В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

С Филип Фармър не се разбрахме, но с другия Филип - Пулман смятам, че ще се сприятелим. По път за работа вчера зачетох първата му книга от поредицата Тъмните му материи, а именно Северно сияние. Автор, който може да нарече демона Пантелеймон, е мой автор 8-) ! Успях да изчета само една глава, но и тя ми беше достатъчна, за да съм заинтригувана вече. Гледам в Уики, че тази поредица на Пулман е третата любима на англичаните след Властелинът и Гордост и предразсъдъци, което истински ме изненада, защото се води детска. Ще видим...

Това написах вчера, а днес продължих:

Детска била! Кво като е детска - Пулман си е направил труда да пише така, че и деца, и възрастни да получат удоволствие от творбата му. Света му е максимално близък до нашия, хората в него са реалистични, историята е интересна, а главния герой е героиня, при това дете, при това будно, умно и палаво дете - как да не ти хареса книгата?! Чувството за хумор е прекрасно, английско, без да е префърцунено. Начи как го усетих само по името на демона на Лира, а и самата тя какви разкошни измислици праска пред другите деца :D... Преполових я с огромно удоволствие.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 234 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от zeleno »

Изчетох набързо Опасно Богатство от Кен Фолет , забавна , точно като за уйкенда :daaa:
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: В момента чета...

Мнение от Мариана Бечева »

Обръщам се към вас, любители на книгите, с необичайна молба. Но много ви моля, не игнорирайте поста ми, за мен е много важно мнението ви!
Дядото на ММ е бил местен краевед. Четиридесет години е събирал песни, пословици и поговорки, описвал родовете и истории, свързани с тях. И...5 кашона с тетрадки и снимки стоят в гардероба ни. Песните, около 500 на брой ги преписах, но с другите материали не ми се захващаше. Онзи ден отново извадих един от кашоните, зачетох се из тетрадките и... преписах една от неговите истории. Споделям я, като ви моля да изкажете мнение по текста.За да взема решение за по-нататъшни действия.

ПЕТКАНОВА ВОДА

Тази местност се намира на северозапад, на около 7-8 км от селото. Казва се така, защото най-първо е открита от Петкана, синът на Ченю.
Като момче Петкана бил малко налудничав, заецвал и му се привиждали самодиви. Гонел вихрушките и понякогаж си събличал ризата и я носел на козарската си тояга. Това са ми го казвали много хора от родът му, като баба Димитра, по мъж Иванова Ачкова, Васил Марков, дядо Петко Поко и др.
Петкан пасял кози в Балкана, ама сестра му Каля ходила с него, защото му нямали вяра. Като хукнел да гони вихрушките /самодивите /, забравял козите.
Един ден Петкан се изгубил из гората. Забавил се много и сестра му се притеснила за него. Запладнила козите и почнала да го вика. Бая време го викала, хеле най-сетне се обадил. Като я наближил, се провикнал радостен: "Како, аз оздравях, вече даже и не заецувам!" и й разправил, че нещо го е накарало да се укъпи в една голяма вода, дето извирала из една канара и щом се изкъпал и оздравял. (Може студената вода да му е подействала)
Отпосле този извор го нарекли Петканова вода, а загорци й казват Самодивско кладенче. Както от Тракия, така и от Загоре ходеха и ходят много хора да се лекуват. Дохождали са много увалийци в село и плащат скъпо и прескъпо на някой да ги заведе до лековитата вода.
А лекуването става така: Като стигнеш до Петканова вода, ще хвърлиш на купа тоягата, с която си се подпирал по стръмна та пътека. Поотпочиваш, после се измиваш, пиеш малко вода, защото е много студена и не може да се пие по много. После ще извадиш дара, който носиш-кърпа, пешкир, а може и риза. Ще я закачиш до извора и ще хвърлиш монета във водата. А трите кравайчета, дето носиш, ще хвърлиш колкото можеш навътре в пещерата, отдето идва водата. И чакаш. Ако кравайчетата изплуват и водата ги извлече навънка, болния ще оздравее. Ако останат в пещерата, няма да има файда от водата за болния... Ще напълниш стомната, която носиш, ще откъснеш здравец и потегляш към село.
Със здравеца се кичи болния, измиват се очите и му се дава да пие от водата, докато свърши.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: В момента чета...

