В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Много си е добър Гемел, да знаете :!: Особено за лятна почивка е супер - трите тома се лапат като пуканки. Мащабен епос си е отвсякъде - героите от Илиада на Омир са доста различни, на моменти неразпознаваеми, драмите са много, битките и те, митичните черти на историята са изчистени и тя звучи истинно. Харесвам такъв тип демитологизиране - с внимание към детайла, с уважение към изворите, но със собствено мнение :nod: .

В момента съм излязла малко от фентъзи-вълнАта и чета Зеленият крал на Пол-Лу Сюлицер. Онзи същия Сюлицер, за когото вече съм пяла дитирамби. Ами чудесно пише французина! Определят жанра му като трилър, аз бих го нарекла финансов танц. Героя му е не просто финансов гений, той е харизматичен, безпощаден, светкавичен като метеорит и също толкова поразяващ. Не разбирам и половината от случващото се, защото нямам елементарна представа от сделки и спекулации, но така ме е завихрил в торнадото, че не знам на кой свят съм. Както и всичките сътрудници на Реб Климрод впрочем. Обаче подозирам трагичен край. Май ше се реве :eeeh: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Пак съм се отнесла и съм забравила да споделям четивата си с вас :oops: ...

След Зеления крал изчетох и Картел на Сюлицер. Прекрасно пише французина, не мога да му го отрека. Но взе да се повтаря. Никак не ми беше трудно да се досетя как ще се развие действието в поредния му финансов екшън. Все пак трилогията си остава Големия му връх. Поне за мен :mrgreen: !

В почивните дни прочетох Сибола гори на Дж.А.А.Кори.

Изображение

Третата книга от космическата поредица ме беше разочаровала до степен да не съм сигурна, че искам да чета четвъртата, но вярата ми в Кори (или Даниел Ейбрахам и Тай Франк в комплект 8-) ) се върна. Сибола е значително по-читаема и логична от Вратата на Абадон. Не е някакъв безумен връх, но ми хареса :nod:

После за ден-два изчетох и прехваления Полукрал на Абъркромби:

Изображение

Пристрастна съм към ярки образи, богата и добре разказана история. От трите ми претенЗии Абъркромби ми предлага само добрия разказ. Пуканки :sdull: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: В момента чета...

Мнение от Албена »

Гео,и за двете книги драпам. :mrgreen: "Сибола гори " все е в читател като отида в библиотеката :hmmmmmm: А "Полукрал"все още я няма там.Обаче ще дойде и моето време.Все някога ще ги докопам. :mrgreen:
Прочетох "Стоманеното сърце " на Сандерсън ,обаче ме разочарова. По-нататък ще се пробвам с нещо друго от него.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7656
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2142 пъти
Получил благодарност: 1209 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от pepelqshka71 »

Сега съм на "Царицата на прокълнатите" на Ан Райс, за да завърша цикъла с вампирите :D . Нещо не съм очарована, но ще я дочета. И си изтеглих Тери Брукс - Хрониките на Шанара- да минем малко на елфи :hihihi:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Брандън Сандерсън не съм го започвала още, Бени. Един колега ми проглуши ушите с Мъглороден, а пък аз съм опак човек и много-много не обичам да чета това, което се славослови от всички, та за сега страня от него. Но имайки предвид голямото количество книги в Читанка.бг, все ще му дойде времето :nod: ...

Същата (или подобна) е историята ми с Ан Райс, Пепеляш, нея пък синковеца ме натиска да чета, а аз се дърпам от вампириадите. Тя също предстои, дори и само защото женските имена в този жанр не са кой знае колко много. С Тери Брукс ми е свързан далечен смътен спомен за нещо не съвсем така... ама стар човек съм, забравям :lol: :lol: !

В момента се наслаждавам на великолепния образен език на друга жена-писателка, която много обичам - Лоис Макмастър Бюджолд. Оставих да мине повечко време след колосалната й Бараярска сага, да поотшуми дълбокото ми сърдечно чувство към Майлс Воркосиган, да се освободи сърцето ми за друг герой :mrgreen: ... Трите тома на Споделяюият нож не ме впечатлиха особено, но първата книга от поредицата Шалион ме завихри здраво :potekoha: :potekoha: ...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1782
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 171 пъти
Получил благодарност: 150 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от dung »

Изображение

Взех я с малко съмнения, просто защото нямах друго за четене, но сега изобщо не съжалявам!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Голям срам за мен - цял месец не съм писала тук :oops: . Ама и другите не пишат :svekurva: ...

Дочетох трилогията Шалион на Бюджолд. След много силната първа книга, размиване във втората, неубедителна трета. И все пак си я обичам тази авторка :liubov2: !

После опитах да чета братя Стругацки - Хотел ''При загиналия алпинист''. Е не ми тръгна. Ужасно много ми напомняше шизофренното настроение на Зелазни в Една нощ през самотния октомври, която не харесвам особено и не я дочетох...

