Как чета

Аватар
Kat
Kафенце
Мнения: 43
Регистриран на: Апр 2, '14, 14:08
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Как чета

Мнение от Kat »

Това беше една игра - анкета, която се завъртя преди време из блог пространството. Мисля, че спокойно можем да я пренесем и тук.
Започвам първа, с въпросите и с моите отговори към тях.

1. Похапваш ли докато четеш? Ако го правиш, коя е любимата ти “храна за четене”?

Не точно. Не похапвам докато чета, но чета, докато обядвам/вечерям. Много лош навик, знам. И заради четенето и заради яденето.

2. Какво обичаш да пиеш, докато четеш?

По логиката на предния отговор, едно от най-любимите ми неща е книга със сутрешното/след обедното кафе.

3. Отбелязваш ли си някакви пасажи и моменти в книгите или идеята да драскаш по книгата те ужасява?

Никога не драскам по книгите. Пасажите си отбелязвам с друг лош навик / ако книгите са мои/ - прегънатия край на страницата и с всякакви картички, листчета и книгоразделители.

4. Как отбелязваш последната прочетена страница – книгоразделител, кучешки ушички (като прегъваш листа отдолу), оставяш книгата отворена?

Дори децата ми знаят, че у нас отворена книга не се оставя, иначе буча, много и грозно. Не отбелязвам с нищо последната прочетена страница от доста време насам. Помня до коя част на текста съм стигнала. Рядко се налага да търся.

5. Художествена или нехудожествена литература? Или и двете?

Художествена най-вече. От нехудожествената - биографията на Латифе Ханъм от Ипек Чалъшлар, "Български хроники" на Стефан Цанев, в библиотеката ме чака "Агата Кристи - една английска мистерия" на Лаура Томпсън и имам един неуспешен опит с Мирзакарим Норбеков.

6. Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?

Мога да спра по всяко време, но и ако мога отлагам спирането максимално. Това често води до неизмити чинии, деца ядящи сандвичи и купища неизгладено пране.

7. Можеш ли да захвърлиш книгата, ако авторът те дразни?

По принцип съм човек последователен, особено ако става дума за книги, но понякога, много рядко, след силни вътрешни терзания - да. Едната я споменах по-горе: "Опитът на един глупак стигнал до прозрението, как да се избавим от очилата" на Норбеков. Другата е "Дъщерята на Калояна" на Фани Мутафова. Тежка битка беше и двата пъти. Норбеков ме дразнеше, Мутафова ми беше ....постна.

8. Ако попаднеш на непозната дума, спираш ли, за да потърсиш някъде значението?

Ако гуглето е на лесно - да.

9. Какво четеш в момента?

"Жълтите очи на крокодилите" на Катрин Панкол

10. Коя е последната книга, която си купи?

И всичко стана Луна на Георги Господинов

11. От тези хора, които четат само по една книга, ли си или можеш да четеш по няколко наведнъж?

По една.

12. Имаш ли си любимо място/време за четене?

Място - на моя си стол, в леглото. Време - по всяко време. Сутрин, вечер, когато пътувам.

13. Какво предпочиташ – поредици от книги или самостоятелни издания?

Не отказвам на поредиците, но рядко ги изкарвам до край.

14. Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?

Бих препоръчавала Тери Пратчет отново и отново, но не останаха четящи приятели, които да не го четат. Иначе, конкретен автор или книга, май не. По-скоро зависи от интересите на човека и дали аз съм чела нещо, което да съвпада с тях.

15. Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)

Трудно. По автори задължително, по височина много желателно и по жанр препоръчително.

Вие сте на ред. :dovolen:
"Хората с добър вкус носят бижута, останалите - злато." Коко Шанел
Трябва ви бижу, аз съм човекът!
http://kathryn.bg
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Как чета

Мнение от Гео, граф »

1. Похапваш ли докато четеш? Ако го правиш, коя е любимата ти “храна за четене”?

Много мъй срам, ама обичам да си хапвам четейки. Плодове, ядки и най-вече семки :oops: , колкото и тъпо да звучи. А как се трупат килцатааа :glupav: :glupav: ...

2. Какво обичаш да пиеш, докато четеш?

Сокчета най вече, в допълнение към горенаписаното.

3. Отбелязваш ли си някакви пасажи и моменти в книгите или идеята да драскаш по книгата те ужасява?

