малкият принц

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

малкият принц

Мнение от Blue sky »

тази книга е толкова специална, че заслужава отделна тема :nod:

http://malkiqtprinc.atspace.com/27.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: малкият принц

Мнение от vodo-leika »

Наистина е много специална! Ако знаете френски, пробвайте да я прочетете в оригинал, няма да ви затрудни, дори и да сте с поизветряли знания. Големи истини, казани с простички думи!
Между другото тази му книга е много по-различна от всичко друго, което е писал - и като стил, и като тематика, и като внушения.
Всеки може да открие по нещо за себе си в нея, дори и едно редче да е, то ще е наистина Неговото редче. :dovolen:
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: малкият принц

Мнение от bouquet »

Дааа, хубава книжка, но чак пък отделна тема...Какво да пишем в тази тема?! Чела съм я на френски и на български има мъдрост, става и за деца, и за възрастни ...Това е!
Търся добри хора
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: малкият принц

Мнение от Blue sky »

Ами то не толкова заради коментарите, а заради линка, да не потъне. Пък и ние сме го прочели, ще дойдат нови потребители, ще го прочетат евентуално :nod: пък някой може да поиска и да сподели нещо :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: малкият принц

Мнение от Satori »

Всяко произведение заслужава отделна тема, стига нейният автор да счита така :nod: Мда, има книги и книги - "Малкият принц" е нещо специално.

Ето едно от любимите ми неща в книгата, нещо, което ми направи голямо впечатление и което винаги, когато мога, спазвам в отношенията си с хората:

- По-добре идвай в един и същи час - каза лисицата. - Ако идваш например в четири следобед, аз още от три часа ще започна да се чувствам щастлива. Колкото повече наближава часът, толкова по-щастлива ще бъда. В четири вече ще се вълнувам и ще се безпокоя, ще открия цената на щастието! Но ако идваш, когато ти хрумне, никога няма да зная за кога да подготвя сърцето си... Необходими са обреди.
- Какво е обред? - попита малкият принц.
- И това е нещо отдавна забравено - каза лисицата. - Именно то прави един ден различен от другите дни, един час различен от другите часове. Моите ловци например имат един обред. В четвъртък танцуват със селските момичета. Така четвъртък е един прекрасен ден! Аз ходя на разходка чак до лозята. Ако ловците танцуваха, когато им хрумне, всички дни щяха да си приличат и аз нямаше да имам миг покой.


http://malkiqtprinc.atspace.com/21.htm

Моят личен прочит е, че предсказуемостта е в основата на човешките отношения. Предсказуемостта като вяра и лоялност /да знаеш, че ценното в отношенията ти с някого е неизменно и това да ти носи доверие/, като загриженост към тях и като уважение, че те обичат /да се обадиш, някому, за да кажеш, че идваш еди кога си, а не да го държиш в неведение и тревога, или пък просто, за да го зарадваш и да те очаква с трепет/, като нуждата да казваш на хората, на които държиш, че държиш на тях и мислиш за тях, а не да приемаш, че те го знаят.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11809
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 186 пъти
Обратна връзка:

Re: малкият принц

Мнение от johnstalker »

===
Малкият принц отиде да види пак розите.
- Вие въобще не приличате на моята роза и още не сте нищо - каза им той. - Никой не ви е опитомил и вие не сте опитомили никого. Сега сте такива, каквато бе моята лисица. Беше само лисица, подобна на сто хиляди други. Но я направих моя приятелка и сега е единствена на света.
И розите много се смутиха.
- Хубави сте, но сте празни - продължи малкият принц. - За вас не може да се умре. Разбира се, случаен минувач би помислил, че моята роза прилича на вас. Но тя сама е много по-важна от вас всичките, защото тъкмо нея поливах. Защото тъкмо нея поставях под стъклен похлупак. Защото тъкмо нея пазех с параван. Защото тъкмо върху нея убих гъсениците (освен две-три, за пеперуди). Защото тъкмо нея слушах да се оплаква, да се хвали и дори понякога да мълчи. Защото е моята роза.
===
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: малкият принц

Мнение от Satori »

johnstalker написа:===
Защото тъкмо върху нея убих гъсениците (освен две-три, за пеперуди). ===
А това колко е готино :mrgreen:
Аватар
Fado
Кафевар/ка/
Мнения: 911
Регистриран на: Дек 8, '09, 13:00
Местоположение: София

Re: малкият принц

Мнение от Fado »

Благодарна съм за тази тема, защото ме подсети да препрочета (за кой ли път) една велика книга. :tzvetentze:
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: малкият принц

Мнение от Moria »

За мен пускането на тази тема беше лично послание. Без разбира се Блу да знае какво ме вълнува в момента.
Но влязох тук и отворих линка с намерение да прочета някой от любимите си пасажи. Линка обаче се отваря на края. Прочетох това и разбрах, че съм намерила своето за днес.Защото днес и аз съм малко тъжна, а на другите казвам, че просто съм уморена. И вероятно в следващите дни ще продължавам да се питам :"Дали овцата е изяла цветето или не?" :eeeh:
Блу :tzvetentze:
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2245 пъти

Re: малкият принц

Мнение от Мария Николова »

Блу, благодаря ти за линка! :tzeluvka:
Размина ти се боя заради новата поръчка клематиси ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”