В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

На вниманието на обичащите литературата:

Радващата новина, която ме посрещна във фейса днес, беше, че нашата бивша съфорумка Меги Гювенал (secret rose) е публикувала книгата си Извезани души в Читанка.бг. След цялата глупава история с издателя ѝ Иван Богданов, тя реши, че е по-добре книгата да бъде предоставена за безплатно четене.

Благодаря ти, Меги :sheart: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

''Но все пак какво бихте посъветвали всемогъщия? Какво, според вас, би трябвало да направи всемогъщият, за да кажете: ето сега светът е добър и хубав?…
Усмихвайки се одобрително, Будах се облегна на стола и сложи ръце на коленете си. Кира любопитно го гледаше.
— Добре тогава — каза той, — ето. Бих казал на всемогъщия: „Създателю, не зная твоите планове, може би ти дори не смяташ да правиш хората добри и щастливи. Пожелай го! Толкова лесно е да се направи то! Дай на хората достатъчно хляб, месо и вино, дай им покрив и дрехи. Нека изчезнат гладът и нуждата, а заедно с тях и всичко, което разделя хората.“
— И това ли е всичко — попита Румата.
— Смятате, че е малко?
Румата поклати глава.
— Бог би ви отвърнал: „Хората няма да имат полза от това. Защото силните във вашия свят ще отнемат от слабите онова, което съм им дал, и слабите, както преди, ще си останат бедни.“
— Ще помоля бога да защити слабите. „Вразуми жестоките управници“ — ще му кажа аз.
— Жестокостта е сила. Ако изгубят своята жестокост, управниците ще изгубят силата си и други жестоки ще ги заменят.
Будах престана да се усмихва.
— Накажи жестоките — твърдо каза той, — та силните да изгубят желание да проявяват жестокост към слабите.
— Човекът се ражда слаб. Той става силен, когато наоколо му няма друг по-силен от него. Когато бъдат наказани жестоките сред силните, тяхното място ще бъде заето от силните сред слабите. Също жестоки. Тогава ще трябва да се наказват всички, а аз не искам това.
— Ти по-добре виждаш, всемогъщи. Направи тогава просто така, че хората да получават всичко и да не си отнемат онова, което ти си им дал.
— И от това хората няма да имат полза — въздъхна Румата, — защото когато получат всичко даром, без мъка, от моите ръце, те ще забравят труда, ще изгубят вкус към живота и ще се превърнат в мои домашни животни, които ще бъда принуден занапред вечно да храня и обличам.
— Не им давай всичко наведнъж! — разпалено каза Будах. — Давай им по-малко и постепенно!
— Постепенно хората сами ще си вземат всичко, което им потрябва.
Будах неловко се засмя.
— Да, виждам, че не е толкова просто — каза той. — Аз като че ли не бях мислил по-рано за такива неща… Струва ми се, ние с вас разгледахме всичко. Впрочем — той се наведе напред — има още една възможност. Направи така, че хората най-много да обичат труда и знанието. Трудът и знанието да станат единствен смисъл на техния живот!
Да, ние също имахме намерение да опитаме това — помисли си Румата. Масовата хипноиндукция, позитивната реморализация. Хипноизлъчители на три екваториални спътника…
— Бих могъл да направя и това — каза той. — Но струва ли си да се лишава човечеството от неговата история? Струва ли си да се подменя едно човечество с друго? Няма ли това да бъде същото, както да се изтрие това човечество от лицето на земята и на негово място да се създаде ново?
Сбърчил чело, Будах мълчеше и обмисляше. Румата чакаше. Навън отново жално заскърцаха колите. Будах тихо продума:
— Тогава, господи, заличи ни от лицето на Земята и ни създай отново по-съвършени… или още по-добре остави ни и ни позволи да вървим по своя път.
— Сърцето ми е изпълнено с жал — бавно каза Румата. — Не мога да направя това.
И тогава той видя очите на Кира. Кира го гледаше с ужас и надежда...''

Трудно е да бъдеш бог
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Какво мислите за тези ''убийци''? Истина ли са тези твърдения?

