В момента чета...

Публикувай отговор
SelenaS
Kафенце
Мнения: 15
Регистриран на: Дек 17, '16, 09:38

Re: В момента чета...

Мнение от SelenaS »

Задължително сподели за "Чамкория", Гео. Аз сега чета "Фалко" на Артуро Перес Реверте. Гражданска война в Испания. Фалко е авантюрист и наемник от страната на фалангистите и фашистите. Всъщност той винаги на тази страна, която добре му плаща. Интересно ми е, докъде ще стигне това лошо момче с неговият фатализъм и цинично отношение към живота. Реверте както винаги е добрре запознат с фактите, героите му са пълнокръвни, много от тях са исторически личности. Стилът му е перфектен, както винаги. Винаги го чета с удоволствие. :daaa:
"Най-големия враг на истината често не е лъжата, а нашите убеждения" Фридрих Ницше
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: В момента чета...

Мнение от дара »

Прочетох "Чамкория",много ми хареса.Добра историческа книга,като един тежък период от нашата история е поднесен сравнително леко,приятно и достъпно,без особени уклони.А езикът на който е поднесен текста ,за мен е много приятен и очарователен,а и носталгичен.Препоръчвам ви я горещо.
Първата част ми допадна повече :daaa:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от сюзан »

Аз сега ще започвам да чета Чамкория. Дано да ми хареса.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от Tanet »

Чета "Не пипай тази книга" - направо съм в раздвоение , но звучи доста правдоподобно и определено плашещо. Хубавото все пак е, че можем да започнем промяната чрез себе си. Не започва грабващо и не може да се чете по диагонал, а трябва да се осмисля. С напредването в темата четенето става завладяващо.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Започнах Саги за кралете на Севера на Снори Стурлусон. Трудно се чете с тези безкрайни пантеони от богове, герои, ази, вани и какви ли не. Но все някога трябва да сложа някаквъв ред в главата си по отношение на скандинавската митология, нали? Или не :hmmm: ?... Ще видим :angelche:

Обаче предговора на проф. Маразов ме осветли и ме подготви какво да очаквам. Хубаво е да има предговори, не че винаги се четат, но точно този ми беше безкрайно полезен и се радвам, че го има!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
цер
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Мар 18, '16, 14:48
Местоположение: Ловеч

Re: В момента чета...

Мнение от цер »

някой знае ли откъде безплатно могат да се свалят книгите на Георги Жеков
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Чета Пътуване по посока на сянката на Яна Букова. Усещането ми за тази книга е нееднозначно и противоречиво. Мощната първоначална препратка към творческия стил на Исабел Алиенде постепенно намали интензитета си, макар че остана привкус от него. Определено е впечатляваща - със странните си герои, които минават свирепо като хали през живота, с необикновените им митични съдби, с фона от реалистично-легендарни истории, преплетени в нишките на килимите. Съществува на границата между фантазията и реализма и в края на всяка глава се чудя какво, по ягодите, ми се е стоварило на главата... Остава ми да изчета другата половина и тръпна от удоволствие в метафизичен ужас...
Довърших я, смутена съм. Споменатия паралел с Алиенде си остана, но без нейния отстранен, разказвачески поглед, а някак натрапчиво, многословно, бъбриво, сякаш авторката не е успяла да застане достатъчно далече, за да бъде убедителна. Освен това писатели, които не обичат героите си и се дистанцират от тях, ми натежават, създават ми дискомфорт - тук имам подобни усещания. Експресивното жонглиране с думите е впечатляващо, но не ме кара да й повярвам повече. Отделните истории са силни, особено тази на Първан, която е и най-реалистична, но взаимовръзките помежду им са неясни, едва ли не самоцелни. По начало силно ме привличат свирепите, силни образи, отговорни, безкомпромисни и честни към себе си и читателя. Примери за такива са героите на Казандзакис, на Маркес, на Йошикава. Така че бруталните съдби на образите на Яна не ме стреснаха, напротив - зарадвах се, че може да се пише така на български (имам предвид български автор). И още нещо - една идейка усмивка щеше да ѝ дойде добре на тая книга. Ще потърся и други нейни произведения, за да не ѝ слагам етикет само от едно произведение.

Да обобщя - книгата определено си струва! Такава творческа мощ и такова колосално внушение не е редно са се изпуска, не е и ежедневие в родната ни литература. В горните си мнения се съсредоточих в детайлите, които ме подразниха. Направих неволно сравнение с Калуна-Каля заради начина, по който ми подейства. Чак ме е яд на мене си, че пиша тези думи, защото Яна Букова има страхотен потенциал, само мъъничко да смири егото си.
Това е моето лично, субективно, никого неангажиращо мнение на редови читател...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Чета Светът на огън и лед - съвместния проект на Джордж Мартин и двама млади хора, които са създали най-известния фен-сайт на поредицата http://westeros.org/

Изображение

Възхитително оформена книга - адмирации за Сиела :!: Голям формат, твърди корици, красиви илюстрации. С усещане за древна книга в ръцете, което се получава от старателно обработените страници, чиито краища изглеждат пожълтели, петносани и дори прокъсани.

