Модата на езика

Публикувай отговор
Аватар
paju4eto_Ligla
Баш кафе майстор
Мнения: 2168
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20
Местоположение: София

Re: Модата на езика

Мнение от paju4eto_Ligla »

Много се забавлявах навремето в час по литература, когато дълго и напоително спорех с учителката си на тема (не)съществуването на думата "крагуй" (пп според някои автори, една от 10-тината доказано прабългарски). Много думи се научават от четенето на български класици; жаргона няма как да го избегнем, живеейки в общество (а не в пещерата в планината от едноименната песен); далеч съм от заклеймяването на съвременния жаргон или отдаването на предпочитания на някой по-стар; лично аз обаче съм пристрастна и си признавам без бой, че макар да разбирам първия цитат без речник, турските думи ми идват вповече. :mrgreen: Хмм, стана яко объркано, дано ме разбрахте ;)
ПП Гео, граф - да, наистина църковнославянският език се смята за първооснова на останалите книжовни славянски езици, или по-точно, неговите "редакции". Друг е въпросът, че според руснаците те са го измислили (черковнославянския, имам предвид), според чехите - щом техният съвременен вариант е на латиница, значи не е пряк наследник на църковнославянския, и прочее, и прочее; пък всички дружно вкупом гракват, че след като съвременният български език няма почти нищо общо с църковнославянския, значи всичко е въпрос на митология и :lol: :oops:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

paju4eto_Ligla написа:Много се забавлявах навремето в час по литература, когато дълго и напоително спорех с учителката си на тема (не)съществуването на думата "крагуй" (пп според някои автори, една от 10-тината доказано прабългарски)...
Направих си опит върху моя синковец като го попитах дали знае какво означава крагуй, той ме погледна като гръмнат и убедено отсече, че няма такава дума. Оказа се обаче, че и мъжът ми не я е чувал, което вече истински ме изненада. Тя наистина е красива старинна дума и лично на мен много ми харесва !

КРАГУЙ МИ ЛЕТЕ

Крагуй ми лете, мари, долете,
та ми е паднал в момин двори.
Чудили са се малките моми,
що да му дадат, та да си иде.
Че са му дали лоза със грозде,
та да си иде - не си отива.
Че са му дали вейка със дуня,
та да си иде - не си отива.
Дор му дадоха млада невеста -
дур тогава си крагуй отиде.
paju4eto_Ligla написа: ... лично аз обаче съм пристрастна и си признавам без бой, че макар да разбирам първия цитат без речник, турските думи ми идват вповече...
Лигълче, имаш предвид цитата от Попминчовата Видрица ли ? Признавам си без клечки под ноктите, че не успях да прочета повече от 50 страници и я изоставих безславно със зловещо главоболие ... и оттогава не съм я продължила :oops:. Като чета разказите на Хайтов да речем, също се напрягам, защото много от архаизмите, които той вкарва в текста, са излезли от употреба и то отдавна, но ако бяха на по-съвременен език нямаше да имат такова внушение, сигурна съм :!:

Като каза, че руснаците претендират за авторство върху църковнославянския, се сетих, че през 30-те в СССР е имало обществени прения дали славянската азбука е написана от Петър I, от Ломоносов или от Ленин ... :swonder:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Изображение

Ето и цялата статия http://www.peter.and.bilyana.net/index. ... balgariya/
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Чудех се къде да го плесна това писание, защото ми хареса и ми се ще да го споделя ... Копнато е от тук :angelche:


***
Затвор

Вратата се отвори с желязно скриптене и през нея избутаха в килията Шекспир.
- Я-а, Били! - зарадва се Марлоу. - Пак ли в панделата, приятел? За какво този път?
- Заради "Венецианският търговец" - отговори намусено Шекспир. - Било антисемитизъм и неуважение към финансовите институции. Обаче гадовете първо трябва да докажат, че аз съм авторът. Ти недей се радва много-много, защото си от заподозрените... Като ти натоварят и антисемитизъм върху атеизма, ще видиш откъде извира Темза.
- Ще докажат, ще докажат... - обади се от ъгъла Швейк, като си пушеше лулата точно под надписа "Пушенето строго забранено!". - На един тапицер от Хръдлице доказаха, че прабаба му била курва и той бил незаконен потомък на незнамкойси граф. Тапицерът се побърка от тая работа и в кръчмата настояваше да го наричат "Ваше благородие". После го тикнаха в пандиза за дългове и там се изучи за културолог...
- Май скоро няма да излезеш оттук - каза Марк Твен, като зачерта поредната думичка "негър" в "Хъкълбери Фин" и написа отгоре "мъж със силен загар". - Употреба на мръсни думи в публичното пространство... Аз съм вътре само за расизъм, обаче теб ще те държат, докато пукнеш.
- Нищо не могат да ми направят - отговори спокойно Швейк. - Аз съм доказан идиот, имам тапия. Да му мислят ония двамата там - жестоко отношение към животни, ау! Карцерът не им мърда...
- Не съм писал, че човекът е произлязъл от маймуна, бе, колко пъти да повтарям! - викна плачливо Дарвин и смушка в ребрата седящия до него Уолас. - Кажи, че не съм, недей мълча!
- Не си, бе, не си... - рече отегчено Уолас. - И аз не съм, ама ме прибраха, щото ме обяви за съавтор. Кой ме би по главата да ти пиша онова писмо...
- Късно е, чадо - каза злорадо Юго, - трябва да се мисли, преди да се пише. Аз бях толкова предпазлив, когато описвах Квазимодо... Обаче ми намериха цаката - защо не съм бил споменал за паркинга за инвалиди пред Нотр Дам... Сега отвориха ново обвинение - употребявал съм mademoiselle - било некоректно и сексизъм. Питах Жан Валжан да даде акъл - каза, че имал проблеми с Жавер, Козет си имала ново гадже и да не го занимавам. Кой знае колко ще ми друснат...
- Колко ли пък ще ти друснат за една мадмоазел... - обади се Фаруел. - На мен ми натресоха разгласяване на лични данни. Нямал съм подписана декларация от заинтересувания... Сър Френсис Бъртън се запиля във Варна - излъгали го, че има знойни жени там. Иди го търси сега да подписва - както е зазноен...
- Лесни сте вие, не ми се оплаквайте - каза Микеланджело, докато драскаше нещо по тавана. - Мен ме обвиняват в педофилия. Бил съм рисувал херувимчетата по пишлета. Ми как да ги изрисувам - по сини пантальонки ли? Май ще се наложи да варосвам Сикстинската капела...
- Бъркаш перспективата, колега. Онова облаче мааалко по-наляво... - поправи го Ботичели. - На мен казаха, че не можело да се рисува Венера по цици, да съм й сложел един сутиен. Можело да я гледат непълнолетни и щели да се оформят неправилно в сексуален смисъл. Един от обвинението даже поиска да разбере дали циците са размер куатроченто... Заявих, че по-скоро ще й сложа ватенка, отколкото сутиен. Мислят сега за ватенката идиотите...
Вратата на килията отново проскърца и на прага лъсна ухилената физиономия на Джек Изкормвача. От ръката му висеше тежка торба.
- Момчета, невинен съм и ме пускат на свобода! Съдията каза, че доказателствата не били събрани по процедурата, в Скотланд Ярд не ми прочели правата, нямало ДНК тест и ме оправда! Даже ми върнаха уредите! - каза Джек и раздруса торбата, от която се разнесе звънтене на различни по размер режещи инструменти. - Минах да се сбогуваме. Джефри, ела да ти подаря едно специално ножче...
Килията се умълча.
- Някои хора се раждат в костюми... - въздъхна Швейк. - Другари, да му изпеем една песничка на изпроводяк, а?
И през решетките се понесе из зандана:
- Bella figlia dell'amo-o-re...

:| :snif: ... :evil:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Мария Николова »

Хеехехехехе! Хихихихихи! Графиньо! :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Нещо хубаво за новата българска литература - http://www.webcafe.bg/id_401889935 :daaa: :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Тази снимка си е за тук. Най-интересното е, че ако не се напрягате да разберете принципа, а се отдалечите от екрана и не фиксирате всяка отделна дума, много лесно се разчита. Нещо като изпускането на гласните букви ...

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
denitsavm

Re: Модата на езика

Мнение от denitsavm »

Изумително е :shock:
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Модата на езика

Мнение от joannka »

denitsavm написа:Изумително е :shock:
:shock: :daaa:
....и даже го прочетох от раз!?! :hmmm: Брей,да си се не надявам.... :sgiggle:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
roselover

Re: Модата на езика

Мнение от roselover »

Гео, граф написа:Тази снимка си е за тук. Най-интересното е, че ако не се напрягате да разберете принципа, а се отдалечите от екрана и не фиксирате всяка отделна дума, много лесно се разчита. Нещо като изпускането на гласните букви ...

Изображение
Страхотно е! Надявам се няма да има проблем да го публикувам в соц-мрежата :D .
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”