Напоследък и този отвратителен навик съм добила, ама поне е с молив :sblush:. Скоро син ми взе да чете Дядо Праз на Пратчет и на третата страница дойде и ми я хвърли с омерзение на леглото, мърморейки люто, че нямам никакво уважение към четящите след мен, както и към автора. Опитах се да му обясня, че преписването на пасажи много ме бави и после губя лисчетата, а той ми каза, че ще ми подари един голям тефтер, в който ако желая да мога да преписвам цялата книга. Беше много гневен, а аз се засрамих ... до следващата книга :twisted: . Ако е моя разбира се ! Една приятелка, на която дадох да чете Алексис Зорбас, ми каза, че по отбелязките и писаното в полетата човек може директно да чете характера ми :hmmm: ...

4. Как отбелязваш последната прочетена страница – книгоразделител, кучешки ушички (като прегъваш листа отдолу), оставяш книгата отворена?

Глави хвърчат, ако видя захлупена отворена книга :svekurva: :svekurva: и никой у дома не го прави, поне в мое присъствие де. Много съм доволна, че напоследък издателите започнаха да прилагат разделители към съответната книга, което спестява парченцата вестник, джобните календарчета и всякакви подобни местопазители. При липса на подръчни материали помня страницата ( не винаги :sgiggle: )

5. Художествена или нехудожествена литература? Или и двете?

Основно художествена. Макар че в библиотеката си пазя любими учебници от следването и чат-пат ги отварям и зачитам, особено когато ми стане много криво, че не си работя любимата наука :snif: ... Понякога прехвърлям и други специализирани географски книги, имам известен набор исторически студии, харесвам Ерих Фром, едно време четях Кастанеда ( вече низвергнат ), рядко, но все пак посягам и към разни нестандартни книжлета ( сетих се за Бепе Севернини примерно ) ...

6. Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?

Мога да спра по всяко време, но и ако мога отлагам спирането максимално. Това често води до неизмити чинии, деца ядящи сандвичи и купища неизгладено пране. - Това все едно аз съм го писала :daaa: ! И всеки път в такива случаи се учудвам на търпението на домашните към небрежността ми когато става дума за четене :sdull: ...

7. Можеш ли да захвърлиш книгата, ако авторът те дразни?

О, да ! Никакви скрупули не изпитвам когато не харесвам нещо, да го зарежа до никъде ! Защо е нужно да се гърча в мъки с безинтересни за мен произведения ? Казвам си : това не е моята чаша чай и толкоз :twisted: . Макар че ... хм, и тук не съм съвсем права :hmmm: - Силмарилион например прочетох от жив инат, не че ми беше интересна. Обаче си признавам без клечки под ноктите, че Джойсовия Одисей категорично и безвъзвратно ме отказа на около стотната страница и нищо не е в състояние да ме накара да я довърша. Много съм малка за нея и никога няма да порасна. Обещавам :swait: !

8. Ако попаднеш на непозната дума, спираш ли, за да потърсиш някъде значението?

Тъй като мразя да не разбирам за какво става дума, не мирясвам, докато не разбера :arrow:

9. Какво четеш в момента?

Днес завърших Евангелие според Пилат на Шмит. Но съм на работа и още не съм започнала следващата. Колебая се межди Тайко на Йошикава или Любов на Елиф Шафак ...

10. Коя е последната книга, която си купи?

В черно като полунощ на Пратчет и Нашите предци на Калвино. И двете са прочетени вече.

11. От тези хора, които четат само по една книга, ли си или можеш да четеш по няколко наведнъж?

Най-често по една. Ама не винаги :D

12. Имаш ли си любимо място/време за четене?

Еее, любимо място. Навсякъде мога да чета, стига да няма силно говорещи хора наоколо ми или гърмящи радио/телевизия. И все пак най си ми е добре у дома на леглото или на масата в кухнята докато готвя, както и в шезлонга когато ходим на пикник или направо на шалтенце както на тази снимка :lol: :lol: :lol:

Изображение

13. Какво предпочиташ – поредици от книги или самостоятелни издания?

Не понасям кренвирши и сериали ( то е едно и също ! ). Рядко чета, по-скоро избягвам поредици, ама то не може без тях. И все пак предпочитам да са не повече от 2-3-4 тома, нататък ми идва множко. Обаче пък Хиперион и другите на Симънс :potekoha: :!: Рицаря тамплиер на Гиу :!: Сафон с трите до сега издарени книги за Барселона :!: Поредицата на Робин Хоб Придворният убиец :!: Песен за огън и лед :!: ... ай стига, че ще опровергая себе си ...

14. Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?

Шмит, Маркес, Казандзакис, Булгаков, Чудомир, Сафон, Алиенде, Геймън, Пратчет, Данаилов, Реверте, Пелевин, Шекли, Симънс ... и още има, ама този списък ми изскача на прима виста. Въртя се в кръга на много любими писатели и във всеки различен момент от живота си съм се намирала под влиянието на един или друг ( или няколко едновременно ) любимци. На моменти се чувствам като циклофреник от толкоз много гении наоколко ми - едни смешни, други тъжни, трети философически, четвърти драматически, пети ужасителни, шести изкусителни, седми ... но всички любими. Обяснявам пристрастията си, защото с овнешко постоянство и агресивност тикам любимците си в ръцете на всеки, склонен да ме изслуша :lol: :lol: :lol: ...

15. Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)

Ох, както и да организирам подредбата, само след няколко месеца всичко е безвъзвратно разбъркано и то от мен самата ! Защото постоянно заемам книги на приятелите си, а на свободните места ''временно'' слагам току-що върнати и неразборията се оформя относително бързо. Иначе принципа ми е комбинация от жанр + автор.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Как чета

Мнение от Titi »

Гео, култова снимка!! :lol:
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Как чета

Мнение от Димана »

Изображение

Гео, миличка...Голем сладуряк си... :srofl: :srofl: :srofl:
Щото то...и аз... Почти така, само че слагам отстрани вестник, защото има по-голям капацитет за шлюпки. :tzeluvka:
Накрая пазвата е пълна и тя, ама...Той авторът е виновен, кат пише така увлекателно. Я врат ми изтръпнал, я ръка... :ieeee:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Как чета

Мнение от milena02 »

Я да попълня и аз.

1. Похапваш ли докато четеш? Ако го правиш, коя е любимата ти “храна за четене”?
Портокали или ягодово сладко. Още от дете. Прекарвах ваканцията при баба ми на село, тя вареше ягодово сладко и аз изяждах по цяло бурканче в летните следобеди над книжката. Зимата пък луксът бяха портокалите. Днес също си лягам с чиния портокалови резенчета, защото най-вече преди сън имам време да чета. През деня основно пиша. :lol:

2. Какво обичаш да пиеш, докато четеш?

Май нищо.

3. Отбелязваш ли си някакви пасажи и моменти в книгите или идеята да драскаш по книгата те ужасява?

Драскането е кощунство! Колкото до отбелязването, не ми се налага. Имам свръхестествена памет за текст. Мога да цитирам по памет цели глави от книги. Същевременно не мога да си запомня ЕГН-то и не зная таблицата за умножение.

4. Как отбелязваш последната прочетена страница – книгоразделител, кучешки ушички (като прегъваш листа отдолу), оставяш книгата отворена?

С визитните си картички. Затова никога нямам в себе си, когато някой ми поиска. Всичките са из книгите.

5. Художествена или нехудожествена литература? Или и двете?

Художествена предимно. Обичам също така биографии на писатели и художници, както и всякакви "спомени" на търговци на картини, на издатели, на редактори, на колекционери - те разказват историята на изкуството от друг ъгъл.

6. Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?

Спирам без проблем. Понякога нарочно на най-интересното място. Така имам стимул да си претупам работата максимално бързо, че да се върна при книгата.

7. Можеш ли да захвърлиш книгата, ако авторът те дразни?

Не само я захвърлям, но и дълго и възмутено ругая въпросния автор. Понякога със седмици и то пред всичките си близки и познати. Те в такива периоди ме отбягват.

8. Ако попаднеш на непозната дума, спираш ли, за да потърсиш някъде значението?

Никога! Будя мъжа ми, който спи до мен, и питам.

9. Какво четеш в момента?
"Приказки на скандинавските народи". Без майтап.

10. Коя е последната книга, която си купи?
"Смях в тъмното" на Набоков.

11. От тези хора, които четат само по една книга, ли си или можеш да четеш по няколко наведнъж?

Чета обикновено по три книги. Едната е основното ми четиво, с което се заемам, когато се видя с повече време. Втората е за приспиване и обикновено е нещо четено многократно. Третата е книга, което съм зачела експериментално, не ми харесва, но съм се заинатила, защото някой много я е похвалил.

12. Имаш ли си любимо място/време за четене?

