В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Лакомник написа: Сеп 26, '18, 13:44 Ще се чете :ieeemyzh:
След тази анотация! :daaa:
Гео :tzeluvka:
Благодаря за доверието, Лакомник :sblush: ! Но вече малко ме е страх да правя такъв тип пространни мнения, защото след всичките ми емоционални славословия на Вървеше по пътя човек на Чиладзе няколко човека си я купиха, пък никой дума не мъцна за нея. Което ми говори, че не винаги това, което мен ме впечатлява и възхищава, действа по същия начин и на останалите.

В интерес на истината книгата на Улицкая е странна като структура, не е стройно разказана история с герои и сюжет. Точно обратното. Изградена е от писма и документи, фрагментарно, даже безсюжетно. От читателя се изисква изострено внимание към датировките, изпращачите, получателите, местата, в които се развиват събитията. Силвия Недкова (тя ни е съфорумка и тук, но пише много повече във фейсбук) я определи като ''пъзел, от който събираш не просто животи, а световъззрения, определящи живота на човечеството. Религия, вяра, оцеляване, война, любов, сблъсъци и съединение – всичко в тази необикновена и много чиста книга е на мястото си - като камък на брега.'' Но след като привикнеш към накъсаното действие и започнеш да правиш взаимовръзките, историята тръгва в руслото, в което я е пуснала Улицкая. Тогава започват да възникват и въпросите, тревогите, размислите. За себе си съм решила да дам време на текста да ''втаса'' в главата ми и отново да го прочета. Дано не те подведа с мнението си, Лакомник :hmmmmmm: :stiskam: !

....................................................

И тъй като така или иначе съм влязла в темата отново, ще споделя какво чета от вчера -

Гулаш от турул на Кшищоф Варга.

Изображение

Книгата е за Унгария. За унгарските митове и меланхолии, за националните комплекси след ред поражения; за унгарските носталгии по загубените 2/3 от територията след Трианонския договор*; за историческите личности, белязали 11-вековната ѝ история; за митичната несъществуваща птица турул, приличаща на орел, ама не съвсем; за изчезващите очарователни кръчмици и гарови ресторанти; за събраните в специален парк паметници от социализма, където те посрещат краката на Сталин, отрязани под коленете; за химна на самоубийците - песента Тъжна неделя; за будапещенския сплин; за улички, трамваи, лъскави площади, тъжни месарници, винени барове, в които автора наблюдава и срязва до кокал унгарската идентичност, прави ѝ дисекция пред читателя, разкрива своето усещане за унгарския национален характер.
В разказа му няма хронология, не е и необходима, всичко е смесено в носталгично-пародиен калейдоскоп - времето на войните и времето на мира, моментите на триумф и поражения - ''историята играе безмилостното си представление, комедията дел арте преминва в бруталистичен театър."

Според Варга унгарската тъга се дължи на националната кухня. "Мен винаги след обилно будапещенско хранене ме обземат меланхолия, мъка, печал и апатия." Със спокойна веселост разказва за унгарския гулаш, топла хурка (кървавица), мазни обеди с приятели на баща му, паприкована сланина, палинка и класическа супа от шаран, без да превръща повествованието в кулинарна книга, но през цялото време физически усещаш миризмите на евтините ресторантчета, където обядват оцапани работници, чиновници и типове с месингови ланци. Междувременно, нетърсейки причини, разсъждава върху националните възходи и падения.

На гърба на книгата пише: "Кшищоф е поляк, Варга - унгарец.'' Издателите определят жанра като литературен репортаж. Какъвто и да е, Варга се е справил впечатляващо.

............................................

*Трианонския договор е част от Версайската система договори, бележеща края на Първата световна война. Според тях Антантата подлага на драстични корекции в териториален план, на репарации и минимизиране на армиите на всички губещи страни - Турция, България (Ньойския договор), Унгария, Германия и Австрия.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Лакомник
Виенско кафе
Мнения: 444
Регистриран на: Яну 16, '18, 22:57
Местоположение: Пловдив

Re: В момента чета...

