Модата на езика

Публикувай отговор
Аватар
paju4eto_Ligla
Баш кафе майстор
Мнения: 2168
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20
Местоположение: София

Re: Модата на езика

Мнение от paju4eto_Ligla »

Честито, имаме си нов правописен речник:) Трябва да си го купя тия дни - добро вложение си е, те и без това ги променят "правилата" по 3 пъти за столетие...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

paju4eto_Ligla написа:Честито, имаме си нов правописен речник:) Трябва да си го купя тия дни - добро вложение си е, те и без това ги променят "правилата" по 3 пъти за столетие...
Ех, Паяче, това да ти е проблема - в това столетие вече веднъж са променени, значи остава да изчакаме да видим другите две промени :scool:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
paju4eto_Ligla
Баш кафе майстор
Мнения: 2168
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20
Местоположение: София

Re: Модата на езика

Мнение от paju4eto_Ligla »

А-а, никакъв проблем нямам. Правя "скрита" реклама - без да съм го подушвала дори. Просто се сетих, че моят е от хилядо и балканската, при това е 15-тина хиляди думи, джобен формат.
troll

Re: Модата на езика

Мнение от troll »

sky's the limit but how high is the sky.
:mrgreen:
В момента, в който една група достигне граничната си точка на развитие, тя почва да развива и субкултура. Тук има черни ганги, който сменят поздрава си всеки ден.Шефа избира пича за деня, който дава следващия поздрав, който трябва да се различава много малко от предишния.Освен сленга, облеклото, движенията и музиката има дори начина на поведение.Всичко се прави с цел да се развият същите бариери, които са били издигнати в 18-19 век в Англия и да се различат наще, от не съвсем наще. Което показва колко е еволюирало човечеството.
Да'н говорим, че посоката е определено към опростяване на изразните средства.
:mrgreen:
Тук в книжарниците се продават и чипс и бонбони и кво ли не още, щото само с книги...
Има два много здрави клона: Романтика и Фантастика.
Обаче хората не четат така твърде много.
Което не значи, че са прости, а уморени от ежедневната борба за ляба.
Имам един колега, който скоро се пенсионира и работи сега 3 дни в седмицата. Тук са възможни всякакви такива конфигурации.Та се виждаме с него сутрин. отиваме по-рано и си пием кафето, а той разправя какво ли не. От туй, което е видял по телевизията, до туй какво е видял у съседите. Обаче един път разправяше какво си спомня като дете:
"Баща ми беше съвсем обикновен човек - работник в завод. Е тогава това е било по-високо оценявано и освен туй той е бил от добре платените работници, де. Обаче майка ми не работеше въобще. Тате имаше кола и майка ми имаше кола, а имаше и една кола за планината- това беше повече като камьон Имаше лодка и фургон за къмпинг. Имахме къща, която сега биха оценили на 350 - 400 000 и брат ми учи в университет. Всяка година всички ходехме на почивка за две седмици във Флорида, а през година по други места - мексико, южна америка, острови и един път ходихме и в европа. А сега аз бачкам за отлична заплата и жена ми бачка за отлична заплата, Но добре, че баща ми ми остави наследство та изплатихме дълговете и къщата.А имаме една кола и аз карам жената на работа, а една колежка я връща.А и понеже наследството дойде преди 3 години вече пак успяхме да натрупаме дългове, а и властите ми искат данъци за наследството и други простотии. Абе нема управия! "
:mrgreen:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Не мога повече ! Не издържам ! Ще си го кажа и напиша, пък който прочете - прочете ... :arrow:

Колеги цветари, моля, не пишете ''ще сея'', ''посях'' или ''засях'' рози, клематиси и т.н. Правилната форма на това действие е ''ще засадя'' и ''засадих''. Защото се сее жито и царевица, а не рози и клематиси ! Сеят се семена, а растенията се садят :!: :!: :!:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Модата на езика

Мнение от milena02 »

Браво, Гео! И аз полудявам като вземем да ги засяваме овошките! Присъединявам се към молбата ти!
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Di_Va »

Гео, то аз да си призная от 3-4 години (от както станах "градинарка") взех да се замислям за това, че сея и садя(засаждам) са глаголи, с доста различно значение. Стремя се да ги използвам правило, обаче се усещам, че ми се налага често да се самокоригирам, обяснявайки нещо на домочадието, не че някой от тях регистрира грешките ми :lol: . Права си, обаче, че тук трябва да използваме правилно тези думи :daaa: !
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

Благодаря ви, че реагирате нормално, защото нищо чудно и някой да се обиди. Ама така де, направо ми пили мозъка тази фраза, толкова е не на място ... :hmmmmmm:

Пък и от жегите ли, от буйния кипеж на политическия живот ли, от хормони ли - не знам, ама напоследък съм доста избухлива и действам малко импулсивно. Това й харесвам на Дал - каквото има да казва, си го казва в прав текст и без заобикалки ( имаше един виц по този повод, но е дълъг. И мръсен 8-) )
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
denitsavm

Re: Модата на езика

Мнение от denitsavm »

Ми, Гео, аз си мисля, че не си много права... но хайде. Не е книжовно, но някой хора така го казват и толкова, това е приет израз в цяла северна България, та и повече... Аз също копая с правата лопата и колкото и да се опитват да ме убедят, че не е възможно, аз си прекопавам с бела... мотика не ползвам... Мария ми обясни подробно някъде, че се ИЗкопавало с бел, права лопата, лизгар и пр. , а се Копаело, ПРЕкопавало и РАЗкопавало с мотика... ми шоп явно съм си и т`ва е :dovolen:

По принцип съм консервативна , но все пак защитавам тезата, че езика трябва да служи на хората и да се променя, спрямо техните нужди :nod: , която промяна обикновено включва опростяване на езика, може би загуба на богатството му, включване на неприемливи за мен думи и звукоизменени думи... а може би и да улеснява човешкия мозък, защото все пак има доста повече нови думи, наши и чуждици най-вече, отколкото загубени или думи със слети значения.

Когато бяхме малки в един момент, не знам точно кой и как реши да махне от книжовния език единствено правилните тогава наставки "-вувай.." /така ли беше или не точно, ама ме разбираш/ и да ги заместим и в книжовния език с опростените "-вай.." и сеганикой не пише и не използва говоримо "действувайте", всички казваме и пишем "действайте" и това ни се струва съвсем нормално...

Така, че предлагам да оставим хората да си сеят 3 годишни дръвчета, въпреки че нас ни дразни този израз... и въпреки, че в другите езици също има 2 думи за сея и садя, защото все пак са си 2 отделни действия...
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Гео, граф »

denitsavm написа:Ми, Гео, аз си мисля, че не си много права...
Нда, може, ма требваше 'а си го рекна проблемот :angel2:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”