Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6025
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 1208 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от alys »

Моят мъж направи дренаж около къщата, за да се отвеждат дъждовните води.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от belika »

Благодаря Алис, аз обаче имам много тъпо разположение на къщата в края на триъгълен парцел, в острия му ъгъл. Няма къде да се копае от 3 страни на къщата. А и малко ме е страх да не подкопая основите ако се прави това.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от penkeler »

belika написа: Дек 15, '23, 20:44
Сега си имам 3 пълни варели и още много източена вода.
Това упражнение сме го играли с резервоар 5Х4Х2 м., но се оказва, че имаш налична вода когато има сравнително редовни валежи. Когато се засуши за 2 -3 седмици резервоара се изпразва много бързо и стои празен докато завали по сериозно, а това в сушаво лято рядко се случва.
belika написа: Дек 15, '23, 20:44
Четох в друг форум, че вместо да се копае ров с бетон за гигантска цистерна някои са си направили басейни на гаража
Това никога не бих го направил. Хидроизолацията има ефект само когато водата не се задържа върху покрива, а се отича. Водата винаги намира и най малката пролука за да протече, а веднъж тръгне ли сама си разширява пътя. За да направиш резервоар на покрива, който да не пропуска вода в гаража ще ти струва в пъти повече повече отколкото да си купиш няколко големи цистерни по няколко кубика и да ги поставиш на покрива ако може да ги издържи. Още повече, че не се знае колко време ще издържи без да пропусне, а веднъж пропусне ли трябва веднага да се прави ремонт, докато не са започнали разрушителни процеси. Друг вариант е зидан голям резервоар направо на земята, който дори и да получи някакви пропуски няма да повреди нищо под себе си, но пак ще повторя, че ползата от събиране на дъждовна вода не решава проблема при суша. Единствената полза е, че е напълно безплатно (ако не броим разходите по изграждане на резервоар) и така може да си спестиш малко средства, ако поливаш свода която ти струва нещо.
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от belika »

Благодаря ти 🌻

5x4x2 си е 20кубика 🤔
Аз това лято съм изхарчила за поливане с маркуч около 15.

Ако успея да вържа 20 бидона по 1000л на покрива, но се съмнявам, че ще може стабилно да се направи.

Не говорех за басейн с хидроизолация на покрива. По скоро си представях едно от 3те:
1. излят от фибростъкло - познати с хотел поръчваха и говорих с фирмата ще стане цялото нещо за около 6к по моите размери, е няма да е разкош като тези, които продават готови или по баровските заведения и къщи, но целта е да е здраво и събира водата.
2. конструкцията от мен и бетон, хидроизолация, отгоре директно излята епоксидна смола. Това от една фирма за производство на епоксидна смола казаха, че щяло да е ок като сигурност, но едва ли ще служи за басейн, но за резервоар ще стане.
3. хидроизолация и колони и отгоре сглобяем стоманен басейн, някак подсилен, само не е ясно на готов такъв как ще се слага преливник с тръба 🤔
Такъв на покрива на гаража си е сложил друг съселянин, но с питейна вода и е с цел басейн, а не водосъбиране. сега му е направил покрив.

За капковото напояване имам голям кладенец, който е на калкан със съседите, но ще може да се ползва. Те не го ползват за нищо, нямат и градина. Както казах, далече съм направата му все още. Съседът физик планира неговото капково да е с помпа в кладенеца за сух сезон, а иначе с помпа към варелите в помийната му яма. Вероятно ще направи и начин за свързване към водопровода, но каза, че първо ще пробва без.
Той е правил това упражнение в двора на баба си и каза, че става.

Закопана цистерна нямам къде да сложа, дворът ми няма и декар и всяка педя ми е ценна. И за стояща на земята важи същото, както и за басейн в градината.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
ch.petrov
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Фев 12, '20, 01:10
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 375 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от ch.petrov »

Капково напояване в опитното поле

Някога в училищата, в които учех, имаше опитни полета. Само по задължение и с неколкократни проверки можеха да ме принудят на работя там. Ообаче към края на миналия век, след като внезапно се дотътрузи демокрацията, нещата се промениха и аз доброволно си направих скромно (по площ) частно опитно поле.
Паралелно с узряването на демокрацията се опитвах не съвсем ефективно да отглеждам чушки, домати и други зарзавати. Опитвах се и да осмислям резултатите, което е описано подробно в сайта Без Мотика :
виж „Технология на мечтите“ https://bezmotika.com/topic/750-%D1%82% ... %82%D0%B5/
и „В полите на западна Витоша“ https://bezmotika.com/topic/746-%D0%B2- ... %88%D0%B0/ .

