В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1508 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Lizi написа:Чели ли сте нещо от Буковски?...
Направо съм потресена . Думи нямам. Как могат въобще да го четат?
Лизи, за себе си Буковски съм го сложила в един кюп с Хенри Милър, Керуак, Хесе, Камю, Пърсиг и други по непоносимост към творчеството им. В никакъв случай не са от един дол дренки, но на мен са ми еднакво невъзможни за четене :sneee:. Въобще такива течения в различните изкуства като абсурдизъм, сюрреализъм, фовизъм, абстракционизъм и още куп -изми, свързани с декадентското умишлено огрубяване на реалността, са ми далечни, да не кажа отблъскващи :spuke: . Но и за тях си има читатели/зрители/любители - на вкус и цвет товарищей нет :sdull:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
svetlata5
Кана кафе
Мнения: 526
Регистриран на: Сеп 18, '14, 23:31
Местоположение: с.Николово, общ.Русе
Обратна връзка:

Re: В момента чета...

Мнение от svetlata5 »

calico написа:Е как няма да ти харесат.
имам и на Армандо Торес, само че на файл, да ти я пратя?
Не подхождай с предубеждение, там има много неща. Изчела съм всички неща от всички автори, пишещи за толтеките, Армандо е над тях, по мое мнение.
Благодаря, че ме насочи към този автор. Направи ми силно впечатление.
Препоръчвам книгите на Екхарт Толе. Особено "Силата на настоящето" и "Гласът на покоя".
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1508 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Сега видях, че не съм довършила представянето си на трилогията на Патрик Нес Живият хаос. За първия том Не пускай ножа писах вече. Във вторият (Въпросът и Възражението) напрежението расте.

Да, може би все пак трябва да спомена за какво става дума, въпреки че не обичам да разкривам съдържанието на книгите. Планета някъде във Вселената е колонизирана от шепа хора, мъжете прихващат местна болест, която се изразява в това, че всички чуват мислите им. Жените обаче остават незасегнати от нея. За пореден път се сблъсквам с факта, че където и да се намира, каквото и да става, каквито и технологични джаджи да е създал, човека си е същия, какъвто е бил, когато е тупнал от дървото. Мъжете срещу жените и всички срещу местното население, което, естествено, е различно от заселниците. Геноцид. Гражданска война. Взаимно унищожение и самоунищожение. Предизвестено предвид човешката природа. Но във въртопа са завихрени и съдбите на две деца, които все още отказват да бъдат конформисти като всички пстанали. Млади хора, на които се налага да пораснат твърде бързо в условията на война. Честни към себе си, искрени към света, безкомпромисни към принципите си, главните герои са разделени не само физически, а и политически, защото всеки от тях попадна по някаква причина при враждуващите групировки заселници, заклещени в човешката чудовищност. И започва да се случва немислимото - Тод и Виола започват да се променят под натиска на обстоятелствата, притиснати от силните воли на двамата лидери на враждуващите групировки. И всеки от двамата прави компромисите единствено в името на живота на другия! Третият том е Чудовищата на войната. Шеметното действие от първата се допълва от нови неизвестни в уравнението. Вече съм до средата на книгата, няколко пъти нишката аха да се разплете и пак се заплита, кръв се лее като водопад, а героите са във все по-патова ситуация. Нямам търпение да разбера как ще завърши всичко това :shock: ...

''... по-голямата част от другите всъщност желаят да им бъде казвано какво да правят... Хората твърдят, че желаят свобода, но същност единственото, което искат, е да се освободят от всяка тревога. Ако аз поема грижата да решавам проблемите им, хората вече нямат нищо против да им казвам какво да правят.''

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от milena02 »

Гео, граф написа:
Lizi написа: Лизи, за себе си Буковски съм го сложила в един кюп с Хенри Милър, Керуак, Хесе, Камю, Пърсиг и други по непоносимост към творчеството им....:sdull:
То всичкото хубаво, въпреки, че съм потресена до дъното на нежната си натура, но къде пък Камю го набърка в кашата? Какво общо човекът въобще може да има с Буковски? Гео, шъ та стрелям аз тебе... "Тропика на Рака" на Милър поне не любиш ли, ма? Господи! С какви хора се събирам! :ufff: Всички изброени дотук люде, без Пърсиг, са ми абсолютни любимци. Хубаво, че ме подсети да си върна малко вкуса в устата с някой разбойник като Буковски, трябва да поровя тази вечер. Иначе, в момента чета един Ървин Ялом, който си открих. За Шопенхауер. Обаче ми е на руски книгата и не зная на български как е заглавието. Моята книга е "Шопенгауэр как лекарство", но ако въобще е превеждана, предполагам, че заглавието ще е нещо от типа "Шопенхауер като лечение". Този писател е психиатър по образование и вкарва много интересни анализи в уж белетристичен сюжет. Чела съм му още "Когда Ницше плакал" и "Проблема Спинозы". Кажете, ако са преведени, да си ги потърся, ей така за колекцията.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: В момента чета...