Изображение

Много сериозен труд! В него авторите са събрали документи, легенди, митове, догадки, фолклор - всичко свързано със Седемте кралства. Предистория на историята от Песен за огън и лед (съответно сериала Игра на тронове). Стават ясни сума факти, липсващи в поредицата, взаимовръзки и първопричини за случващото се в нея. Все съм се питала защо единствено Таргариените могат да отглеждат дракони и да летят на тях, от къде са дошли, каква е историята на лудия крал Ерис и защо Баратеоните го свалят от трона, каква е историята на другия континент Есос и на народите в него, на Свободните градове, какво е била Валирия... Въпросите ми бяха безкрайни и в томовете на ПОЛ отговори на тях няма. Е, сега ги откривам и вероятно ще се наложи да препрочета цялата поредица, за да навържа нещата, така и така тази година ми е започнала с препрочитане, берем да я завърша по същия начин :nod:. Единствената ми забележка е, че шрифта е твърде дребен за отслабналите ми очи, но това е от очите, а не от шрифта :snif: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: В момента чета...

Мнение от Албена »

Някак си не се залюбихме с Джордж Мартин . Доста кръвожаден е за моя вкус. :mrgreen:

Прочетох една книга ,която ме срази емоционално. Уж знаех какво да очаквам от Мацантини след "Да дойдеш на света", но "Прелест " отново ме остави без дъх. Това е книга за Любовта ,но ако имате проблем с това ,че тази любов е между мъже ,просто не я четете. Макар ,че лично аз съм убедена ,че дали любовта е между мъж и жена ,между двама мъже или две жени не е толкова важно .Всички ние ,независимо от пола, възрастта ,цвета на кожата и всякакви други различия ,които ви идват на ум ,сме способни на големи и силни чувства,а всичко останало са незначителни подробности.
"Животът,повярвай,не е сноп от изгубени надежди,смрадлива плетеница от мимози,животът реве и препуска в своята неспирна прелест." Така завършва романът на Мацантини, а започва с едно странно приятелство между две момчета ,чиито съдби се преплитат във вихър от колебания ,съмнения ,копнежи.Момчета ,които стават мъже ,но все още търсят своята идентичност,все още се страхуват ,страдат ,колебаят се ,причиняват си болка ,опитвайки се да се противопоставят на чувствата си ,обречени на неразбиране и неприемане от едно общество ,робуващо на лицемерен морал.

Това е история за любов - разтърсваща ,раняваща ,забранена .Любов от която не можеш да избягаш.Нито годините ,нито разстоянията носят спасение и мир.Когато чувстваш ,че не си цял без другия и нищо не може да угаси копнежа ти и болката ,че не ти е позволена дори най-простата ласка - да докоснеш ръката на любимия.
Тази книга е суров разказ с много страдание,страх ,предателство и гняв.
Тази книга е нежен разказ за любов ,за единение на душите,за една цялост и съвършенство,което носят само истинските чувства.
Тази книга е за силата да бъдеш себе си и следвайки мъртвата си любов,потъвайки към морското дъно да се усмихваш на живота и неспирната му прелест.

Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Бени, заради теб ще потърся Мацантини :nod: :daaa: !

По темата: чета първи том (Ренесанс) на поредицата Орденът на асасините на Оливър Боудън. По начало много харесвам исторически романи, посветени на плаща и кинжала, но тук се препънах. Слабо, много слабо, невероятно и изумително слабо :sdoh: :sdull: ... Не допусках, че след първи том на Ерагон (на когото дадох шанс и не ме подведе в следващите), може да попадна на толкова слаб автор. Само че Кристофър Паолини пише Ерагон на 16 години, докато Броудън започва Асасините около 60-те лазарника, след сума литературни, режисьорски и продуцентски занимания, включително магистратура по английска литература. Наистина за сефте чета нещо негово и може би факта, че тази поредица е по компютърна игра, е повлиял върху писането му, но за мен въпреки всичко е необяснимо как може да си позволи да публикува толкова слаба работа. И друг път съм споменавала, че адски се дразня на автори, които подценяват интелигентността на читателите си и такива ги игнорирам навсегда :evil: . Ще дочета книгата, но не знам дали ще си променя мнението. Ако пък (случайно) това стане, ще си призная с ръка на сърдечната област :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”