой е убиеца ;-)... Шегувам се, няма убийци. В това общество няма агресия, така че е немислимо да има убийства. Млъквам вече по въпроса за сюжета :slips: !

Книгата на Лем ми напомни Азимовата Голото слънце за социалния експеримент на Солария - да продадеш чувствата и емоциите си за благ живот без лишения, но и без контакт със себеподобни (писала съм някъде из темите за нея). Харесва ми заигравката с името на главния герой Хел Брег - hell (ад). Разбирам го като явен намек за личния ад, в който той живее. Може даже да се чете като препратка към личния ад на всеки от нас :nod: ...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Чета новоиздадената (а всъщност доста стара) книга на Лукяненко Лордът от планетата Земя. Ако не друго, поне умее да е различен руския человек :nod: ...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Албена »

Как ти се струва Лордът ,Гео? Четох някъде ,че била тийн литература. ;) Но дори и да е така ,Лукяненко си е майстор.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Албена написа: Мар 4, '19, 20:02 Как ти се струва Лордът ,Гео? Четох някъде ,че била тийн литература. ;) Но дори и да е така ,Лукяненко си е майстор.
Бени, извини ме, че не съм видяла въпроса ти, но сега ще ти отговоря първо с цитат:

"Oбичам изкуството и мразя занаятчийството. Не е важно какво прави човек - дали реди тухли за стена или пише музика. Изборът между изкуството и занаятчийството винаги зависи от душата, непредсказуемостта, чувствата, които влагаш в работата си."

В книгата са и трите тома. Първия би могъл да мине за юношеска литература, там Лукяненко е по-фриволен, малко по-детински. Но във втория и третия нещата значително се променят. Героя трябва да взема сериозни решения, основани на бързи реакции и отговорни размишления и той се справя повече от добре. Този път самата история сякаш не е най-важното, както в повечето му произведения, които съм чела. Ще ти я изпратя, а може би и на Деси ще ѝ хареса :nod: !

................................................

Интересна статия за Айзък Азимов :!:

''В живота, за разлика от шаха, играта продължава и след мата.''

''Животът е приятен. Смъртта е спокойна. Само преходът е неприятен.''

''Най-тъжният аспект на живота днес е, че науката събира знание по-бързо, отколкото обществото събира мъдрост.''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

В тази тема май само аз си пиша, ама каквото - такова :hmmmmmm: ...
Като забравя за какво се разказваше в книгата, тук се подсещам, демек служи ми като читателски дневник :lol:

Втората книга на Станислав Лем, която прочетох е Едем.
Първата беше Завръщане от звездите.
Соларис ще е следващата.

Изображение

Земна ракета с екипаж от шестима аварира на планетата Едем. Заемат се с ремонта и с опити да установят контакт с местната цивилизация, като второто се оказва значително по-трудната задача. Материалната култура би трябвало да даде някаква отправна точка, само че тя няма нищо общо със земната, а човека е устроен така, че сам се определя за мерило по отношение на непознатото. Но в случая това е невъзможно. Книгата не е прекалено техничарска, нито е прекалено фантастична, само че на моменти действията на шестимата герои са почти самоцелни. Объркана съм, защото при Лем нищо не се назовава с конкретното му име. Напоследък литературата намали до минимум интелектуалното предизвикателство и предлага основно субпродукти - притопляш и консумираш. Ето че и аз съм позагубила усета си и се видях в приключение да търся (и не винаги да намирам) подтекста. Братя Стругацки са особено добри в това отношение, но и Лем се справя отлично. Прави ми впечатление, че езика на антиутопиите е труден за възприемане заради използваните недомлъвки, на места разбирах подсъзнателно действието по намеците, защото описанията са мъгляви или просто липсват и за да вдена смисъла на текста често се връщах да препрочитам. Натежа ми прекалената описателност на действията на земния екип - от 14 глави 12 се занимаваха с ремонт на кораба, обикаляне на планетата в различни посоки и чесане по главите. Едва в последните две стана истински интересно при контакта с местен жител, колкото и труден да беше той. А заигравките с теорията на информацията ме накараха да се замисля колко отдавна се работи върху управляването на човешкото съзнание.