Мнение от Албена »

Мариана,на мен лично ми беше много интересно да прочета тази история ,но едва ли някой от нас може да изкаже компетентно мнение.Мисля ,че във форума няма етнограф. Един от вариантите е да се обърнеш към Регионална библиотека Захарий Княжески - Стара Загора .Там има Отдел Краезнание и библиотекар-експерт,който би могъл да ти помогне.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: В момента чета...

Мнение от Мариана Бечева »

Албена написа: Дек 17, '18, 15:20 Мариана,на мен лично ми беше много интересно да прочета тази история ,но едва ли някой от нас може да изкаже компетентно мнение.Мисля ,че във форума няма етнограф. Един от вариантите е да се обърнеш към Регионална библиотека Захарий Княжески - Стара Загора .Там има Отдел Краезнание и библиотекар-експерт,който би могъл да ти помогне.
Благодаря, Албена! :tzvetentze: Едва ли ММ ще разреши да ги предам на чужди хора, щом преди много години са отказали на Николай Хайтов. Сигурна съм, че етнолозите ще ги "лапнат като топъл хляб".
За мен е важно, че си го прочела и ти е било много интересно. :dovolen:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от milena02 »

Марианче, етнолозите ще ги съсипят, според мен. Ще използват научния потенциал на материала. Докато тези текстове - ако и останалите са като тази история - имат и чисто литературна стойност, освен краеведска. А това, че са автентични предания, свързани с реални личности и географски местности, е голямата им сила. Мисля, че можеш да отбереш на някакъв принцип най-ефектните истории, чисто сюжетно да ги обвържеш една с друга - т.е. на има последователност и логика в подредбата им, и да издадеш посмъртно една книга на дядото.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: В момента чета...

Мнение от Мариана Бечева »

milena02 написа: Дек 17, '18, 17:09 Марианче, етнолозите ще ги съсипят, според мен. Ще използват научния потенциал на материала. Докато тези текстове - ако и останалите са като тази история - имат и чисто литературна стойност, освен краеведска. А това, че са автентични предания, свързани с реални личности и географски местности, е голямата им сила. Мисля, че можеш да отбереш на някакъв принцип най-ефектните истории, чисто сюжетно да ги обвържеш една с друга - т.е. на има последователност и логика в подредбата им, и да издадеш посмъртно една книга на дядото.
Благодаря, Миленко! Такава идея се върти и в моята глава и затова ми се щеше да прочетете този текст и да изкажете безпристрастно мнение. Има много интересни неща из неговите писания и както се оказва, повечето са предания.
На този етап ще препиша на компютъра всичко, което ме впечатли, а по-нататък ще му мисля за продължението. Ако трябва да стане и му е дошло времето, все ще се появят варианти за осъществяването му. :stiskam:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от clock »

Марианка, с удоволствие прочетох преданието и ми беше много интересно, увличащо. Представих си цялата картинка и всичко сякаш оживя. Имате си истинско богатство, което в никакъв случай не бива да се губи!
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: В момента чета...

Мнение от Мариана Бечева »

:svekurva:
clock написа: Дек 17, '18, 19:59 Марианка, с удоволствие прочетох преданието и ми беше много интересно, увличащо. Представих си цялата картинка и всичко сякаш оживя. Имате си истинско богатство, което в никакъв случай не бива да се губи!
Благодаря, clock, точно по същия начин ми въздейства преданието и на мен! Преди години ме водиха до това място, а самия преход си беше истинско приключение.
Това ми беше нужно, подтик и убеденост, че е дошло време да се заема и написаното от нашия дядо да види бял свят.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Asarina »

milena02 написа: Дек 17, '18, 17:09 Марианче, етнолозите ще ги съсипят, според мен. Ще използват научния потенциал на материала. Докато тези текстове - ако и останалите са като тази история - имат и чисто литературна стойност, освен краеведска. А това, че са автентични предания, свързани с реални личности и географски местности, е голямата им сила. Мисля, че можеш да отбереш на някакъв принцип най-ефектните истории, чисто сюжетно да ги обвържеш една с друга - т.е. на има последователност и логика в подредбата им, и да издадеш посмъртно една книга на дядото.
:daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”