Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15883
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 855 пъти
Получил благодарност: 1711 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

О, не съм видяла загадката ти, Бени, която не е такава, защото си оставила паролата в нея - думата Пепси :!: Това е Generation П на Пелевин, няма как да го сбъркам, защото тази книга ме отвя. Никога преди нея не бях чела такова нещо! И до сега Пелевин си има собствено място в световната литература според мен :nod:

Впрочем и аз съм сигурна в отговора си до там, че пускам следващата:

''На тристаметровата отсечка между ''Каса Куеста'' и моста ''Триана'' имаше точно единадесет бара. Това означава средно по един бар на всеки 27 метра и 27 сантиметра, пресмяташе дон Ибраим. Той разбираше от сметки и числа повече от другите двама, но всеки от тях можеше да издекламира целия списък от барове отпред назад, отзад напред или по азбучен ред: ''Ла Трианера'', ''Каса Маноло'', ''Ла Маринера'', ''Дулсинея'', ''Ла Таверна дел Алтосано'', ''Лос Дос Ерманос'', ''Ла Кинта'', ''Ла Ибенсе'', ''Лос париентес'', ''Ел бар Анхелес'' и най-накрая бар ''Киоско де лае Флорес'' почти до брега, до образа на Девата на Надеждата, изрисуван върху фаянсови плочки, и бронзовата статуя на тореадора Хуан Белмонте. Бяха спирали във всеки от баровете, за да обсъждат стратегията си и сега пресякоха моста въодушевени и без да поглеждат наляво към отвратителните съвременни сгради на острова Ла Картуха, се наслаждаваха на гледката отдясно. Севиля, каквато винаги е била, прекрасна мавританска кралица с палмови дървета по целия отсрещен бряг, Златната кула, Аренал и Ла Хиралда. А само на един хвърлей оттук, обърната към Гуадалкивир, се намираше арената за корида ''Маестранса'' — вселенската катедрала, където хората отиваха да се молят на смелите мъже от песните на Ла Ниня.''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

От вчера този цитат ме напряга някак. Отговорът витаеше някъде около мен и днес както си седях ме озари - това е Реверте - "Севилското причастие' . И цитатът със сигурност е някъде от началото ,защото за голям мой срам не дочетох книгата до края :oops:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15883
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 855 пъти
Получил благодарност: 1711 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Ей, тази Бени, бееее, не мога да я изненадам с нищо :nod: :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Гео, от теб научих за Реверте ,но май не си допаднахме особенно :mrgreen:

"А на верандата, в плетено люлеещо се кресло, седеше, вперил поглед в Мартин, надзирателят на фара и същевременно местният ходжа — покрито с блестяща черна козина същество, високо метър и половина. Козината по главата му не се различаваше изобщо от козината, покриваща цялото му тяло, само дето беше по-къса и по-рядка около големите печални очи и месестите устни. Съществото беше облечено единствено с дълги до коленете шорти.
— Здравей, пазителю — каза Мартин и спря до трите ниски стъпала пред сградата.
— Здравей, пътнико — отговори пазителят, като извади лулата от устата си. Имаше приятен нисък глас, мъжки, но с някаква женствена мекота и нежност. Усещаше се акцент, но толкова слаб, че престана да дразни слуха след няколко секунди. — Ела и си почини.
Сега Мартин можеше да се качи по стълбите. Като триеше подметките си в ръба на стъпалата — долу падаха слоеве тежка мазна кал, — той стигна до верандата. До пазителя имаше още едно кресло, а на масата — гарафа с бледожълто вино и две чаши. Това беше деликатна покана — всъщност пазителите никога не настояваха за незабавен разговор.
— Искам да се прибера вкъщи — каза Мартин и седна в креслото. — Възможно най-бързо.
Пазителят подръпваше от лулата. Дори миризмата на тютюн изглеждаше уютна, земна. Кой знае защо, пазителите възприемаха най-лесно човешките пороци — харесваха виното, а дори само от идеята за тютюнопушенето бяха изпаднали във възторг."
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Да подскажа малко - съвременен руски автор. Има и филми по две от книгите му. Миленка :gydigydi:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15883
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 855 пъти
Получил благодарност: 1711 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Бени, казвай кой е, защото явно никой не го е чел :hmmmmmm: . И да продължим с играта :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Надявах се ,че все някой ще се сети . Лукяненко - "Спектър."

Айде сега нещо лесно -

"Разсърди са. Ех, горко му дошло. Като са нарел мъж, па и момински баща, тряба да харчи, ам’че как? Ний е’на мома имаме, тряба да ѝ правим по модата дрехи. Езер, тя, каквато си й тъй хубавичка, модите ѝ много мязат. Като са накичи, сякаш не е българка. И тъй, я! Да н’е тъй, дофтура ше ли я залюби? Той зер не е прост човек, отбира от хубавото. Мене Анка ми й деликатна, евгенис, затуй той си я обикна дотолкоз, умира за нея! Хеле пък сега да я види с новата рокля, по най-новата мода, да си тури и капелото, още толкоз ще влезе в очи му. Нали ми казва той мене: „Тебе Анка ти мяза на съща вранцузойка, като за нея момък няма в града ви.“ И няма я! Наште момци… никакви, простаци… Зная аз… [какво си мислят, че знаят и какво в действителност знаят героите!] Баща ѝ нека са одумва, кой ли ше го слуша?! Горко му дошло! "
Deleted User 3996

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Deleted User 3996 »

Албена написа:Надявах се ,че все някой ще се сети . Лукяненко - "Спектър."

"
Да беше нещо от "Патрулите" щях да се сетя, но спектъра не съм го чел още.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10034
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 617 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от greeneyed »

Много ми е драго да прочета отново този текст, даже гласовете на актьорите чувам, интонацията им :lol: Криворазбраната цивилизация. Скоро не са я пускали по ТВ.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

greeneyed написа:Много ми е драго да прочета отново този текст, даже гласовете на актьорите чувам, интонацията им :lol: Криворазбраната цивилизация. Скоро не са я пускали по ТВ.
:daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”