Отначало имаше десетина късички лехи ориентирани в посока изток-запад, напоявани гравитачно и покрити нАдве нАтри с някакви найлони. През 2019 г. един настойчив вътрешен глас успя да ме убеди и аз обърнах посоката на лехите на север-юг, намалих броя и увеличих дължините им, направих лееки разглобяеми оранжерийни конструкции и ги покрих с армиран найлон. Общата дължина на покритите лехи е около 40 м – защото няма място за повече. Впоследствие направих лехите топли и лееко повдигнати viewtopic.php?p=1061846#p1061846 .

Изображение

Конструкциите даваха възможност найлоните да се затварят и от двете страни, както и да се повдигат и от двете страни – заедно или поотделно. Вътре във всяка оранжерия можех сравнително бързо да покрия растенията с агрил. И тогава възникна проблемът с поливането.

Изображение

Преди всичко реших, че ще поливам с вода от водопроводната мрежа и няма да ползвам резервоар. Преди мноого години изкопах шахта с обем около 3 куб.м дълбока около метър и половина. Тук подпочвените води са много високи - през април-май шахтата се пълни с над метър дълбочина. През август - септември остават около 50 см. Даже бях пуснал риби и раци там и няколко години имах домашна стръв за щука. Някъде в гаража има електропомпа и ако спрат питейната вода - има с какво да поливам. Е, ако спрат и тока бих могъл да вадя водата с кофи. Както казах – взех мотивирано решение да ползвам питейна вода.
Ясно е, че няма непекъснато да разнасям вода с кофи или да вървя покрай лехите с маркуч в ръка, въпреки, че понякога го правя.
Трябваше да избера с какъв тип капков маркуч ще поливам : с обикновени отвори, с вградени капкообразуватели, с регулируеми външни капкообразуватели, с нерегулируеми некомпенсирани външни капкообразуватели, с външни компенсирани капкообразуватели с постоянен дебит ?
Реших да ползвам не капкови, а сълзящи маркучи. Разликата е съществена - сълзящият маркуч отделя капки по цялата си дължина, а не точково. След щателно търсене открих подходящ доставчик. През един от черните петъци си купих компютъра, който уж командвал отварянето и затварянето на централния кран, купих и дигитален измерител на протичащия обем вода, купих регулатор на налягането, ежектор-дозатор и дисков филтър.
Ето примерна схема на поливна система – само за проверка на функционалността и‘ :

Изображение

Трябва да подчертая, че на практика разположението на уредите е различно :

На първо място винаги е главен спирателен кран, който пуска и прекъсва подаването на вода. Според мен надеждни са бронзовите кранове със сферичен затварящ елемент. Сменил съм доста кранове с месингови корпуси и детайли, които често дефектират.

На второ място задължително е дисковият филтър. Защо дисков ? Защото според мен е по-ефективен от мрежестия и почистването му е по-лесно.

Изображение

На трето място задължително е регулиращият клапан. Този клапан има вграден собствен филтър, но аз предпочитам да го слагам след дисковия филтър. При мен налягането във водопроводната мрежа е 8 бара, понякога стига до 10 бара (атмосфери). Регулиращият клапан намалява налягането на водата до 2 бара. Оптималното работно налягане на повечето елементи на поливните системи е 2 бара. 2 бара е и работното налягане на сълзящите маркучи.

Изображение

На четвърто място - дигитализиран уред за автоматично управление на поливането. Работи с батерия. Ако по някаква причина капацитетът на батерията спадне под някакъв минимум – уреда спира да работи. Настройва се ден от седмицата, час на отваряне на крана, продължителност на отварянето - в минути. За всеки ден има възможност за 2 поливания – например сутрин и вечер.
Сега дисплея показва, че остават още 47 минути кранът да бъде отворен. Дисплеят показва също така, че уреда е настроен за всеки ден от седмицата. На дисплея се вижда и състоянието на батерията. Точно на този уред дисплеят не е светещ и нощно време не се виждат показанията.