Бащите на фантастиката често използват жанра, за да обсъждат завоалирано чисто човешки проблеми. Случая с Едем е именно такъв и ми се струва, че на Лем му харесва да се занимава с тях. Ще видим как ще се развият нещата със Соларис.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Напредвам със Соларис и започва да ми се изяснява защо тази книга се смята за един от върховете на фантастиката въобще. С това произведение на Лем се затвърждава мнението ми за творчеството му като за гордиев възел и за ума, и за духа. Толкова много общочовешки проблеми усукани в сложни емоционални отношения с фантоми, технологични хипотези и морално-философски казуси. Отново Човекът влиза в ролята си на мерило за всички неща и най-вече за необяснимите, което най-ясно проличава в опитите за контакт с единствената разумна форма на живот на планетата. Моралния релативизъм на автора ме тласка към едни... хм, стряскащи размисли. Но нека я дочета и ще разбера. А може и да не разбера, кой знае...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Дочетох Ангели пазители на Николай Теллалов (Шаркан) с любезната помощ на МарианаГ :liubov: ! Оказа се, че съм чела романа, а от разказите само един или два, но това не ми попречи да ги прочета пак. Мериън, не трябваше да ти я вземам, ще гледам да ти я върна в най-скоро време :daaa:

Изображение

За мен Теллалов е едно от големите имена на фантастиката и фентъзито и то не само български, а на световно ниво. Като си помисля за него, естествено в ума ми изниква Дракончето, защото беше първата ми негова книга и защото е невероятно прекрасна сама по себе си :sheart:. Но и другите му книги са изпипани. Особено много ми харесва подчертаването на българския елемент в тях - героите му са българи или с български корен, митологическите му препратки са към българския епос, български открития в нанотехнологиите държат нивото в 10⁻⁹ (Нано) и изобщо той е много български автор от една страна, но от друга разисква с читателя общочовешки въпроси, които касаят цялото човечество. Теллалов е инженер-химик с интереси в областта на физиката и математиката, фантастиката му стои на научни основи и нови технологии, без да залита в прекалено техничарство. Заложил е в произведенията си добре обмислени философски постулати, предизвикващи размисли.

В Ангели пазители сънища се преплитат с действителност, миналото с бъдещето, гледни точки на човешки същества с такива на иноземци и сред всичко това ненатрапчиво, естествено и някак ежедневно друга цивилизация търси начин да промени/унищожи/опази човешкия свят. Двама души вървят през живота си и през света един към друг, неотклонно и последователно, части от едно цяло. Същевременно пътуването им е и към самите себе си, откривайки собствените си личности, те търсят и намират отговори и решения, свързани със съдбата на човечеството.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Албена »

Под влиянието на моя тийн се отдадох на гледането на аниме . :angelche: Виж към геймърство не успя да ме склони. :lol: Та искам да ви препоръчам един филм на Нетфликс ,който е съвсем по темата Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии :nod: - "Love, Death & Robots " Всяка една от сериите разказва различна история в собствен стил. Ще се сблъскате с фантастика , фентъзи ,смразяващ ужас и какво ли още не. Определено си заслужава . :daaa:
Аватар
gospodinov
Kъсо кафе
Мнения: 53
Регистриран на: Мар 7, '19, 16:12
Обратна връзка:

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от gospodinov »

Гео, граф написа: Апр 25, '19, 18:11 Дочетох Ангели пазители на Николай Теллалов (Шаркан) с любезната помощ на МарианаГ
Гео направо ме изумяваш с толкова широки литературни познания. Ценен помощник си ми при избора на ново четиво. :tzvetentze:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”