Отглеждане на Маслина в саксия

Модератор: Миша

BilyanaT
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Авг 18, '21, 15:35

Отглеждане на Маслина в саксия

Мнение от BilyanaT »

Здравейте,

От няколко месеца отглеждам маслина в саксия на южен балкон. Развиваше се много добре, но в последната седмица листенцата покафеняха, започнаха да се съсухрят (станаха твърди и се свиват). Поливам я рядко и по малко, някой може ли да ми даде съвет как да се погрижа за нея?

Благодаря!

Изображение

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31840
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1194 пъти
Получил благодарност: 2965 пъти

Re: Отглеждане на Маслина в саксия

Мнение от Мария Николова »

Билянче, първо добре дошла в нашия форум! :tzvetoman:
Маслината е дърво и не се примирява с тераса и саксиия :snif:
Ще успееш 100% с хризантема, или даже с роза в същата саксия. :daaa: Подари маслината в някоя цветна градина.
Не, не в моя двор!!! :srofl: :srofl: :srofl: Той е само за цъфтящи китки. :angelche:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Отглеждане на Маслина в саксия

Мнение от penkeler »

Съседа ми гледаше маслина около 5-6 години в саксия и беше станало дръвче около метър, но го пося в градината, първите две зими надземната част измръзваше почти до земята и напролет израстваха нови клони, но не знам защо я махна. Мисля, че не беше напълно изсъхнала, но не съм го питал. Аз също си вкорених маслина от резник, но е още много малка и не съм я местил от кофичката за кисело мляко в по голям съд.
viewtopic.php?f=31&t=6564&start=15
Съжалявам, но не съм много запознат и не мога да ти дам съвет, а и в темата на този форум е само това.
Повече информация и съвети можеш да получиш в друг форум, където има както професионалисти, така и доста любители, отглеждащи много и различни екзотични растения. Аз там не членувам, но по различни поводи съм чел различни теми.
https://forum.palmi.bg/viewtopic.php?t=837
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1740
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 56 пъти
Получил благодарност: 353 пъти

Re: Отглеждане на Маслина в саксия

Мнение от penkeler »

BilyanaT написа: Авг 18, '21, 15:42 ... отглеждам маслина в саксия на южен балкон... Поливам я рядко и по малко...
P.S. Хрумна ми, че може точно недостига на влага да е причина. Особено ако е през целия ден на слънце. В тия жеги всичко съхне за часове, а една саксия има 2 шепи и половина почва. По принцип маслината не е много влаголюбива, но и без влага също не може. Заради малкия обем почва при мен и през целия ден слънце, аз поливам през ден или всеки ден. Когато е в земята е коренно различно, в дълбочина там никога не съхне така, както в саксията. Така или иначе нищо не губиш, просто увеличи поливките за проба. Ако това е причината, ще се усети скоро и не мисля, че има опасност от преовлажняване.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”