Изображение

На пето място – дигитализиран дебитомер. Точно на този уред дисплеят не е светещ и нощно време не се виждат показанията. Слагал съм и обикновен водомер – достатъчно е да има необходимите куплунги за бързи връзки.

Изображение

На последно място ежектор – дозатор. Дозира всякакави водоразтворими течности, които се смесват с поливната вода.

Изображение

Веднаж определих, че за 2 часа в поливната система са влезли 400 л. Общата дължина на сълзящите маркучи е около 90 м. Значи за 2 часа са се отделили около 4,44 л на линеен метър по цялата дължина на сълзящия маркуч. Маркучите са 2 – значи близо 8,88 л на линеен метър. Ширината на лехата е 80 см.
Обикновено поливам 2 пъти седмично по 2 часа, а при дневни температури над 30*С – 3 пъти.
Предполагам, че вероятно така изглежда овлажняването на почвата под сълзящите маркучи и около тях по цялата дължина на лехата.

Изображение

Понякога имервам влажността на почвата на дълбочина 15-20 см с дигитализиран почвомер за измерване на влажност, температура, осветеност и киселинност.

Изображение

Ефективно ли е поливането ? Резултатите могат да бъдат осмислени с този клип



Да не забравя – причина за тези резултати са и слънчогледовите цветове на доматите. За съжаление - намаляват след трета китка

Изображение
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1027
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 295 пъти
Получил благодарност: 210 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от belika »

Леле, Петров! Ти ме закопа. Ще покажа системата ти с крановете и всичко на моя съсед и жена му, която е програмист. Аз съм по по-простите и старомодни неща, но труда и резултатите ти ме очароваха искрено! А музиката към видеата ти е супер 🌷
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от penkeler »

belika написа: Дек 16, '23, 19:15 Аз съм по по-простите и старомодни неща...
Това отново ме провокира, защото и аз съм убеден, че колкото една машина или система съдържа по малко елементи (възли), толкова по малка е вероятността някой детайл да дефектира и да прекрати действието. Един и същ резултат може да бъде постигнат по различни начини, а по този повод има една поговорка: "Прост конструктор - сложна машина, умен конструктор - проста машина. "
Нямам сериозен опит и практика с капковото, но от публикувани мнения от колеги в този форум най ми допада варианта при който водата идва от резервоар на самотек. Без помпи или изкуствено завишено налягане (водопровод и др.) Същественото тук е избора на дозатор (механизма който пуска и спира водата) да бъде за бидон или цистерна на самотек, а не за повишено налягане. Има механични, които всеки път се пускат ръчно и спират когато изтече настроеното време, а има и електрони, които могат да бъдат настроени кога да пускат и кога да спират без външна намеса. Има твърдения, че повдигнат само 1 метър над земята съд е достатъчно за такова капково. Такава система може да работи с частичен (с ръчно пускане) или напълно без надзор, като единствено трябва да се следи във водата да няма боклуци или образували се водорасли, които могат да задръстят системата.
belika написа: Дек 16, '23, 11:38
5x4x2 си е 20кубика

Не говорех за басейн с хидроизолация на покрива. По скоро си представях едно от 3те:
1. излят от фибростъкло - познати с хотел поръчваха и говорих с фирмата ще стане цялото нещо за около 6к по моите размери, е няма да е разкош като тези, които продават готови или по баровските заведения и къщи, но целта е да е здраво и събира водата.
2. конструкцията от мен и бетон, хидроизолация, отгоре директно излята епоксидна смола. Това от една фирма за производство на епоксидна смола казаха, че щяло да е ок като сигурност, но едва ли ще служи за басейн, но за резервоар ще стане.
3. хидроизолация и колони и отгоре сглобяем стоманен басейн, някак подсилен, само не е ясно на готов такъв как ще се слага преливник с тръба 🤔
Май и двамата допускаме една и съща грешка, но интересно е, че стигаме до един и същ резултат.
"5x4x2 си е 20кубика" Ами не е 20, а 40 кубика, но резервоара съществуваше преди години и сега написах размерите наизуст, като имах предвид 20 кубика. :hmmm:

Това с фибростъклото може да послужи известно време без дефекти, но колкото и дълго да е в един момент, когато пропусне ще трябва да се прави ремонт както на него така и на това под него или да се премахне, което също няма да е съвсем елементарно, като обикновена цистерна. Все пак непрекъснато е изложено на атмосферни условия, а диапазона на разлики само в температурите зима/лято по нашите географски ширини може да надхвърли дори 50°C(от +30 и нагоре, до -15/20). Това е предпоставка за големи температурни разширения и свивания, които от своя страна могат да доведат до преждевременно стареене на материала и пукнатини.
Второто, с епоксидна или друга полиестерна смола, е съвсем същото с единствената разлика, че се спестява армировката от стъклотекстил (има много видове, но най общо това е мрежичката, която полагат върху външна или вътрешна топлоизолация за да нанесат шпакловката) , която на фона на всичко съвсем не е скъпа или недостъпна, но за сметка на това липсата на армировка увеличава в пъти вероятността от напукване на покритието.
Третото би имало смисъл ако не е твърде трудно да се качи на покрива заради тежестта на самата метална цистерна. По принцип има такива изработени от фибростъкло и при това някои са с обем 2,3 и повече кубика, но не знам дали могат лесно да се намерят в търговската мрежа. През соца ги имаше по ТКЗС-тата, прикачаха ги към трактори и пръскаха с различни препарати по ниви, лозя и градини, но едва ли вече някъде е останало нещо втора употреба.
Аватар
ugod
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Авг 22, '17, 22:27
Местоположение: Birmingham uk
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 205 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от ugod »

ugod написа: Дек 15, '23, 18:24 Ами напълних бутилката до горе.Да и аз си го помислих за такава ситуация. .Ще сложа саксията в обем , който може да побере водата от бутилката.Когато имам възможност и време, смятам да разбера това шише с вода, за колко време се използва.:)
Може да се каже,че по -добър вариант е.Вместо да капе фитила да тегли вода , която е под нивото на саксията.Така няма да има пренасищане с вода.
https://saintpauliata.alle.bg/%D0%B0%D0 ... %BD%D0%B5/
Любител Градинар
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Мар 18, '24, 13:32

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от Любител Градинар »

Здравейте,
Ще съм благодарен ако някой ми помогне със следния въпрос.
Изграждам система за капково напояване с хидрофорна помпа. Сумарният раход на разпъсквачите е около 500 л/ч. Не успявам да намеря в Интернет помпа с такъв малък разход /малко по висок. Намирам хидрофорни помпи с разход около 2700 л/ч. Проблем ли е ако разхода на помпата е толкова по висок от разхода на системата? Благодаря!
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Капково напояване за плодове и зеленчуци - съвети, мнения и въпроси.

Мнение от penkeler »

Любител Градинар написа: Мар 18, '24, 13:38 Здравейте,
Ще съм благодарен ако някой ми помогне със следния въпрос.
Изграждам система за капково напояване с хидрофорна помпа. Сумарният раход на разпъсквачите е около 500 л/ч. Не успявам да намеря в Интернет помпа с такъв малък разход /малко по висок. Намирам хидрофорни помпи с разход около 2700 л/ч. Проблем ли е ако разхода на помпата е толкова по висок от разхода на системата? Благодаря!
На така зададен въпрос не знам дали може да получиш кратък и точен отговор. Важно е също от какъв водоизточник и от каква дълбочина ще черпиш вода. Доколкото съм наясно хидрофорните помпи просто поддържат определено налягане във водопроводната инсталация и когато бъде достигната горната граница, поради липса на консумация, се самоизключват. Така стоят в изчакване докато отново се появи консумация, налягането падне и веднага се включват. След спиране на консумацията и достигане на зададеното налягане отново се изключват. Така се поддържа винаги в готовност водопроводната инсталация примерно на вила, която не е свързана към централен водопровод. Така, че характеристиките на този вид помпи са само за максималния дебит, защото минимума се приема за нула. Ако консумацията е непрекъсната просто няма да изключва, а ще работи непрекъснато и не знам производителя колко продължителен режим на работа е предвидил. Ако ползваш обикновена помпа за кладенец, която няма предвиден ограничен режим на работа и би могла да работи много продължително, може да се направи разклонение с възможност за настройка каква част от водата да отива към капковото, а другата част да се връща обратно във водоизточника. При тези помпи се има предвид, че работят със студена вода и тя в някаква степен помага за допълнително охлаждане на двигателя така, че е допустимо до някаква степен да се затвори и намали дебита на изхода, но при много продължителна непрекъсната експлоатация и много намален дебит на изхода може да се стигне до прегряване на мотора.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”