Любимо първо изречение. Или пък последно?

Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от bouquet »

Fado написа:От какво се прави ливада?
Нима не знаеш?
Трева -
и една пчела -
и да мечтаеш.
Ако пчелата не пристига -
мечтата стига.

Емили Дикинсън
:tzeluvka:
Търся добри хора
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Titi »

Едно време се дразнех на учителката ми по математика и ненавиждах фразата, с която ме засичаше, когато се оправдавах що нямам домашно. Колкото по-растях, толкова по-разбирах колко точна е тази приказка. Жената отдавна я няма на тоя свят, беше пред пенсия когато ме учеше, обаче аз за цял живот запомних и вече много често употребявам фразата: "Ако искаш да направиш нещо, намираш начин. Ако не искаш - намираш оправдание."
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Еличка »

Я, колко е прашасала тази темичка! Да я изтупам малко, м?

Най-кратките литературни шедьоври:

1. Хемингуей се хванал на бас, че ще напише разказ само от шест(английски) думи, които ще трогнат всеки.
Спечелил го:
” Продават се детски обувки. Неносени.”
2. Фредерик Браун е написал най-кратката история на ужасите:
“В стаята седеше последният човек на земята. На вратата се почука.”
3. О. Хенри победил в конкурс за най-кратък разказ, който си имал и завръзка, и кулминация, и развръзка:
“Шофьорът запали цигара и се наведе над резервоара да провери дали е останал бензин. Покойникът беше на двайсет и три години.”
4. Англичаните също са провеждали конкурси за най-кратък разказ. В един от тях условието било на всяка цена да бъдат споменати кралицата, Бог и сексът. Първо място спечелил разказът:
“О, Боже - възкликна кралицата. - Бременна съм, а не знам от кого.”
5. В конкурса за най-кратка биография победила възрастна французойка, която написала:
“ Преди бях с гладко лице и смачкана пола,
сега е обратното.”
6. Виктор Юго изпратил на издателя си ръкописа на романа”Клетниците” със съпровождащо писмо:
“?”
На което получил отговор:
“!”
7. Ето и целия “Роман без заглавие” на писателя Владимир Блинов:
“Недей! Аз сама!” ( Не надо! Я сама.)
8. Романът “Динозавър” на Аугусто Монтересо също се състои само от едно изречение:
“Когато той се събуди, динозавърът беше още там.”
9. Най-класическият пример за прословутата лаконичност на древните спартанци е отговорът на писмото, изпратено от македонския цар Филип || , покорил много гръцки градове:
“Съветвам ви веднага да се предадете, защото ако армията ми влезе в земите ви, ще унищожа вашите градини, ще поробя хората и ще разруша града.”
На което спартанските управници отвърнали писмено:
“Ако”.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 979 пъти
Получил благодарност: 2230 пъти

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Мария Николова »

Ленин имал помощник на име Раковски. Много обичал съкращенията в речта и трудно го разбирали.
Една сутрин Ленин го поздравил:
- Дурак! /в превод Глупак/
Раковски огорчен и смаян. Ленин пояснил:
ДоброУтроРаковски
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
AleksandarPekov
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Фев 6, '21, 16:41

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от AleksandarPekov »

Пророци бяха предричали дълги години раждането на дете, което в дни на вечен мир ще води лъвовеme, a тe — ослепели npeд взора му — кротко ще го следват. И мълвяха големите папируси на пророците, че това дете ще стане цар на Бене Израеля — u спаси- тел на света го бяха назвали книжниците на Избрания народ. А желязната реч на наби Иешайаху му предричаше раждане в ясли, зовеше влъхви, царе и съдници да му се поклонят - и молеше Вечния да прати своята едра звезда, за да ги доведе до пещерата. Защото не знаеха пророците, че Обещаният ще се роди незнайно в залутан градец. Тържество чакаха те, че лъжа бе забулила техния мрачен поглед, та суетни останаха словата на тази скъдна надежда. Не можеше цар да се роди вече, защото властта на Рома тегнеше над цял свят и Железните орли избиваха вредом потомците на вси царски колена. Не смееше спасител да навести вселената, защото човек човека не може да изкупи — и самин Бог не би позволил това: чут ли е — да страда друг за людски грехове? Не можеше миротворец да поведе лъвовете, защото животът е бран, а светът — бранно поле. И онзи, който идеше, не носеше на света мир, но — меч. ...Лъжа бяха словата на пророците. И затова никой не позна, че в тази студена нощ се ражда Мешиах. Хората спяха, забравили вси свети предричания, защото знаеха, че ще ги разбуди внезапно незнайна светлина, щом Вечният роди своя Син. А Син Божи се роди - и ничий сън не биде потре-вожен от звезди, личби и видения. Малкото дете не смути съня на земните царе. Та никой не разбра, че през нощта се е родил Обещания.
Хората не се развличат с Интернет. Интернет се развлича с хората.
Polad112
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Авг 24, '22, 09:14

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Polad112 »

ХАХАХАХА
Polad112
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Авг 24, '22, 09:14

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Polad112 »

Оня викал на .....
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”