Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

:lol: :lol: :lol:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
bell

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от bell »

:lol:
и последният да затвори вратата!
SelenaS
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 17, '16, 09:38

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от SelenaS »

Сега чета "Белжар" на Мег Уолицер. Когато я взимах, ме предупредиха, че това е "тийн" литература. Наистина героите са около 16-17-годишни хлапета, които преживяли някаква драма и емоционално травмирани. Дотук звучи като наистина "тийн" романче, но въпросните деца попадат в специално училище, където петима от тях са поканени да участват в специален литературен курс, който би трябвало да им помогне да се справят с техните емоционални проблеми. Курсът е много странен, защото ще четат и ще анализират само една книга "Стъклен похлупак" на Силвия Плат. Стурва се много странно, че за вече депресирани деца предлагат доста депресиращо четиво, но точно тук започват да се случват странни неща. Всъщност тази книга е литературна фантастика. Много приятно написана, има доста мъдрост в нея. Не съм стигнала до края, но я горещо препоръчвам на любителите на необичайна фантастика. :hmmm:
"Най-големия враг на истината често не е лъжата, а нашите убеждения" Фридрих Ницше
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Селена, благодаря ти, че не си забравила за форума, както вече бях започнала да си мисля :swink: ! И за интересната книга, която предлагаш на вниманието ни :daaa: !

С за снимката по-горе... аз не съм слагала голи задници :o :sneee: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Имам едно фб-приятелче - Димитър Цолов-Доктора, който освен че е лекар със специалност образна диагностика и музикант (фронтмен и китарист на пънк-бандата ''Докторс Гого Бенд''), е изкушен и от писането. Забавлява се с хумористична поезия и остросюжетна проза (фентъзи и хорър). От всичките му специалности се възползвам от фентъзи-творчеството му.

Леко се притеснявах да пиша отзиви за произведение на свой човек, но се оказа, че няма причини за такова нещо. Чела съм етно-фентъзито му Приключенията на Найден Намерения. Въпросния юнак се явява един вид криминалист/детектив/разследващо ченге на свободна практика. Действието се развива по време на турското робство, а нашия герой далеч не е случаен човек - той е змейско чедо със специфични знания и умения. Срещи с върколаци и вещици, общуване с рептилии на техните езици, черни магии и битки с хали, търсене на справедливост и възмездие - какво друго може да поиска човек от едно фентъзи!? Приключенията са поднесени на приятен, разбираем за днешните млади архаичен език.

Изображение

Освен Найденовите истории прочетох и другата докторова книжка - Пет приключения на Витек Диман/Космическото пиле, които още повече ме обрадваха, защото там веселия витек с чувство за автохумор се изправя безпощадно срещу всякакви бродници, мечки-стръвници, змейове и какви ли не чудесии, разплита заплетени случаи и жертва живота си за най-свидните. Впечатли ме и решението на издателя да разположи двупосочно фентъзито и фантастиката в тази книга, както и художественото оформление - особено скиците с молив!

Изображение

И накрая да поговоря за основната книга, заради която правя това представяне на Доктора. Кървави песни. Хрониките на Чистника и Шепичката са петата (мисля) книга на Димитър Цолов. Измисления свят се нарича Емор. В него има много кръчми и в тях някак естествено се разполагат нашите герои - всяка история започва, завършва или направо се развива в кръчма. В Емор имат такова поверие: когато ти се пие, значи Жадния се е наместил на гърба ти. И няма да слезе, докато не му дадеш да пие. Каквото там ти се пие :lol: :lol: ... Мисля, че стана ясно що за стока е нашия човек, както и произведенията му. Иначе стила е Меч и магия, историите са кратки, наситени, непретенциозни, често веселяшки, четат се бързо и с удоволствие. Звучат малко деветдесетарски, когато този жанр беше е апогея си. Книжката е толкова малка откъм страници, че тъкмо се потопих в изградения от автора свят Емор и поопознах двамата оригинални герои Рент Чистника и Блър Шепичката и техните приключения свършиха :shock: ... Всъщност това е основната ми забележка - книгата е досадно кратка, което е най-голямата ми забележка към автора и му го покрещях, тропайки с крачета и настоявайки незабавно за продължение :svekurva: :svekurva: :svekurva:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Силвия »

Шъ ма умориш бе Гео :lol: Убий ме да го прочета това :lol: :sneee:
Но на музика не отказвам :D
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Вместо да те убивам, за да четеш Док, по-добре да те черпя една бира, Си 8-)
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Гео, граф »

Докато ровех за нещо в една от книжните ми групи във фейса, попаднах на стара класация на любими фентъзи/фантастични герои и се зарадвах на моите списъци 8-)

Мъжки персонажи:

1. Гералт от Ривия - Сапковски
2. ФицРицарин - Робин Хоб
3. Квоте - Ротфус
4. Смърт (особено в ролите му на Дядо Прас и Бил Порталски) - Пратчет
5. Артур и Лорд Дерфел - Бърнард Корнуъл
6. Амар ибн Хайран и Родриго Белмонте (тия двамата вървят комплект, сори) - Гай Гавриел Кай
7. Вълкодав - Мария Семьонова
8. Ринсуинд - Пратчет
9. Тирион - Мартин
10. Принц Коруин - Зелазни

Женски образи:

1. Верена - Николай Теллалов
2. Сирила - Анджей Сапковски
3. Агнес Нътър - Пратчет/Геймън
4. Сюзън Сто Хелит, баба Вихронрав - Пратчет
5. Аря Старк - Мартин
6. Денерис - Мартин
7. Корделия Воркосиган - Бюджолд
8. Нимю - Бърнард Корнуел
9. Славея Сладкогласна - Робин Хоб
10. Кетрикен - Робин Хоб

То феновете на остросюжетните жанрове тук се броим на пръстите на едната ръка, но все пак ако някой реши да сподели неговите любимци, би могла да стане интересна дискусия :D
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Deleted User 3996

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Deleted User 3996 »

Съгласен съм с мъжките образи :daaa:
Покриват се с моята оценка. Само Сапковски и Вълкодав са ми непознати.
Капитан Ваймс от Градската стража също има очарование, но Ринсуинд е първенец.
Трудно ми е да ги подредя, но веднага се сещам за :
Кай Рен от Господарят Демон на Зелазни.
демона Бартимеус -Амулетът на Самарканд

За женските образи ...трябва дълго да мисля :hmmm:
Но то е защото трудно превключвам :D
Имаше няколко книги за Вампири, с женски главни герои, но не ги помня как се казваха.
А баба Вихронрав и на мен ми е любимка.
За другите ще мисля няколко дена :nod:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Sci-fi, фентъзи, киберпънк и други дивотии

Мнение от Албена »

Към мъжките персонажи ще добавя още любимци :nod:
Хавлок Ветинари - Пратчет
Шутът / Лорд Златен - Хоб
Аззи - Зелазни, Шекли
Сан дан Глокта - Абъркомби
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”