Любимо първо изречение. Или пък последно?

Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Moria »

Не се връщай никога по онези места,
забрави оня път, който води нататък,
не си спомняй адреси,не изпращай писма
и не чакай да се върнат онези приятели!

Не се връщай, не нагазвай отново в тревите,
не откъсвай отново презрелия залез,
този път ще горчи и в очите на птиците,
вместо обич ще срещнеш стаена омраза!

Не търси повторение няма такова,
прекалено слаби сме пред безвъзвратното.
Дори тази илюзия наречена спомен
ще умре щом решиш да се върнеш обратно.

Автор неизвестен
Изображение
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от orkud »

Любимата ми част от "Малкият принц"
Първата бе обитавана от един цар. Облечен в пурпурни дрехи и хермелин, царят седеше на един прост, но в същото време величествен престол.
— А! Ето един поданик — извика царят, когато съзря малкия принц. А малкият принц се запита:
„Как може да ме познае, щом никога не ме е виждал!“
Той не знаеше, че за царете светът е много опростен. Всички хора им са поданици.
— Приближи се, за да те видя по-добре — каза му царят, който се почувствува много горд, че най-сетне е цар на някого.
Малкият принц потърси с очи де да седне, но цялата планета бе заета от великолепната хермелинова наметка. И остана прав, но тъй като бе уморен, прозя се.
— Да се прозява човек в присъствието на царя е противно на етикета. Забранявам ти това.
— Не мога да спра прозявката си — отговори съвсем смутен малкият принц. — Аз ида след дълго пътешествие и не съм спал…
— Тогава — каза му царят — заповядвам ти да се прозяваш. От години не съм виждал никого да се прозява. За мене прозевките са любопитни неща. Хайде! Прозей се пак. Това е заповед.
— Това ме плаши, не мога вече… — отвърна цял зачервен малкият принц.
— Хм! Хм! — отговори царят. — Тогава заповядвам ти ту да се прозяваш, ту да…
Той заговори бързо и малко неясно и изглеждаше докачен.
Защото царят извънредно много държеше неговия авторитет да бъде уважаван. Той не можеше да търпи неподчинение. Той бе абсолютен монарх. Но тъй като беше много добър, даваше разумни заповеди.
„Ако заповядам — казваше той обикновено, — ако заповядам на някой генерал да се превърне на морска птица и ако генералът не се подчини, генералът няма да бъде виновен. Виновен ще бъда аз.“
— Мога ли да седна? — попита несмело малкият принц.
— Заповядвам ти да седнеш — отговори му царят и величествено поприбра края на хермелиновата си наметка.
Но малкият принц се чудеше. Планетата беше съвсем мъничка. Над кого можеше да царува царят?
— Господарю — каза му той, — моля ви да ме извините, че ви запитвам…
— Заповядвам ти да ме запиташ — побърза да отговори царят.
— Господарю, над кого царувате вие?
— Над всичко — отговори съвсем простичко царят.
— Над всичко ли?
С едно скромно движение царят посочи своята планета, другите планети и звездите.
— Над всичко това ли? — рече малкият принц.
— Над всичко това… — отговори царят. Защото той беше не само абсолютен, но и универсален монарх.
— И звездите подчиняват ли ви се?
— Разбира се — каза му царят. — Те веднага се подчиняват. Аз не търпя неподчинение.
Подобно могъщество смая малкия принц. Ако той разполагаше с него, би могъл да присъствува не на четиридесет и четири, но на седемдесет и два или дори на сто, че дори и на двеста слънчеви залеза в един и същ ден, без ни веднъж да мръдне стола си! И тъй като припомнянето на неговата изоставена планета малко го натъжи, той се осмели да помоли царя за едно благоволение.
— Иска ми се да видя един слънчев залез… направете ми това удоволствие… Заповядайте на слънцето да залезе…
— Ако бих заповядал на някой генерал да хвърчи от едно цвете на друго подобно на пеперуда или да напише трагедия, или да се преобрази на морска птица и ако генералът не изпълнеше получената заповед, кой от двамата — той или аз — щеше да бъде виновен?
— Вие — каза твърдо малкият принц.
— Точно тъй. От всеки човек трябва да се изисква — продължи царят — това, което той може да даде. Властта трябва преди всичко да се крепи на разума. Ако заповядаш на народа си да отиде и се хвърли в морето, той ще направи революция. Аз имам право да изисквам подчинение, защото моите заповеди са разумни.
— Е, ами моят залез? — напомни му малкият принц, който, щом зададеше един въпрос, никога не го забравяше.
— Ще го имаш. Аз ще го поискам. Но, според моята наука за управление, ще почакам, докато условията станат благоприятни.
— А кога ще бъде това? — осведоми се малкият принц.
— Хм! Хм! — отговори му царят, като преди това погледна дебелия си календар. — Хм! Хм! … То ще бъде към… към…. ще бъде тая вечер към седем часа и четиридесет минути! И ще видиш как хубаво ме слушат.
Малкият принц се прозя. Той съжаляваше за изпуснатия залез. И освен това беше му вече малко отегчително:
— Няма какво повече да правя тук — каза той на царя. — Ще си замина.
— Недей заминава — отвърна царят, който беше много горд, че има един поданик. — Недей заминава, аз те назначавам министър!
— Министър — на какво?
— На… на правосъдието!
— Ами че тук няма кого да съдим!
— То не се знае — каза му царят. — Аз още не съм обиколил царството си. Аз съм много стар, тук няма място за каляска, а се уморявам да ходя пешком.
— О — каза малкият принц, който се бе навел; за да хвърли един поглед към отвъдната страна на планетата, — аз вече видях. И там също тъй няма никой…
— Тогава ще съдиш сам себе си — отговори му царят. — То е най-мъчното. Много по-мъчно е да съдиш сам себе си, отколкото да съдиш другите. Ако можеш да съдиш себе си правилно, значи ти си истински мъдрец.
— Аз — отвърна малкият принц — мога да съдя себе си, дето и да съм. Не ми е потребно да живея тук.
— Хм, хм! — рече царят. — Струва ми се, че на моята планета има някъде един стар плъх. Чувам го нощем. Можеш да съдиш тоя стар плъх. От време на време ще го осъждаш на смърт. Така че неговият живот ще зависи от твоето правосъдие. Но за да го запазим, ти всеки път ще го помилваш. Той ни е едничък.
— Аз — отговори малкият принц — не обичам да осъждам на смърт и си отивам.
— Не — рече царят.
Но малкият принц, който бе довършил приготовленията си, не искаше да огорчава повече стария владетел.
— Ако ваше величество желае да му се подчиняват точно, би могъл да ми даде една разумна заповед. Би могъл например да ми заповяда да замина веднага. Струва ми се, че условията са благоприятни…
И тъй като царят не му отговори, малкият принц отначало се поколеба, след това въздъхна и тръгна.
— Назначавам те за мой посланик — бързо викна подире му царят. Той имаше много властнически вид.
„Възрастните са много чудновати“ — каза си, пътувайки, малкият принц.
Аватар
Fado
Кафевар/ка/
Мнения: 911
Регистриран на: Дек 8, '09, 13:00
Местоположение: София

