Лупина (Lupinus sp.)

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от Гео, граф »

jozefin написа: Май 26, '21, 20:33 Гео, граф, сподели за лупинита в някоя подходяща тема (не знам дали има отделна). Вредители, поливане и т.н.
Тази година си направих разсад.
Търсих тема, не намерих и правя, за да има къде да споделяме информация и снимки на тази красива китка :wooow2:

Лупината е род многогодишно растение от семейство Бобови, наброяващ около 300 вида, повечето диворастящи. Цъфти през летните месеци, у нас е известна с името вълчи боб (от латински Lupus - вълк, макар че не виждам връзката :hmmm: ). Родина на лупината вероятно са Египет и Средиземноморието. Широко разпространена е в Южна и Северна Америка. Непретенциозно по отношение на почва и условия на околната среда растение, което издържа резки застудявания. На много места по света се отглежда за храна, за подправка и за фураж, освен това била известна на римските земеделци със способността си да подобрява плодородието на почвите, увеличавайки азота в тях, тоест тя е отличен сидерат. Има и приложение в медицината и козметиката. Но нас ни интересува основно декоративната ѝ стойност.

Лупината има пръчковидна коренова система, която в дълбочина може да достигне до 200 см. Съцветието е четковидно, събиращо в себе си множество цветчета. В някои видове то може да достигне дължина до 100 см. Цъфти в изключително разнообразни цветове – бяло, розово, лилаво, жълто, червено, кремаво, като се срещат и двуцветни видове. През пролетта е необходимо обилно поливане, а след това умерено. След като растението само произвежда азот и го трансферира в почвата, логично е да предположим, че има нужда от торове с повишено съдържание на фосфор и калий. Но това са мои лични заключения по метода на дедукцията. Аз лично не торя в градината, само стайните и то рядко. Грижите за лупината не са много и тя се отглежда лесно - разрохкване на почвата, премахване плевелите и прецъфтелите съцветия. След 5-6 години губи атрактивния си вид, защото средната част на растението отмира, тогава трябва да се поднови.

= Размножаване

В сайта на БгФермер са поместили следната информация за размножаването на лупуната със семена:

''Засяването на лупината може да стане през пролетта на закрито около 6-8 седмици преди последния мразовит ден в отделните райони. Това означава около февруари-март.
Семената засяват по едно-две в индивидуални саксийки, но поникват бавно и трудно. Затова се препоръчва да се накиснат за 24 до 48 часа в хладка вода, за да омекне семенната обвивка. Семеначетата се изнасят, закаляват се постепенно и се засаждат на постоянно място през 30-35 см. Цъфтеж се очаква още същата година.
Проблемът е, че преди засяване семената трябва да се стратифицират. Тоест да се държат в хладилник поне един месец. Като включим бавното поникване и намаляването на кълняемостта почти не си заслужава да се прави разсад през ранната пролет.
Лупината може да се размножи и чрез делене на коренището. За целта е необходимо възрастно растение на поне 3 години. Деленето се извършва напролет. То обаче крие риск от нападение от почвени патогени. Вкореняването на новото място е трудно, а доста често изобщо не се случва.''


Някои градинари предпочитат есенното засаждане на семената на лупината в последните дни на октомври. Този тип засяване има много предимства и почти никакви минуси. Най-голямото преимущество е, че семената не успяват да поникнат преди зимата и така те преминават през естествена стратификация. Сеят се на дълбочина 2 см, участъка е добре да се мулчира с торф. Младите растения започват да цъфтят през август.

Ще споделя собствения си немалък опит в размножаването на тази китка. Неколкократно сях семена в градината пред блока. Като резултат в момента имам три-четири мижави стръкчета с по 2-3 листенца, които никога няма да се оформят в нормални цъфтящи растения. Купувала съм и възрастни, разцъфнали китки - те просто си загинаха безславно. Докато преди три години постигнах успех със семена (само че на вилата!) и те поникнаха, развиха се добри растения, макар и дребни. На втората година вече бяха заякнали и станаха значително по-едри, но поради ремонтни дейности се наложи да ги местя. В момента са в песъклива, отцедлива почва на почти целодневно слънце и избуяха три пъти по-големи от лани, оформиха цветоноси и цъфтят за моя огромна радост. За съжаление нямам никаква идея какъв тип е почвата ми.