Мнение от Албена »

Миленко ,на български е "Изцелението на Шопенхауер". Много ми хареса и "Когато Ницше плака" . Доста книги има на български на Ялом.
По Буковски не си чак толкова падам ,но Милър е друга история . Наскоро открих Уелбек. При него циничните думички и мръсните разговори звучат не перверзно ,а по-скоро тъжно, прочувствено и даже нежно.
лалесъм

Re: В момента чета...

Мнение от лалесъм »

Когато Ницше плака със сигурност е преведена и ми достави истинско удоволствие :daaa: 14 годишната ми дъщеря, уж от нямане какво да прави на вилата, я захапа и не я пусна - много завладяващ стил на писане :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: В момента чета...

Мнение от calico »

svetlata5 написа:
calico написа:Е как няма да ти харесат.
имам и на Армандо Торес, само че на файл, да ти я пратя?
Не подхождай с предубеждение, там има много неща. Изчела съм всички неща от всички автори, пишещи за толтеките, Армандо е над тях, по мое мнение.
Благодаря, че ме насочи към този автор. Направи ми силно впечатление.
Препоръчвам книгите на Екхарт Толе. Особено "Силата на настоящето" и "Гласът на покоя".
ооо, Мастер Толе - толкова изящен и в същото време точен. :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Lizi »

milena02 написа:
Гео, граф написа:
Lizi написа: Лизи, за себе си Буковски съм го сложила в един кюп с Хенри Милър, Керуак, Хесе, Камю, Пърсиг и други по непоносимост към творчеството им....:sdull:
Моята книга е "Шопенгауэр как лекарство", но ако въобще е превеждана, предполагам, че заглавието ще е нещо от типа "Шопенхауер като лечение".
Според мен най-близко по превод е "Шопенхауер като лекарство". Но са го превели като изцелението.
Между другото четох,че най-крадените книги в Америка от книжарниците, са книгите на Буковски. И вероятно като го прочетат просто го хвърлят в първия кош за боклук. :D
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15823
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 718 пъти
Получил благодарност: 1508 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

След Живият хаос изчетох Музиката на тишината на Патрик Ротфус, ама нещо не ме изкефи особено. Чакам си аз продължението на историите за Квоте, обаче издателство Прозорец не дават никакъв знак, че ще пускат следващата :scry: ...

След това четох последната книга на Мацантини Прелест и... не мога да пиша за нея, че още ми се тресат дрехите :slips: !

Снощи довърших Манюня, третата книга на Нарине Абгарян. Още с Ябълките я обявих за новата ми любимка, пишеща в стил магически реализъм :sstar: ! Ако някой ден много ви дойде до гуша от злободневие, от кошмара на новините, от проклетѝята на човешкия род, отворете си която и да е нейна книга (но най-вече Манюня :nod: ) и ще се разпръснат облаците, ще грейне слънчо, ще ви стане благо на душите, а и ще се посмеете от сърце :ssmiah: :ssmiah: . Една сутрин в автобуса не се удържах и избухнах в такъв кикот, че ми се насълзиха очите. След като се пооправих и позабърсах, случайно погледнах жената срещу себе си (на моите години). В погледа ѝ имаше равни количества потрес, притеснение и погнуса. Явно я ужасих. Ухилих ѝ се :mrgreen: ...

Сега съм в триумение какво да захвана - Лабиринтът на духовете (последната от тетралогията на Сафон за Барселона), Кралицата на Юга на Реверте или Мемоарите на Адриан на Маргьорит Юрсенар :hmmm: ... Най-вероятно ще е четвърта :lol: :lol: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 877 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от greeneyed »

В момента чета Проблемът (на) Спиноза - за една изумително свободолюбива личност от 17 век и за Алфред Розенберг- идеолога на нацизма. Препоръчвам. :nod:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”