Модата на езика

Публикувай отговор
gospodinov

Re: Модата на езика

Мнение от gospodinov »

troll написа: Юни 23, '18, 06:30 Не навлизат английските думи, според мен, а навлиза друг живот, за който българския няма думи и описание.
Хич, ама хич не съм съгласен с теб.
В българският език си е достатъчно богат и има думи за всичко, въпрос на възпитание е да си говориш на родния си език, след като работиш и живееш в България.
Другото си е КОМПЛЕКСАРЩИНА.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Модата на езика

Мнение от Di_Va »

gospodinov написа: Юни 23, '18, 20:34
troll написа: Юни 23, '18, 06:30 Не навлизат английските думи, според мен, а навлиза друг живот, за който българския няма думи и описание.
Хич, ама хич не съм съгласен с теб.
В българският език си е достатъчно богат и има думи за всичко, въпрос на възпитание е да си говориш на родния си език, след като работиш и живееш в България.
Другото си е КОМПЛЕКСАРЩИНА.
Господинов, хем е така, хем не е съвсем!
Имаме си достатъчно български думи, богат ни е езикът, нооо помисли с колко англоезични думички(термини) ни облъчват непрестанно отвсякъде! Човек волю, неволю ги попива и почва да ги използва, необходим е сигурно голям самоконтрол и внимание, за да успееш да избегнеш употребата им.
Ще ти дам един интересен и показателен (за мен де ) пример: На първия етаж на блока в който живеем, има ресторант/кръчма, по едно време тогавашнете наематели или собствениците май бяха, наеха оркестър. Звучеше чалга, беше лято и затварянето на прозорците не беше най-доброто решение да се спасиш от музика, която не харесваш и никак, ама никак не желаеш да слушаш. Обаче оркестърчето те облъчва всяка вечер с тоз "велик" репертоар и края на сезона, се усещам да припявам :oops: чак не го вярвах, но си беше истина!
Та така!
Аз съм много далеч професионално и от педагогиката, лингвистика, и подобни науки, не зная как може да се избегне усиленото проникване на чуждици в езика ни. Дори според мен това е невъзможно, независимо дали ни харесва или не.
troll

Re: Модата на езика

Мнение от troll »

gospodinov написа: Юни 23, '18, 20:34
troll написа: Юни 23, '18, 06:30 Не навлизат английските думи, според мен, а навлиза друг живот, за който българския няма думи и описание.
Хич, ама хич не съм съгласен с теб.
В българският език си е достатъчно богат и има думи за всичко, въпрос на възпитание е да си говориш на родния си език, след като работиш и живееш в България.
Другото си е КОМПЛЕКСАРЩИНА.
Трол Господинову дума:
Напълно съм съгласен с теб!
С български можеш да кажеш всичко, обаче дълго.
Ако направиш технически превод на изречение с 10 английски думи на български думите стават 15-17, а някой път 25. Аз съм написал много помощни бележки за работа с програмни продукти, както и ръководства за туй как работят.
А последния правописен и правоговорен речник на българския език, който имах беше към 55 000 думи.
И да.... възпитано е да говориш пред други хора на език, който те разбират.
Английския език има различни нива, като базовото е доста лесно за научаване.
Не тъй е френският, който има 550 000 думи и е най-добре детерминирания език.
Пък за латинския не ми се отваря дума.
:mrgreen:
Да се говори само на български в България не е препоръчително. Като ся си спомням изявлението на един посланик, май беше Виктор Шарапов: "Тази гадина др. Тодор Живков беше в Москва, а другата гадина др. Леонид Брежнев ще дойде в София."
:angelche:
gospodinov

Re: Модата на езика

Мнение от gospodinov »

Господинов, Тролу отвърна:
-Добре е всяка жаба да си знае гьола и да е горда със своя произход.

Ако на китайски се пише по-кратко(една дума- един символ), трябва ли да пишем на китайски?
如果中文寫得較短(一個字 - 一個符號),我們應該用中文寫作嗎?

Костенурката подражава ли на врабчето, че се придвижва по-бързо от нея, или червея на пчелата?

Воля и дух български трябва, защото родил ли си се Българин, само такъв можеш да бъдеш и с гордост да говориш и пишеш на своя език.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Модата на езика

Мнение от Миша »

Нищо ново под слънцето, бе хора, некои си обичат циливизасиона, щот е модно, ама .........

Трън до цвят, шарен свят
припкащ, плуващ и хвъркат..
Но си има Божи ред
от сега и занапред,
и какво се посади,
туй ще и да се роди.
От кратуна - кратунки ,
от маймуна - маймунки!



Ех, припомнихте ми вие Парцалев, отдавна не се бях смяла така , ама смехът ми некак ...горчив тъй...

Криворазбраната цивилизация (1974)
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Модата на езика

Мнение от troll »

Пише се: "циливилизасьон". :tzvetentze:
И ако в случая става дума за българи, които носят псвевдоцивилизация, то сега говорим за революционно развитие на технологиите и тяхното прилагане повсеместно.

И интелектуалната разлика между хората нараства и ще нараства неимоверно.

Та как е на български WiFi? Или VPN?
Неща, които ползваме(ползуваме) всеки ден.

Аз употребих преди време един израз : " стимвах си ги на мултикукъра". Трябваше ли да кажа: " сготвих ги на пара и под/на високо налягане в програмируемата ми тенджера под налягане" ?
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Модата на езика

Мнение от Миша »

Бе то се пише и серИОзно, а не серьозно, ама айде ... :mrgreen:

Обаче да знаете :angelche: отдавна съм спряла да казвам овехтялото " Я вземи срежи тоя морков на две да си го разделим" , а най-ентелектуално и напълно в крак с новото българско съвремие давам нареждане:

"Направи дихотомия на този морков, за да можем да го изконсумираме по равно."
Видите ли сега, как го може кака :smakeup: :scool:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Модата на езика

Мнение от troll »

Малеййййй!
Ма ти си от 13 век и то преди, а не след!
Правилното е:
Айде да шеарваме тоз морков!!!!

Иеееееее!
:ieeee: :ieeemyzh:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Модата на езика

Мнение от Миша »

Не, по-древна съм, ако не си забелязъл, смятам, че традициите трябва да се спазват, в това число и чистотата на езика, не изпадам в разни крайности, новите технологии идват с нова терминология, нормално, няма да наричам кибрита "драсни пални клечица", както са предлагали при едни подобни спорове преди много много време , но защо трябва да бай дъ уейкам, когато си имаме "между другото " например ,току виж някоя баба ме попитала " От що да бая, чедо?"
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Модата на езика

Мнение от troll »

Традициите са за определено време.
После се налага да се сменят.
Адаптация или като динозаврите!
Като каза цивилизация и се сетих.
Аз тия неща за децата инвалиди ги знам отпреди 35-40 години. Ей туй е цивилизация.
Баща ми изследваше и хора осакатели поради инцидент. Останали неподвижни от кръста надолу. Та ми е показвал статии за други страни.
Там има допуск за асансьора колко може да се различава пода, та инвалидна количка да може да го преодолее.
Навсякъде има рампи. Апартамента е специално оборудван и т.н.
Има различни общества.
Някои подтискат малцинството заради мнозинството, а други - обратно.
Една инвалидна количка внася хаос в движението на пешеходци и нарушава тяхните права.
Последно промяна от troll на Юни 24, '18, 21:21, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”