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от mariyanag »

Беше ме хванал Робин Хоб https://chitanka.info/person/robin-hobb с двете си трилогии - Придворният убиец и продължението му Шутът и убиецът. Отдавна не бях потъвала така. Държи и не пуска - страсти, крими, власт, интриги, морал, връзки на всички нива, философия, битка на духа, битка на живота и смъртта, природата и човеците, Уменията и Осезанията, ришельовци, кралски дворове и обикновени хорица, различни религии, вери, обичаи, нрави, Родът или Човекът, Общото или Егото, Жертвата и Саможертвата, Страдание, Катарзис, Емоция, е и малко дракони. Всичко вплетено изключително умело, оставящо без дъх, държи те на педал, бърка ти в сърцето и душата, пита те, питаш се, разплаква те, умилява те, изстрадваш с героите и тъкмо когато си се успокоил и си намерил решението те хвърля в нов човековъртеж. Къде си, какво правиш, кой си, защо си, кого си, си ли ти или си някой друг, Сила и слабост, Човешко и нечовешко, какво е Емоцията, какво е държавата, кукловодите...
За мене беше силна тази сага и като абстрахирам от конкретиката и фантазните елементи доста ме позамисли.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

mariyanag написа: Май 28, '18, 23:02 Беше ме хванал Робин Хоб... само малка вметка - Робин Хоб е ТЯ 8-)
Най-разкошното фентъзи на всички времена (за мен) :sstar: :sstar: :sstar: !!! Колко му се ядосвах на Фиц, как преживявах терзанията му и как ми се искаше да му отпоря един шамар от време на време. То бива отдаденост, то бива чест, то бива алтруизъм, ама това неговото край няма :swhew: ...

Мериън, имаш да четеш още две поредици, преведени на български, както и една тетралогия на руски (ако ти се занимава). Последните три мога да ти ги дам на хартиен носител :daaa: . Много съм доволна, че историята на Фиц и Шута има още един горещ последовател :tzvetentze:

.................................

Да не съм извън темата - от три седмици съм потънала в дълбокото на Лукяненко. Оказа се че извън прехвалените Патрули той е значително по-интересен в Лабитинтът на отраженията (3 книги) и Линията на бляновете (2 книги). Само написаната в съавторство с Ник Перумов Не е време за дракони ме поразочарова, но ще споделя повече след като прочета и Студени играчки са звездите :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Панаири, пааанаииириии... :D :angelche:

Колко му трябва на един луд човек - някоя и друга книжка, някоя и друга градина...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Di_Va »

Гео, предполагам каква е тръпката! Приятно четене, аз да си призная, не помня кога за последно съм си купувала толкова книги на куп, мъничко ти завиждам, да знаеш, ама с добро :liubov:!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Di_Va написа: Юни 4, '18, 13:43 Гео, предполагам каква е тръпката! Приятно четене, аз да си призная, не помня кога за последно съм си купувала толкова книги на куп, мъничко ти завиждам, да знаеш, ама с добро :liubov:!
Давам на заем за прочит, Дива :nod: ! Така на Роузловър преди време ѝ изпратих трилогията на Сафон. Ако искаш нещо от тази купчина или друго, за което съм писала (стига да го имам, че доста чета електронно), само драсни на лични :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Di_Va »

:tzeluvka: Благодаря ти, Гео, за милото предложение! В последно време аз също чета основно електронно, че и само през телефона което пък никак не е добре за очите, ама кой ти мисли!
Иначе съм се наканила да препрочета някои неща, на хартия :), при преподреждане на бибилиотеката, в чуденка как да събера всичко, си открих книжки любими, от които само споменът от приятно четиво ми е останал в главата, а сюжетът никакъв го не помня! Споменавала съм и по-рано това свое качество или (по-скоро) недостатък :lol: .
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Di_Va написа: Юни 4, '18, 14:37 ... от които само споменът от приятно четиво ми е останал в главата, а сюжетът никакъв го не помня! Споменавала съм и по-рано това свое качество или (по-скоро) недостатък :lol: .
Мила ми Дива, да ти кажа под сурдинка, че съм едно към едно като теб :sgiggle: ! За какво, мислиш, ги пиша тия подробни анонси за прочетените книги 8-) !?! Знаеш ли колко пъти ми се е случвало да търся свое мнение за конкретно произведение, защото имам само смътни спомени :lol: :lol:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”