Нашите градини 2023

Заключено
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7292
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 742 пъти
Получил благодарност: 1356 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от ljuboznatelna »

gevkati написа: Дек 3, '23, 10:50 Скимия
Колко време я имаш? Преди години пробвах, но зимата беше тежка, и не оцеля. Или аз поне си въобразих, че е заради зимата :) А то май беше заради киселинността на почвата.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 1488 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от gevkati »

Люб, това ще и бъде втората зима. Не се е забързала да расте, но пък е решила , че и се цъфти…Дано да си е харесала местенцето, че барът сервира само варовита вода :-)
Е, ще я черпя малко тор за киселолюбиви като му дойде времето
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от borislava.kirilova »

Момичета, да споделя и аз скромния си опит с тези прекрасници. Обичам вечнозелени широколистни, а когато листата са и цветни си е страст. Четох, че обичат сянка и филтрирано слънце, кисела почва и студоустойчиви към -23 градуса, и задължителната влага и мулч. Намерих и поръчах януари 2023 и пристигнаха в края на месеца. До пролетта ги гледах в зимната градина. Цветоносите на снимките са изцяло заложени при мен. При засаждане разплетох напълно корените и премахнах целия торф.

Skimmia japonica Majic Marlot - получи място под голям дрян, вече дърво. Мястото беше открит компостер поне 20 години . Т.е. почвата си е резултат от гниене на растения.
Изображение

Skimmia japonica Perosa - получи място между голям норвежки смърч и туя. Смърчът е от 2007, а туята от 2008. Сянката от запад-юг се осигурява от голямо гинко.
Изображение

Мисълта ми е,че ако се огледа внимателно градината, със сигурност може да се открие местенце с естествено подкислена почва. Сянката и влагата също могат да се осигурят.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Lilly »

Няма как да остана по-назад със скимиите :D
А опит кой знае какъв нямам за споделяне - всички скимии, купени от UK са живи и здрави, една купих от БГ /Perosa/ и тя изобщо не ме хареса - започна да деградира от момента , в който я купих и за 1/2 г кротко си умря. Нищо , де - сега ще си купя друга.
От днес
Изображение

Изображение
махониите се готвят да цъфтят
Изображение

Изображение
любими илекси
Изображение

Изображение
любими папрати
Изображение

Изображение

Изображение
нандина
Изображение
бръшлянче
Изображение
и една тревичка , на която мноооого се радвам - изобщо не й личи колко сняг я беше захлупил
Изображение
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от pepelqshka71 »

Лилко :worship:
И да ви кажа, че ме подлудихте с тази скимия. От миналата година още съм и хвърлила око. Вчера си поръчах Skimmia Japonica 'Magic Marlot' и в четвъртък я чакам да дойде. Исках с по шарени листа, но само тази намерих налична.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Lilly »

pepelqshka71 написа: Дек 4, '23, 21:27
И да ви кажа, че ме подлудихте с тази скимия. От миналата година още съм и хвърлила око. Вчера си поръчах Skimmia Japonica 'Magic Marlot' и в четвъртък я чакам да дойде. Исках с по шарени листа, но само тази намерих налична.
Къде я намери ?
На първата ми снимка е този сорт - мисля, че е достатъчно шаренка :D Наистина е много красива. По-пъстри и с по-голям контраст имам няколко сорта евонимуси с едри листа - и те са супер красиви, но за тях никой не пише , защото са евтини и се намират навсякъде. Аз много им се радвам. Правят прекрасни туфи, растат по-бързо, абсолютно непретенциозни, с малко подстригване може да се оформят както ти душа иска. Не боледуват , въшки не хващат, студо и сухоустойчиви ..
Изображение

Perosa не е по-шарена. С по-едри листа , интересно оцветяване с по-светли нюанси в тъмнозеленото, по-рехава. Намирам я в Германия, но е скъпа и не съм сигурна , че имам достатъчно желание да я имам за .
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2236 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от pepelqshka71 »

Lilly написа: Дек 5, '23, 00:38 ...

Къде я намери ?
...
https://secretgarden.ro/products/skimmi ... c30c&_ss=r

Не знам как се поръчва. Една мацка от Козлодуй поръчва от този сайт. Миналата година си поръчвах гастерия биколор от тях и дойде хубаво растение. Транспорта ми излезе някакви стотинки. Идват перфектно опаковани.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Lilly »

pepelqshka71 написа: Дек 5, '23, 10:49
https://secretgarden.ro/products/skimmi ... c30c&_ss=r

Не знам как се поръчва. Една мацка от Козлодуй поръчва от този сайт. Миналата година си поръчвах гастерия биколор от тях и дойде хубаво растение. Транспорта ми излезе някакви стотинки. Идват перфектно опаковани.
[/quote]

Транспортът е 15 евро - не са стотинки, но сигурно дамата те е включила в нейна поръчка.
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от borislava.kirilova »

Lilly, този жасмин е умопомрачителен. И още някой го имаше, но не си спомням кой. Все го гледам, но ме тревожи обявената студоустойчивост - 10. Виждам, че твоят е в контейнер и е компания на скимия, т.е. на място със засенчване го отглеждаш. Интересува ме правиш ли зимна защита?
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Нашите градини 2023

Мнение от Lilly »

borislava.kirilova написа: Дек 5, '23, 13:47 Lilly, този жасмин е умопомрачителен. И още някой го имаше, но не си спомням кой. Все го гледам, но ме тревожи обявената студоустойчивост - 10. Виждам, че твоят е в контейнер и е компания на скимия, т.е. на място със засенчване го отглеждаш. Интересува ме правиш ли зимна защита?
съгласна съм - наистина е невероятно красив
и ако не се мъчи в саксия , а е насаден в градината , ще е още по-неотразим
Изображение
ето ти го в реална форумна градина - изобщо не се тревожи колко е зимоустойчив
то вярно , че и зими няма напоследък , но нали се сещаш, че моето растение е в саксия - колко по-уязвимо е от студа, но въпреки това вече 3-4 години презимува без проблем
като капак - вчера го мернах някъде при БГ търговците
ето ти го и тук
https://www.alo.bg/8862797
и ако за 16 лв се продава това растение, ама изобщо не бих го мислила
...
ПП погледнах сега как го описват англичаните - ми не е вярна тая студоустойчивост от -5 градуса, не е !
Освен това - расте прекрасно в саксия / защото има видове , при които изобщо не е така/
Може първоначално да го сложиш в саксия , лятото - заровена в земята , зимата - в зимната ти градина , или в парник.
И след време да го оставиш в градината / със зимна защита - че при вас май си става по-студено
Заключено

Обратно към “Градини и дизайн”