Най-любимото: октомври, вече лека хладна нишка във въздуха, съботен следобед, аз си седя сама на верандата, все още в лятна дреха, но страниците, когато ги обръщам, шумолят като падащите листа.

13. Какво предпочиташ – поредици от книги или самостоятелни издания?

Не вярвам в поредици. Майсторът може и най-мащабната мисъл да вмести в рамките на жанра. Другото е безсилие.

14. Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?

Да. "Сговор на глупци" на Джон Кенеди Тул.

15. Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)

Болна тема. :cry: Бях ги организирала като в най-образцовата библиотека, каталог им бях направила даже, но майка ми след някакъв ремонт ги извадила, за да бъреше прах, и после ги наредила по цветове. :ufff: В нейния апартамент ми е огромната част от книгите. Тези, които са у дома и на село, не са чак толкова много, че да ги редя в определена система.

Вие сте на ред. :dovolen:[/quote]
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Как чета

Мнение от Fiut »

1. Похапваш ли докато четеш? Ако го правиш, коя е любимата ти “храна за четене”?
Едно време похапвах, сега ми е все едно. Обичам да ям, докато чета, но не ми е важно.

2. Какво обичаш да пиеш, докато четеш?
Идея нямам. Пиенето не е с яденето, явно.

3. Отбелязваш ли си някакви пасажи и моменти в книгите или идеята да драскаш по книгата те ужасява?

Не ме ужасява, едно време драсках по пример на познат. Установих обаче, че акцентите с времето се преместват и затова предпочитам да оставя всичко чисто, за да мога да наслагвам. Иначе имам доста подчертавани книги.

4. Как отбелязваш последната прочетена страница – книгоразделител, кучешки ушички (като прегъваш листа отдолу), оставяш книгата отворена?

Главно с разтворена книга, и после с разделител. Дори ме забавлява да търся всеки път достигнатото място понякога, ако не съм отбелязала - вид занимавка, значи. Знам, че повчето сте чистници и акуратни, но нищо не може да ми направите. Мърличка съм.

5. Художествена или нехудожествена литература? Или и двете?

Нехудожествената рядко, но се случва. Главно художествена.

6. Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?

Спирането е внезапно и обикновено неприятно, но това е положението. Ако можех щях да спра след като прочета и кориците от всички страни, и опаковката на праха за пране наблизо - понеже често се случва в банята.

7. Можеш ли да захвърлиш книгата, ако авторът те дразни?

Веднага.

8. Ако попаднеш на непозната дума, спираш ли, за да потърсиш някъде значението?

Обичам шарадите, понякога отгатвам. Чак да спирам не, освен ако смисълът ми убягва.

9. Какво четеш в момента?
Приказки. Български и френски. Очарователни са!

10. Коя е последната книга, която си купи?
Черният лебед на Талеб. Трудно, но интересно четиво. Не е художествено.

11. От тези хора, които четат само по една книга, ли си или можеш да четеш по няколко наведнъж?

Една е по-добре. Стои в главата.

12. Имаш ли си любимо място/време за четене?

Време не, но място се получава в тоалетната. Редовно се посещава и редовно с малки вноски се зареждам.

13. Какво предпочиташ – поредици от книги или самостоятелни издания?

Самостоятелни.

14. Има ли книга или автор, които препоръчваш отново и отново на всичките си приятели?

Всеки си има път, затова не препоръчвам. Но ми е приятно да говорим за Стайнбек, Джек Лондон, Булгаков, Чудомир, Бах, Екзюпери, Стругацки, Набоков, Захари Стоянов, Лермонтов, Азимов, Вонигът, Лем.

15. Как организираш книгите в библиотеката си? (по жанр, заглавие, име на автора, т.н.)

По жанр, главно. И после по големина. Имам рафтове с книги класика, фантастика, за размисли, морски, кулинарни.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Как чета

Мнение от Гео, граф »

Fiut написа:... 6. Държиш ли да прочетеш главата до края, преди да оставиш книгата, или можеш да си спреш по всяко време?

Спирането е внезапно и обикновено неприятно, но това е положението. Ако можех щях да спра след като прочета и кориците от всички страни, и опаковката на праха за пране наблизо - понеже често се случва в банята...
:srofl: :srofl: :srofl: ... Ох, Фют, много ме разсмя :daaa: !!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1429
Регистриран на: Май 20, '10, 13:51
Местоположение: София

Re: Как чета

Мнение от Fiut »

Много се радвам Гео, но си е самата истина! Нещо съм повредена на тема четене май.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”