В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от mariyanag »

Да, интересна мисъл, добре списана, замисля те и ти става хууубо на душътъ.
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4357
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1655 пъти
Получил благодарност: 585 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Emilly1212 »

Благодаря Марианка, ще я купувам..Обичам да ми става хубуу на душътъ! :tzeluvka: :liubov2:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

"В повечето книги за вещици пише, че тези създания работят голи. Това е, защото повечето книги за вещици са писани от мъже."

Нийл Геймън

И снимка - хем за Хелоуин, хем с книга в ръка 8-)

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от greeneyed »

Синекли бакал- авторката Халиде Едип е съратник на Кемал Ататюрк, изключителен разказвач, книгата се чете леко, чела съм я мнооого отдавна, сега я откривам отново, харесва ми . :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Когато чета антиутопии, те дълго време ме тревожат, ровя из съзнанието си да търся отговорите на повдигнатите в тях жестоки въпроси, получавам налудни халюцинации от трескавия език и фантасмагоричните ситуации, избухванията на бутафорната сатира ме карат да недоумявам в ужас и прозрение. Описвам в момента усещанията си от дистопията Ние на Замятин. Точно по същия начин се чувствах при прочита на 1984, 451° по Фаренхайт, Името ми е легион на Зелазни, Малвил на Мерл, Кьорферманът на Кадаре, Омон Ра на Пелевин, Фермата на животните... Само дето Ние полага началото, пуска духа от бутилката, за да могат следващите да получат Вдъхновението. Замятин си играе с езика страховито-брилянтно, вкарва внушенията си в подтекста на многоточията и недоизреченото, в метафоричната си математика, в привидната липса на цветове и емоции, в набора стряскащо релевантни ситуации. И отново се появява онова хилядолетно противоречие, в което хората не знаят какво да правят със свободата си и поради това се ужасяват от нея, живеейки в подредения си несвободен, но ясен свят. Отделният човек, ''аз-ът'', не е единица, а нула и в общата хармония с мнозинството, с ''ние'', с Идеалната държава, той е нищожен и неважен:

'' Дори при древните най-възрастните са знаели: правото произлиза от силата, правото е функция на силата. И ето — на едното блюдо на везните е грамът, на другото — тонът, на едното — „аз“, на другото — „Ние“, Всеобщата Държава. Какво по-ясно: да се допуска, че „аз“-ът може да има някакви права спрямо Държавата, е все едно да се допуска, че грамът може да уравновеси тона. Оттук разпределението: тонът има права, грамът — задължения, и естественият път от нищожеството към величието е да забравиш, че си грам, и да се почувствуваш милионна частица от тона…''


И още:

"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши. Иначе и не би си струвало да го четеш"

Четенето на книгата е болезнено, объркващо, трудно, но задъхано-интригуващо. И до последната страница не знам как ще завърши...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: В момента чета...

Мнение от Миша »

естественият път от нищожеството към величието е да забравиш, че си грам, и да се почувствуваш милионна частица от тона…''
С една дума, да се унифицираш с нищожествата, за да не помислиш, че си величие , а как с тази теза да отличим Величията? :hmmm:
или много индианец, от вожд нема нужда :?: :hmmmmmm:

Действа ми депресиращо :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Миша написа:С една дума, да се унифицираш с нищожествата, за да не помислиш, че си величие , а как с тази теза да отличим Величията? :hmmm: ...
Точно в това е есенцията на дистопиите според мен, Мише, да си задаваме въпроси и да търсим отговорите 8-) !

Замятин пише Ние през 1921г. и това е първата забранена от Госкомиздат (Съветското бюро по цензура) творба. Някак логично ми се вижда първата антиутопия да се появи в страната, където е реализирана на практика първата утопия. От нея са се учили и Оруел, и Бредбъри, че и братята Стругацки, както и всички останали. Написана е на език, който, смятам би ти харесал на теб и на всички, които сме учили руски и сме живели в онова време. От дистанцията на почти сто години след написването ѝ езика може би ще бъде най-труднен за възприемане, защото автора използва характерните за руския изказ недомлъвки, на места разбираш подсъзнателно действието по намеците, защото глаголи просто липсват. Читателя наистина трябва да познава руската душа (и литература!), за да вдене смисъла на текста.
Миша написа:... или много индианец, от вожд нема нужда :?: :hmmmmmm:
Ами не, по-скоро е обратното. Във въпросната Идеална държава има само един вожд, той се нарича Благодетеля и е под номер първи (колко познато, а!). Всички останали нямат имена, а имат буква и номер, т.е. всички са (теоретично) равни в едно общество, в което въображението е ампутирано, личния живот се подчинява на Часовете-скрижали, за секс всеки номер получава розов талон с определен за целта номер (в смисъл друг човек), любовните трепети се лекуват... Цитата съм подбрала именно, за да предизвикам въпроси. А отговора е в книгата. Заинтригувах ли те :angelche: ?
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Моля Милена02 да не чете това :!:

1 декември
Ся... ама няма да ми се смеете, ей!

Чета Идиот. След недовършените преди години Братя Карамазови бях решила, че Достоевски е твърде висока топка за мен и не мога да го сдъвча. Обаче да знаете, човек расте и (може би) поумнява (дори и аз :hmmmmmm: ). Изненадана съм, че търпеливо понасям неговата многословност и изпитвам истинска наслада от нея. Но да не се заричам, нека първо да я довърша. Така де - и аз като другите... да се запозная с великана... да видим докъде...

9 декември
Хора, признавам си дълбоко изчервена и отвратена от себе си - аз не мога да чета Достоевски... Толкова много думи, зад които да търся прашинка логика, която се опира на познанията и възприятията ми за руската душа и накрая, омотана, ошашавена и с тежко главоболие, да разбера нещо, което всъщност май не ме вълнува. Проблем ми е стила авторов, беее!!! Толкоз много думи за да каже толкоз малко, направо ме довеждат до истеричен припадък с пенясване... По дяволите, още преди казах, че този колос не е за миниатюрното ми гьографско мозъченце и що ли реших да си го причиня??? От жива суета - да бъда и аз като другите, дето днес и нощес четат Достоевски, а после се приспиват с Одисей на Джойс... Е, не съм. Ужасно ме е срам, затова си отивам при фентъзито, където ми е мястото :tyzhnoangelche: ... Мислех по едно време сепуко да си направя, ама пусто като не знам как точно, ще взема да си причиня само някой тетанус :snif:...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Deleted User 3996

Re: В момента чета...

Мнение от Deleted User 3996 »

Аз така се чувствам с фантастика написана от жена, ..еми толкова страници с описание на вътрешния свят на героя, а действие никакво :ufff:
Особено за вампирската любов :ufff:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Тихомир написа:Аз така се чувствам с фантастика написана от жена, ..еми толкова страници с описание на вътрешния свят на героя, а действие никакво :ufff:
Особено за вампирската любов :ufff:
Ау, е ся те убих, Тишо :svekurva: !!! Урсула ле Гуин така ли пише? М? Или Робин Хоб? Или Лоис Макмастър Бюджолд? Или Мария Семьонова??? Веднага да си вземаш думите назад, защото явно не си попаднал на качествено писане. Така е като четете тия вампириади :spuke: ... :stongue:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”