След това се потопих в богатия език на Гай Гавриел Кай и неговата книга Лъвовете на Ал-Расан

Изображение

Истинско бужу за всеки любител на историческото фентъзи :sstar: :sstar: :sstar: ! Действието съвсем очевидно се развива на Пиренеите, в средновековна Иберия, в края на арабското владичество. Приключението се развива покрай политиката на дребните северни кралства и западащия халифат на юг. Драматични събития се редуват с лирични моменти, харизматични добри герои със зли, самонадеяни и безпардонни такива. Историята сякаш е по-скоро лична, на фона на близки до истинските събития. Харесва ми това, че Кай не се помотва в дълбокомъдри промишления, а цепи директно през напрегнатите приключения и ме принуждаваше задъхано да чета. Не мога да не споделя един сюблимен момент, който ме накара да настръхна:

''... — Той заслужава един добър урок! — мрачно каза Гарсия де Рада.
И тогава тя го застреля. Просто вдигна лъка и пусна стрелата с едно-единствено грациозно движение. Право в гърлото му.
— Заслужава добър урок… — замислено повтори Миранда Белмонте д’Алведа, загледана в мъжа под стените, когото току-що беше убила.''

Как ви звучи, а? :twisted:

Ето какво съм написала в една група във фейсбук, дето си говорим за книжки: ''Пълни ми душата пустия му канадец - разкошни образи създава! Има двама, заради които разполових сърцето си - Амар ибн Хайран (интелигентен, убиец, голям поет, велик воин, естет, красавец, епикуреец, с чувство за хумор, безотговорен по неговите собствени думи) и Родриго Белмонте (също воин, умерен, вярващ, верен, опасен, безумно влюбен в жена си и примиращ от страх от нея - има за какво :twisted: ). Два огледални образа, за които подозирам че или ще бъдат свързани с дълбоко приятелство или ще се наложи да се избият взаимно, което ще ме потопи в скръб вселенска.
Успоредно с тях двамата, но без да им отстъпва по внушение, е щурата докторка Джехане бет Исхак - самостоятелна, свободолюбива, хлевоуста, принципна, последователна, упорита и разбира се привлекателна. Има и други чудесни образи (като горецитираната супруга на Родриго), но тези тримата особено ме плениха.''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Преди ден завърших Убиецът на Шута, първата книга от трилогията на Робин Хоб (всъщност това е трета поред трилогия за едни и същи герои). Първите шест книги силно ме впечатлиха и с кеф се метнах връз новата :ieeee: :ieeemyzh: ...

Изображение

Робин Хоб е по-скоро ''женски'' автор (тя всъщност е жена, това е псевдоним). Няма го дивия екшън, който се харесва на мъжете. Разказа тече умозрително, съзерцателно, с изключително внимание към детайла и емоциите на героите - изражение на лицето, мимика с податка към мислите им, с внимание към всяко тяхно действие, което си има дълбок смисъл. Хоб е много обстоятелствена при описанието на мотивацията на героя си. Детайлно подробна, точно това е един от чаровете й. Не съм разочарована, но Фиц е остарял, което ме натъжи :snif: . Въпреки битието му на убиец има една мекотата на образа му, дължаща се на авторката (вероятно). Книгата е меланхолична, бях го забравила... Освен това по-гаден издателски трик за край на пореден том от свършване на книгата в най-сюблимния момент не мисля че има :evil: :svekurva: ! Сега ще гриза нокти в отчаяние и ще гадая какво ще се случи с героите в следващия том, който още не е издаден, а за третия ще чакам да се допише, преведе и издаде :sbang: :sworried: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7656
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2142 пъти
Получил благодарност: 1209 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от pepelqshka71 »

Ох Гео, обожавам да те чета ТЕБ :tzeluvka: . Обясняваш толкова завладаващо, че вече не смогвам да те настигна с книгите. Особено сега, когато захванах "Братството на черния кинжал" . Пак вампири :hihihi:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1686 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Хахаха, Пепеляш, виж какво съм написала :lol: :lol: :lol: ... с кеф да ме четеш :srofl: :srofl: :daaa: !
Гео, граф написа:... Истинско бужу за всеки любител на историческото фентъзи...
Луда съм полудяла по фентъзи/фантастика, особено откакто пиша в тази фб-група за любители на жанра. Непрекъснато някой се възторгва от книга/автор/герой и на мен ми се палят фитилите, чета по нощИте като обсебена, всеки свободен момент също - докато готвя в кухнята, на масата ми стои книгата, докато пътувам за работа, права на спирката... откачена работа, да ти кажа :nod: ! А най-забавното е, че се дърляме много сериозно в групата - тоя герой бил такъв, не - онакъв, оня автор пишел така, не - онака... сещаш ли се как някакво любимо действие може да конфронтира хората, макар че сме възрастни, четящи и уж толерантни люде. Тя и Бени може да разкаже, макар че е значително по-внимателна от мен - аз самоотвержено се мятам в мелето още от вратата :lol: :lol: ! Забавляваме се яко :sgiggle: ...
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”