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Fado »

Има самота на мястото -
има самота на водата
и на смъртта - но при всички тях -
все едно, че си в тълпата -
при това дълбоко седалище -
тази полярна себичност -
душата, познала себе си -
гранична Безграничност.
*****
Плачът е нещо незначително -
въздишката - е нещо дребно.
Но от товара им натрупан
човек умира постепенно.
*****
Не е тъй мъчително давенето -
а опитът да се изскочи.
Удавникът - казват - три пъти
с лице - към небето сочи.
И после потъва завинаги -
в тази ужасна бездна,
където сам бог го прегръща -
и всяка надежда изчезва.
Сърдечният лик на Твореца -
макар и с доброта голяма -
изглежда отвън излъскан -
като една реклама.
*****
От какво се прави ливада?
Нима не знаеш?
Трева -
и една пчела -
и да мечтаеш.
Ако пчелата не пристига -
мечтата стига.

Емили Дикинсън
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от lila »

Любимо последно изречение :
Аре чао
:mrgreen:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от vodo-leika »

Fado написа:От какво се прави ливада?
Нима не знаеш?
Трева -
и една пчела -
и да мечтаеш.
Ако пчелата не пристига -
мечтата стига.

Емили Дикинсън
Толкова е хубаво, чак сега го забелязвам :liubov2: !
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от bouquet »

Fado написа:От какво се прави ливада?
Нима не знаеш?
Трева -
и една пчела -
и да мечтаеш.
Ако пчелата не пристига -
мечтата стига.