Мнение от Лакомник »

:dovolen: Вече ме заинтригува...
След като я прочета,ще споделя.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Чета Искрено ваш Шурик на Людмила Улицкая. Отново съм във възторг от тази авторка след запознанството ни чрез книгата за Даниел Щайн. Историята се плиска на спокойни малки вълнички, а всъщност това са големите житейски талази, но Улицкая някак успява да са ги смири и да създаде усещането за тихо есенно езеро. Покрай главния си герой авторката е създала цяла галерия женски образи, като всеки един е пълноценен и завършен - от майката и бабата, през колежките и шефките, до странните случайни познанства. Всички те са активни самостоятелни жени, понякога повърхностни, често агресивни, но всъщност са дълбоко самотни и нещастни. А Шурик, изпълнен с благородство, безкористност и доброжелателност, се опитва да направи всички около себе си щастливи, което естествено не е възможно. Към края на книгата съм и ми се натрупва чувството за употребяване на главния герой от всичките тези жени наоколо му, та чак ме хваща яд на него - ами няма такива самоотвержено благородни души в реалността пък... :hmmmmmm:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от mariyanag »

Ама съвсем случайно някоя добра душа да е успяла да свали Трилогия Бьорндал на Трюгве Гюлбрансен?
Някак си съм си свалила само първата част и сега ме дърпа да го допрочета, ама в Читанка нещо са го поспряли мъничко.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7593
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1876 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от pepelqshka71 »

А аз продължавам с вампирите :hihihi:
Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7593
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 1876 пъти
Получил благодарност: 1003 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от pepelqshka71 »

mariyanag написа: Окт 8, '18, 17:11 Ама съвсем случайно някоя добра душа да е успяла да свали Трилогия Бьорндал на Трюгве Гюлбрансен?
Някак си съм си свалила само първата част и сега ме дърпа да го допрочета, ама в Читанка нещо са го поспряли мъничко.
Има я в рулит
https://www.rulit.me/author/gyulbransen ... 37512.html
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

pepelqshka71 написа: Окт 9, '18, 09:20
mariyanag написа: Окт 8, '18, 17:11 Ама съвсем случайно някоя добра душа да е успяла да свали Трилогия Бьорндал на Трюгве Гюлбрансен?
Някак си съм си свалила само първата част и сега ме дърпа да го допрочета, ама в Читанка нещо са го поспряли мъничко.
Има я в рулит
https://www.rulit.me/author/gyulbransen ... 37512.html
Ай, как намазах и аз, веднага си я дръпнах :ieeee: ! Все се надявах Улицкая да завърши книгата с мъничко светлинка в тунела на живота на Шурик, но не би. Така както американците мрат да спасяват света и да го шашкат с бутафориите си, руснаците пък си умират да се потопят до веждите в мировата си скръб, да я удавят в алкохол и самобичуване :eeeh: ...

Затова пък сега ще си зарадвам душицата с ново фентъзи :sdance: . Пепеляш, ти си истинско съкровище :sbear: :skiss: :slove: !!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от mariyanag »

Благодарско, Гео, :tzvetentze:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

mariyanag написа: Окт 9, '18, 13:54 Благодарско, Гео, :tzvetentze:
На Пепеляшка ще благодариш, Мериън, аз само намазах покрай тебе :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

"Понякога имах чувството, че се придвижвам през строителните отпадъци на историята.''

Книгата е ''Може би Естер'' на младата украинска писателка Катя Петровская, издателство Парадокс. Особена книга. Написана от украинка на немски, което е повече от странно. На пръв поглед. Представлява историята на нейното семейство стотина години назад, изградена от фрагменти, от смътни полуспомени за изгубени през войните и революциите роднини от родословното ѝ дърво, случайно припомнени малки случки с различни хора, не винаги придружени от име. Семейство, в което има „един фермер, много учители, един провокатор, един физик и един лирик, но преди всичко – легенди“. Едно пътуване във времето в търсене на корените въз основа на разкази, дочути разговори, някоя и друга снимка, дори открити във фейсбук живи хора, чиито дири са се изгубили преди 70 години и за тях е останала само мъглата на мъчителен спомен. Обикаляйки местата, където са живели хора, чиито лица вече трудно се разпознават, събирайки и слепвайки мънички детайли, частици от техните животи, Петровская постепенно разкрива пред нас пъзела на световната история от началото на XX век.

А може би Естер е действителен човек. Не знам, но се надявам да разбера...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”