Подуенската градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

pepelqshka71 написа: Юни 10, '23, 23:43 Ми не знам, Гео. Това е най гадното слънце и има вероятност при високи температури (юли, август) да ги поизгори.
Ще докладвам, Пепеляш :daaa: ! Но тъй като са ми много ценни, може и да не издържа да ги гледам как се мъчат в саксиите и да ги командировам на вилата, закъдето всъщност са предназначени, никога не се знае какво ще ми хрумне в следващия момент :nod:

...................................................

През 2017г. съм била щастлив притежател на първата туфа Brachypodium sylvaticum (Горски късокрак), трАвка, по която истински се захласнах и лекомислено оставих да се самосее волно и природно... до следващата година, когато навсякъде, ама разбирайте навсякъде се беше разпространила и войната с нея стана неизбежна. Добре поне че докато е младичка първата година, са ѝ плитки корените и лесно се отскубва заедно с тях, иначе до сега вече нямаше да има градина, а късокрака поляна :lol: :lol:

Изображение

Към този момент съм я оставила заедно със стеларията да се вихри в най-дивата част към улицата, закривайки колкото може от капаците на ВиК. Зарязах ги там да правят каквото щат, то се видя, че тази част е бита карта - покрай междублоковата пътека са най-сериозните золуми, най-вече от човешкия вид :hmmmmmm:

Горе-долу по това време вече съм обзавела и арка за Меркиния клемчовец, все още е светличко и слънчевко. Намираха се и още два клематиса - Варшавска Нике и някакъв Вагабонд май беше - споминаха се по-късно.

Изображение

Изображение

Но пък за сефте цъфна ругозата от клечка, за която също имам история в мой стил :sgiggle: . Очарована от необикновените листа на тази роза, реших, че трябва да я имам. Отчувах я и зачаках цветове. Година, втора, трета... шеста, няма и няма, пуста ругоза не ще да цъфне барем да я видя какъв цвят е и това си е :eeeh: ! Попитах из темите за проблеми, обясних как съвестно я режа на педя от земята всяка есен и я загърлям като една ''истинска'' розарка... и ми бе обяснено, че тя не се реже, че цъфти на стари клони, че в Германия я садят между двете платна на магистралите и там никой никога не я пипа! За N-ти път пляяяяс по челото Изображение... та на седмата година разгеле цъфна, след като не я рязах повече :wooow2:

Изображение

Предишната година получих страхотен анонимен подарък няколко рози-мечталки, само че тутакси разконспирирах ''тайния'' обожател, защото само Ноел знаеше за тези ми мераци. До ден днешен те са си розите на Ноел :sheart: :sheart: :sheart: !

Cinco de Mayo

Изображение

Великолепната Augusta Louis

Изображение

Grace

Изображение

И невъзможната за снимане, но иначе прекрасна Nostalgia

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от ljuboznatelna »

Как ме разсмя с тревата и розата! :D
Аз ей така си засадих от поляната една мъничка еуфорбия, много харесвам еуфорбии, а тази нежничка някаква....И сега я имам из цялата градина :lol: Вече не смея и декоративна да насадя!
И с розите имам подобен опит, два Едена насадих, продадени за чайни рози. И режа така, и като прецъфтят пак режа добре, и те цъфнаха втория сезон, и то веднъж. На третия пуснаха шишове, и се усетих, че може да са катерещи. А рязането го улучих по-късно, то направо може и да не се реже, защото цъфтят съвсем близо до прецъфтялото. Обаче такъв рекорд от седем години не съм имала :lol:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

ljuboznatelna написа: Юни 12, '23, 21:14 Как ме разсмя с тревата и розата! :D
... Обаче такъв рекорд от седем години не съм имала :lol:
Люб, ш'ме 'звиняваш, ама се боря за носител на звание "Форумен идиот" :semo: , на моя фон ти дори не би могла да участваш в кастинга :scool:

...........................................

Да продължа с хронологията - 2018 и 2019г. е в общ албум, нататък също започнах да обединявам годините, за да е по-прегледно и по-лесно да намирам търсеното.

От този период датира поредния ми опит да цивилизовам дивата част, тази, която е към улицата и покрай която минава общата междублокова пътека. Много обичам животни, питайте Лили как се радваме взаимно с нейния Мечо, обаче за разлика от него повечето домашни любимци не се водят на повод и влизат и тъпчат, и акат, и рият... а минувачите ползват мястото за кошче за отпадъци - абе с две думи там е мазаляк! Почвата е пълна с камъни и боклуци, едва се копае, ама моя инат се оказва достатъчно тъп и упорит, за да продължа с опитите. Ту зарязвам, ту ме хващат лудите и разкопавам, засаждам, ограждам... после пак го съсипват и пак го зарязвам, и пак го засаждам... Шашава работа :ssmiah: :ssmiah:!
Снимките ми са у-жас-ни, телефона ми е бил с кошмарна камера, не ми придиряйте :snif:

Изображение

Изображение

Сортовете лалета се множат и успяват да покажат потенциал, защото цъфтят преди да се разлистят хубаво дърветата. Верно редички са, но и така е добре :nod:

Изображение

Изображение

Поредните хойхери - този път бяха бебешори от Витрофлора, които доотгледах. Светлата е Лайм Ричи да речем, оказа се абсолютно куче, разраства се и безпроблемно се прихваща всяко откъснато и забучено в съседство клонче. Обичам ги тия зелки :wooow2:

Изображение

Едно растение, което лудо полудява в другите градини, а при мен едва-едва върви - стахиса. От тези разсадени коренчета в момента има оцелели само едно или две, а от саксифрага столонифера - нито една :eeeh:

Изображение Изображение

Накрая на този пост пускам снимки, които е правила Ноел :liubov: .
Страничното, непредубедено и обективно око вижда много повече от това на човека, който прави градината :sdaaa:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Намерих раннопролетни снимки с още голи дървета и прилична видимост, от които може да се придобие някаква представа за площите. На долната снимка се виждат половината от основната част с клена и филаделфуса (огряна от юг от слънцето в момента), северната по дължината на блока в дълбоката сянка и междублоковата пътека, по която минава по-сериозния трафик хора. Извън кадъра в ляво е т.нар. ''дива част'' към улицата.

Изображение

Тук съм мръднала малко на дясно и се вижда цялата основна площ (и липата), нашия вход и в дъното най в дясно е ''сенчестата част'' към следващия вход.

Изображение

Малко картички на рози

Изображение

Изображение

Изображение

Сенчестата част под ореха

Изображение

Изображение

Ей такива дивотии има там - здравец, медуница и млечка от гората, арум от Калико, аюгата и ламиума пак от нея са извън кадър, но ги има, там оцеляват и даже по малко цъфтят два вида кампанули, но да не товаря чак толкова с детайли темата...

Изображение

"Късокракият'' период :lol:

Изображение

В късната есен на 2018г. Пепеляш ми изпрати няколко потресаващо огромни и великолепни стипи... които толкова се харесаха на кварталните котки за лежанки, че за година-две успяха да им видят сметката :scry: ...

Изображение

Един от мнооогото опити да отчувам хризантеми... съответно неуспешен :snif:

Изображение

Малко панорамки

Изображение

Изображение

... и фризиран жив плет

Изображение

Дивата част

Изображение

Изображение

Тази разкошна хоста от МарианаГ, специално позиционирана до Пъна, също е история :scry:

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Имало е и такива моменти в ''скалния'' кът :D ! Ами удивителни са фонтаните на брахиподиума, как да не се поддаде човек на чара им!

Изображение

Изображение

Ех, имах и разкошен храст лоницера японика от Люси, дълги години я увивах по ствола на едната вишна (на междАта между нашия и съседния вход - накарах Шефа да я резне на 1,50-1,60 и я ползвах за основа на лоницерата). Докато след една зима не изсъхнаха и двете... :snif:

Изображение

От кампануления ми период, който беше сериозно подпомогнат от Дунг :liubov: . В интерес на истината повечето кампанули оцеляха и цъфтят до днес, но ей тази глезла, октопода и разни купешки кеки не се справиха.

Изображение

Изображение

Изображение

Ха! И такъв клематис ли съм имала :o :hmmm: ?!?

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Имам малко време и ще го използвам, за да покажа част от 2020г.

Пролетните цветя се увеличиха значително и дори и на мен започва да ми харесва как изглеждат нещата

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тъмната градинка преди обилно разлистване има приличен вид...

Изображение

Изображение

... но седмица-две по-късно вече е зелено-мрачна

Изображение

Това възрозово камъче не помня откъде го домъкнах, но продължава да си е там ни в клин, ни в ръкав :lol:

Изображение

Пореден опит за зацветяване на площа към улицата. Резултат - клонящ към нула в края на сезона :snif:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Сега ще видите галерия с най-красивите ми картички от този сезон, направо не мога да повярвам, че съм ги правила аз :shock: ! Явно съм уцелила случайно някаква възможност на камерата на телефона, която повече не можах да повторя. Засега. Кой знае. От себе си мога да очаквам дори и невъзможни неща :mrgreen: :lol: :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Подуенската градинка

Мнение от Гео, граф »

Гео, граф написа: Юни 12, '23, 17:03
pepelqshka71 написа: Юни 10, '23, 23:43 Ми не знам, Гео. Това е най гадното слънце и има вероятност при високи температури (юли, август) да ги поизгори.
Ще докладвам, Пепеляш :daaa: ! Но тъй като са ми много ценни, може и да не издържа да ги гледам как се мъчат в саксиите и да ги командировам на вилата, закъдето всъщност са предназначени, никога не се знае какво ще ми хрумне в следващия момент :nod
Засега хостите се чувстват отлично, Пепеляш, даже съм обърнала чинийките обратно, за да не изгният от толкова много вода :nod:

Изображение

Пък като показвам днешни снимки, да взема да продължа с картичките, а хронологията по-нататък :arrow:

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”