Емили Дикинсън
:tzeluvka:
Търся добри хора
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Titi »

Едно време се дразнех на учителката ми по математика и ненавиждах фразата, с която ме засичаше, когато се оправдавах що нямам домашно. Колкото по-растях, толкова по-разбирах колко точна е тази приказка. Жената отдавна я няма на тоя свят, беше пред пенсия когато ме учеше, обаче аз за цял живот запомних и вече много често употребявам фразата: "Ако искаш да направиш нещо, намираш начин. Ако не искаш - намираш оправдание."
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Еличка »

Я, колко е прашасала тази темичка! Да я изтупам малко, м?

Най-кратките литературни шедьоври:

1. Хемингуей се хванал на бас, че ще напише разказ само от шест(английски) думи, които ще трогнат всеки.
Спечелил го:
” Продават се детски обувки. Неносени.”
2. Фредерик Браун е написал най-кратката история на ужасите:
“В стаята седеше последният човек на земята. На вратата се почука.”
3. О. Хенри победил в конкурс за най-кратък разказ, който си имал и завръзка, и кулминация, и развръзка:
“Шофьорът запали цигара и се наведе над резервоара да провери дали е останал бензин. Покойникът беше на двайсет и три години.”
4. Англичаните също са провеждали конкурси за най-кратък разказ. В един от тях условието било на всяка цена да бъдат споменати кралицата, Бог и сексът. Първо място спечелил разказът:
“О, Боже - възкликна кралицата. - Бременна съм, а не знам от кого.”
5. В конкурса за най-кратка биография победила възрастна французойка, която написала:
“ Преди бях с гладко лице и смачкана пола,
сега е обратното.”
6. Виктор Юго изпратил на издателя си ръкописа на романа”Клетниците” със съпровождащо писмо:
“?”
На което получил отговор:
“!”
7. Ето и целия “Роман без заглавие” на писателя Владимир Блинов:
“Недей! Аз сама!” ( Не надо! Я сама.)
8. Романът “Динозавър” на Аугусто Монтересо също се състои само от едно изречение:
“Когато той се събуди, динозавърът беше още там.”
9. Най-класическият пример за прословутата лаконичност на древните спартанци е отговорът на писмото, изпратено от македонския цар Филип || , покорил много гръцки градове:
“Съветвам ви веднага да се предадете, защото ако армията ми влезе в земите ви, ще унищожа вашите градини, ще поробя хората и ще разруша града.”
На което спартанските управници отвърнали писмено:
“Ако”.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от Мария Николова »

Ленин имал помощник на име Раковски. Много обичал съкращенията в речта и трудно го разбирали.
Една сутрин Ленин го поздравил:
- Дурак! /в превод Глупак/
Раковски огорчен и смаян. Ленин пояснил:
ДоброУтроРаковски
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
AleksandarPekov
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Фев 6, '21, 16:41

Re: Любимо първо изречение. Или пък последно?

Мнение от AleksandarPekov »

Пророци бяха предричали дълги години раждането на дете, което в дни на вечен мир ще води лъвовеme, a тe — ослепели npeд взора му — кротко ще го следват. И мълвяха големите папируси на пророците, че това дете ще стане цар на Бене Израеля — u спаси- тел на света го бяха назвали книжниците на Избрания народ. А желязната реч на наби Иешайаху му предричаше раждане в ясли, зовеше влъхви, царе и съдници да му се поклонят - и молеше Вечния да прати своята едра звезда, за да ги доведе до пещерата. Защото не знаеха пророците, че Обещаният ще се роди незнайно в залутан градец. Тържество чакаха те, че лъжа бе забулила техния мрачен поглед, та суетни останаха словата на тази скъдна надежда. Не можеше цар да се роди вече, защото властта на Рома тегнеше над цял свят и Железните орли избиваха вредом потомците на вси царски колена. Не смееше спасител да навести вселената, защото човек човека не може да изкупи — и самин Бог не би позволил това: чут ли е — да страда друг за людски грехове? Не можеше миротворец да поведе лъвовете, защото животът е бран, а светът — бранно поле. И онзи, който идеше, не носеше на света мир, но — меч. ...Лъжа бяха словата на пророците. И затова никой не позна, че в тази студена нощ се ражда Мешиах. Хората спяха, забравили вси свети предричания, защото знаеха, че ще ги разбуди внезапно незнайна светлина, щом Вечният роди своя Син. А Син Божи се роди - и ничий сън не биде потре-вожен от звезди, личби и видения. Малкото дете не смути съня на земните царе. Та никой не разбра, че през нощта се е родил Обещания.
Хората не се развличат с Интернет. Интернет се развлича с хората.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”