Розите в нашите градини 2022 г.

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13719
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 402 пъти

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от zeleno »

нещото на което още не съм сигурна в сорта , чакам artist да покаже как цъфтят нейните и да сравним
Chateau De Cheverny
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от МГХ »

Тук не знам какво направих , но исках да махна едното , защото се повтори, обаче нещо друго стана. Както и да е. Това исках да покажа.
МГХ написа: Юни 27, '22, 13:40 Показах я във фейса, но да я сложа и тук. Имах желание да притежавам в градината ЕЛФ. Поръчвах е три пъти. Първия път изсъхна, втория порасна и стана много красива, но не отговаря напълно на описанията на сорта, третата си е точно каквато я описват, но на чмен на сърце ми е втората. Вероятно е друга, а не Елф. Но пък как расте... огромна и пищна
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
marina.n
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Дек 30, '19, 21:09
Дал благодарност: 1 път

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от marina.n »

Реших и аз да се запиша с розата с която се сдобих преди няколко месеца. Дойде в контейнер, а не на гол корен. Градина нямам, живее щастливо в саксия на балкона. :daaa: Пъпките и са тъмно розови на цвят, но напълно цъфнала става бледо розова. Мисля, че уцелих правилния момент за снимки за да хвана максимално много от 'състоянията' на цвета. :ieeee: Има и много силен аромат, който за съжаление не мога да предам правдоподобно.

Розата е SCEPTER'D ISLE - прави ми впечатление, че цветовете на моята са доста по-светли от тези на снимките в сайта на Дейвид Остин. Като пълен новобранец нямам никакво обяснение за това - дали е защото растението е младо, просто си е така, или нещо друго. Живея в Шотландия, така че не мисля, че причината е разлика в климата. :hmmm:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1214
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 358 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от lilaby »

Showmee music - едно клонче
Изображение

WOLLERTON OLD HALL
Изображение

Winky girl
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31691
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1037 пъти
Получил благодарност: 2449 пъти

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от Мария Николова »

marina.n написа: Юни 27, '22, 14:30 Реших и аз да се запиша с розата с която се сдобих преди няколко месеца. Дойде в контейнер, а не на гол корен. Градина нямам, живее щастливо в саксия на балкона. :daaa: Пъпките и са тъмно розови на цвят, но напълно цъфнала става бледо розова. Мисля, че уцелих правилния момент за снимки за да хвана максимално много от 'състоянията' на цвета. :ieeee: Има и много силен аромат, който за съжаление не мога да предам правдоподобно.

Розата е SCEPTER'D ISLE - прави ми впечатление, че цветовете на моята са доста по-светли от тези на снимките в сайта на Дейвид Остин. Като пълен новобранец нямам никакво обяснение за това - дали е защото растението е младо, просто си е така, или нещо друго. Живея в Шотландия, така че не мисля, че причината е разлика в климата. :hmmm:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
А аз едва сега виждам, marina.n, прекрасната ти остинка SCEPTER'D ISLE. :worship:
Честито и нека е само първата от много саксийни кралици! :wooow2: :wooow2: :wooow2:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 155 пъти
Получил благодарност: 164 пъти

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от artist »

zeleno написа: Юни 27, '22, 12:40 нещото на което още не съм сигурна в сорта , чакам artist да покаже как цъфтят нейните и да сравним
Chateau De Cheverny
Изображение
Зеленко :tzeluvka: :liubov: , трудна работа това със сравняването :angel2: , катерач , първа година, първи цвят :D
Chateau De Cheverny (Delbard) при мен тръгна трудно, защото беше затапена и я преместих на постоянното й място, след като беше изкарала пролетта,
рискувах, но се хвана.... :stiskam:
Цъфна с един цвят, сега я чакам отново. :nod: :stiskam:
На пълен пек, добре че са слънчогледите да я засенчват, може и да я задушават незнам :D , чакам я да пусне шишовете и да изкара над тях :angelche:
Ето я:
Изображение

Изображение

Изображение

Ще изчакаме, трябва им време да се развият, това са първите цветове, но мисля че си е Chateau De Cheverny :nod:

В някоя от темите мернах, че си качила Starlight Symphony и не отговаря на сорта.... :hmmm:
Моята я хванах на прецъфтяване и затова не съм я снимала, но си беше беличка с полуокапали венчелистчета, но отговаряше на сорта. :daaa:

При мен объркана е флорибундата Jean Robie (Vissers) :angelche:
Изображение

https://www.rozenlottum.nl/en_GB/a-6094 ... escription
Беше с два етикета на корена Jean Robie и New Dreams
Цъфна в розово :D
Изображение
така че най- вероятно е New Dreams (Continually Flowering Climbing Rose). Ако пусне шишове трябва да я местя на есен.
Катерач с размер 250 cm, аз я насадих в една редичка на предна линия между другите флорибунди на Vissers.
Изображение

Jolandia (Vissers)
Изображение

Изображение

Изображение

Faustinia (Vissers)
Изображение

Изображение

Ей тук още три нови мъника:
Allevia
Изображение

Little rambler
Изображение

Perennial Domino от Tantau поръчката на Лили :liubov:
Изображение

Изображение



:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13719
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 402 пъти

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от zeleno »

Артистче , ей на , този пост чаках :tzeluvka:
ми объркана роза е шаренка , качила съм я за разпознаване / катерач със сигурност , вече има един нов еднометров шиш на върха с пъпки , пак ще снимам като си отида , дано я хвана разцъфнала - и този корен беше на кантар дали ще оживее
освен това Колома е спорна , ще изчакам още една година да видя дали ще се разкраси и стане като по-старата ми такава роза
и преди седмица видях , че и Hot Chocolate не е тя ... , и тук ще изчакам , защото другата до нея си отговаря на сорта , но сега вади много по-светли цветове , от жегите явно ...
въобще , уж окончателно , пък пак ще вадя и раздавам :ufff:

ей го другото грешно розе , дребен цвят , ярък оранж , беше изключително кирлив корен , който орязах драстично , сега за моя изненада розата е тръгнала повече от прилично

Изображение
Изображение

пп всичко е с натрупани около корените дървени летви и въобще - всякакви дървени парчетии , които имам под ръка
жегата е страшна , а съм засенчила с 90 процента ... / но мрежата ги хваща към един час в най-големият пек
новите ми дъбоволистни хортензии бяха жалка гледка :cry:
Изображение
орязах цвета , направих дълбока вада и налях обилно с вода , след което наредих отгоре буквално двойно дюшаме :lol: , хич не ми пука как изглежда , важното е да избутат сезона
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13719
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 402 пъти

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от zeleno »

ето как изглежда 'Zeelandia' например
на собствен корен , местена пролетта

Изображение

цвета е направо пембе , а в София цъфтеше с нормалния си тъмен цвят
иска слънце , но не и жега , за да вади оригинални тонове
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 155 пъти
Получил благодарност: 164 пъти

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от artist »

Ти пък, не бързай с драстичните решения и вадене на рози :tzvetentze: , от жегата и болното слънце всичко в момента страда. :snif:
Дори и при мен в подножието на планината, цветовете на розите прегарят (грозна гледка :| ) и не само те....
Всичко, което е изложено на директна слънчева светлина е с бледи цветове и за един ден, максимум два и прецъфтява, особено по- тъмните нюанси.
Юни месец беше добре, юли всичко изгаря. :angel2:


п.п. ...резниците :ieeee: благодаря ти :liubov: :liubov2:
(снимките са от края на месец май, сега трябва да разчиствам и плевя бурен, за да стигна до тях,
а не искам да го махам, защото той задържа влагата в почвата и ги предпазва от жегата :angel2: )

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13719
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 202 пъти
Получил благодарност: 402 пъти

Re: Розите в нашите градини 2022 г.

Мнение от zeleno »

ооооооо , прекрасни
тази Снежна патица / гъска , аз се опитвах няколко пъти да си вкореня и не успявам :lol:
ще ти дам още резници да ми вкорениш ти една ;)
пп всичко което плевя слагам на място , не изхвърлям , точно за да се образува килим от сухи треви с цел мулчиране
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”