В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от milena02 »

Марианче, етнолозите ще ги съсипят, според мен. Ще използват научния потенциал на материала. Докато тези текстове - ако и останалите са като тази история - имат и чисто литературна стойност, освен краеведска. А това, че са автентични предания, свързани с реални личности и географски местности, е голямата им сила. Мисля, че можеш да отбереш на някакъв принцип най-ефектните истории, чисто сюжетно да ги обвържеш една с друга - т.е. на има последователност и логика в подредбата им, и да издадеш посмъртно една книга на дядото.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: В момента чета...

Мнение от Мариана Бечева »

milena02 написа: Дек 17, '18, 17:09 Марианче, етнолозите ще ги съсипят, според мен. Ще използват научния потенциал на материала. Докато тези текстове - ако и останалите са като тази история - имат и чисто литературна стойност, освен краеведска. А това, че са автентични предания, свързани с реални личности и географски местности, е голямата им сила. Мисля, че можеш да отбереш на някакъв принцип най-ефектните истории, чисто сюжетно да ги обвържеш една с друга - т.е. на има последователност и логика в подредбата им, и да издадеш посмъртно една книга на дядото.
Благодаря, Миленко! Такава идея се върти и в моята глава и затова ми се щеше да прочетете този текст и да изкажете безпристрастно мнение. Има много интересни неща из неговите писания и както се оказва, повечето са предания.
На този етап ще препиша на компютъра всичко, което ме впечатли, а по-нататък ще му мисля за продължението. Ако трябва да стане и му е дошло времето, все ще се появят варианти за осъществяването му. :stiskam:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от clock »

Марианка, с удоволствие прочетох преданието и ми беше много интересно, увличащо. Представих си цялата картинка и всичко сякаш оживя. Имате си истинско богатство, което в никакъв случай не бива да се губи!
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: В момента чета...

Мнение от Мариана Бечева »

:svekurva:
clock написа: Дек 17, '18, 19:59 Марианка, с удоволствие прочетох преданието и ми беше много интересно, увличащо. Представих си цялата картинка и всичко сякаш оживя. Имате си истинско богатство, което в никакъв случай не бива да се губи!
Благодаря, clock, точно по същия начин ми въздейства преданието и на мен! Преди години ме водиха до това място, а самия преход си беше истинско приключение.
Това ми беше нужно, подтик и убеденост, че е дошло време да се заема и написаното от нашия дядо да види бял свят.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Asarina »

milena02 написа: Дек 17, '18, 17:09 Марианче, етнолозите ще ги съсипят, според мен. Ще използват научния потенциал на материала. Докато тези текстове - ако и останалите са като тази история - имат и чисто литературна стойност, освен краеведска. А това, че са автентични предания, свързани с реални личности и географски местности, е голямата им сила. Мисля, че можеш да отбереш на някакъв принцип най-ефектните истории, чисто сюжетно да ги обвържеш една с друга - т.е. на има последователност и логика в подредбата им, и да издадеш посмъртно една книга на дядото.
:daaa:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Еличка »

Изключително вълнуващо! Вече си представяих как чета книгата. Ах, как обичам стари предания!.... Желая ти да дойде подходящ момент, в който да ги издадете подобаващо - би било прекрасно!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: В момента чета...

Мнение от Мариана Бечева »

Еличка написа: Дек 17, '18, 22:47 Изключително вълнуващо! Вече си представяих как чета книгата. Ах, как обичам стари предания!.... Желая ти да дойде подходящ момент, в който да ги издадете подобаващо - би било прекрасно!
От твоите уста в Божиите уши! :tzvetentze:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: В момента чета...

Мнение от Албена »

milena02 написа: Дек 17, '18, 17:09
Миленко,виж какво се е появило по книжарниците! :ieeemyzh: Макар че стария превод на заглавието' Сговор на глупци" ми допада повече.

Изображение
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от milena02 »

Е, стига бе! Как ли не го превеждаха това заглавие! "Конфедерация на глупците" - първото издание. "Сговор на глупци" - второто. И сега "Съюз..." :svekurva: Аз имам второто. Т.е. имам четвърта книга от второто, понеже предишните три ми ги откраднаха ученолюбиви приятели. Зная го този роман наизуст! Култов просто! Ако трябва да ида на пустинен остров с една-единствена книга, сто процента ще е "Сговор на глупци". Благодаря, Албенка, за инфото, ще проверя кой е преводачът. А и аз обичам да чета различни преводи, понякога даже и на различни езици.
РОУЗ

Re: В момента чета...

Мнение от РОУЗ »

Мариана Бечева написа: Дек 17, '18, 14:34 Обръщам се към вас, любители на книгите, с необичайна молба. Но много ви моля, не игнорирайте поста ми, за мен е много важно мнението ви...
На мен ми беше много интересно, и автентичният изказ ми харесва, поддържам идеята да издадеш книга с разкази, това е такова богатство! :daaa:

Докато четях се сетих за Индипасха - древно светилище в дебрите на Странджа, била съм там, имаше закачени по околните дървета дрехи - според преданията за изцерение на болни, не трябвало да са нито във въздуха, нито да докосват земя и вода.
Интересно, тези места, за които разказва дядото, дали още се почитат или са забравени във времето?
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”