Ето ръководство към семената на Стрелиция, което намерих из публикации тук във форума:

Многогодишно растение с височина 90-120см.
Развива се еднакво добре на слънчеви и полусенчести изложения.
Предпочита алкална, добре дренирана почва
Засявайте семената май - юни
Разсадете септември - октомври
Цъфтеж на следващата година май - юли
За максимален цъфтеж и устойчивост на цветовете добавяйте специализирани торове.


Пазете лупините си от охлюви :!: :!: :!: Листните въшки също ги навестяват, както и някои гъбични заболявания, характерни за бобовите.

= Интересна информация. Някои от видовете лупина се приемат като плевели, разпространили се извън характерното им местообитание. Растението е било внесено във Финландия с цел засаждане покрай пътищата, но от там се е разпространило безконтролно в дивата природа. Същото се е случило с него и в Нова Зеландия.

Oсвен впечатляващ цъфтеж, лупината има невероятно красиви листа, които сами по себе си са атракция в градината.
Приложените снимки са взети напосоки от нета.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31689
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1030 пъти
Получил благодарност: 2427 пъти

Re: Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от Мария Николова »

Поздравления за търпението да издириш толкова изчерпателен материал и снимки! :sclap: :sclap: :sclap: :shandshake:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от Lappland »

Много харесвам лупини
В шведско доста растат край пътищата
Водят се силно силно агресивен вид и не се препоръчват
Аз много пъти се опитвах да засадя лупини на хълмчето - давах ми семена, разсади, купувах готови
Едва последната саксийка се хвана, сега ще карат второ лято
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от Дим »

Няколко пъти купувам семена на лупина и все ми цъфтят лилави и розови,а така ми се искаше да имам и други цветове.Това е много благодарно цвете.Не иска кой знае какви грижи/поне при мен си се гледа само/.
Изображение Изображение
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от Deisy »

Любимо цвете .При мен всички са в розовата и лавата гама срещала съм да продават различни цветове.
Изображение

Изображение

Изображение
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от Deisy »

Само да добавя ,че мойте всички са от семена вече три годишни. Насадени са на глинесто песъчлива почва. Единствения ми неуспешен опит беше на доста песъчлива почва каквато имам в долния край на двора заради реката. Семената поникнаха но за 2 години почти не мръднаха на размер .Преди месец ги поместих и едната даже цъфна .Но не съм сигурна дали е от песъчливата почва или там просто е по-кисела и затова почти не се развиваха. Ще търся оранжева и жълта .
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от Гео, граф »

Мария Николова написа: Май 27, '21, 13:52 Поздравления за търпението да издириш толкова изчерпателен материал и снимки! :sclap: :sclap: :sclap: :shandshake:
Благодаря, Мимет, не е кой знае какво усилие. Забелязах колко отдавна не е правена публикация за нова китка (то не останаха популярни китки, неописани във форума :nod: ), та рекох да спретна една, да се учат новичките. Нали целта е да сме си полезни :angelche: ...

Лапланд, направо ти завидях, че наоколо ти има диви лупини :o

Дим, че кво им е на лилавите и розовите - чуднички са си :nod:

Дейзи, очите ми останаха, направила си много интересна компилация с каменната стена :potekoha: :potekoha:

Изображение

Ето и моята гордост :wooow2:

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от shoshy »

Чудесни лупини показвате!
Да споделя и моя опит. Много ги харесвам и...пробвах от семена, но не можах да ги изчакам. Два пъти купувах готов разсад. Цъфтяха и след 2 години отново. Тази година за трети път засадих разсад :D и мисля да помагам на семената да се засадят есента :hmmm:
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4459
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 103 пъти
Получил благодарност: 326 пъти

Re: Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от jozefin »

Аз за първи път пробвах със семена на две фирми, купувани от Практикер и тем подобни.
Противно на очакванията ми, кълняемостта беше много добра. Сях в градината и в разсадни табли. Поникнаха почти всички. Предната седмица от таблите ги прехвърлих в градината. Нищо им няма, свежи са.
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4445
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2170 пъти
Получил благодарност: 1006 пъти

Re: Лупина (Lupinus sp.)

Мнение от Polin »

Гео, граф написа: Май 27, '21, 12:51
Гео, графче, много полезна и за мен информация :tzeluvka: :wooow2:
Благодаря за труда за ни я предоставиш :gush:

Дейзи, страхотна композиция... завид, завид,... ;) :woooow:
Deisy написа: Май 27, '21, 21:04 Любимо цвете .При мен всички са в розовата и лавата гама срещала съм да продават различни цветове.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”