Божури/2021

Публикувай отговор
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4468
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от jozefin »

Не е той.
Аватар
kalinka
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Мар 22, '13, 19:00
Дал благодарност: 222 пъти
Получил благодарност: 225 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от kalinka »

flora написа: Ное 16, '21, 15:30 Божурът, който си показала много прилича на този https://paeoniapassion.com/Catalogus/De ... y-Contrary Ако е той значи си късметлийка с грешката, защото пише, че рядко се предлага, а е здраво и хубаво растение канадска селекция.
Доста от характеристиките съвпадат.
Трябва още две, три години да направи и
храст и цвят. Възможно е да е Mary Contrary.
Благодаря ти, flora
Аватар
kalinka
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Мар 22, '13, 19:00
Дал благодарност: 222 пъти
Получил благодарност: 225 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от kalinka »

С jozefin сме писали заедно.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4468
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от jozefin »

Калинче, описаните розови петна, които се засилват със стареенето (избледняването) на цвета при твоя липсват. Също близалцата са розови, а при теб - бели.
А ето и описанието на Mary Contrary в APS:
ЕДИНИЧНО. Размер на цветето 140 мм (5½ инча). Цъфтежите са дълготрайни, отварят се с топло масленожълто и избледняват до почти бели, преди венчелистчетата да окапят. Венчелистчетата са леко разрошени по ръбовете, иначе се държат предимно равни. Средно три цвята на стъбло, без аромат. Средно по три плодолиста на цвят, зелени, умерено окосмени, със средно розови близалца. Тичинките, носещи прашец, са жълти навсякъде. Произвежда семена. Добре развит, пълен диск, бял на цвят. Появяват се голи зелени издънки, за да се получи голямо здраво растение с широки заострени листовки, което е надеждно цъфтящо. Височина до 105 см (41 инча). Ранен/междинен цъфтеж (съответства на седмица 4).

Твоят ще покаже потенциала си следващи години. Наблюдавай го - време на цъфтеж, височина, образува ли странични пъпки..
Сигурна съм, че ще става все по-хубав (с тази лека пудра в началото :dovolen: ). Нищо, че е без име.
Знам, че те човърка :mrgreen: , но е трудно да се сложи име. По-точно истинското име.
Аз доста време си блъсках главата кой е продаваният от Шолтен white cap, но не го припознах в нито един от познатите ми сортове. Е, прилича на няколко, но ...на пръв поглед :dovolen: .
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5281
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 108 пъти
Получил благодарност: 116 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от Daniela Pargu »

И тук да попитам - някой садил ли е божури саксия ?
Тези от Патио серията от последната поръ4ка - в колко голяма саксия да са ?
По- на ширината ли да наблегна или на дълбо4ината? :hmmm:
Има ли някаква формула или по усет ?
И до кога ще е безопасно да се пресаждат божури ?
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4468
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от jozefin »

Ще вземете саксия с най-малко 45 см (1 ½ фута) височина и диаметър. Използвайте богата, добре дренирана почва . Очите (пъпките) да са покрити с не повече от 2,5 до 5 см (1 до 2 инча) почвена смес . След засаждането полейте добре. През вегетативния период, почвата трябва да се поддържа леко! влажна. Обилно се полива точно преди да изсъхне напълно.
Божурите са много издръжливи (зони на USDA 2–9), но въпреки това не обичат да замръзват, така че ако живеете в студен климат, в късна есен преместете саксиите на защитено място: до къщата или вътре гараж или навес. Или заровете саксиите в купчина мъртви листа или ги покрийте с мулч за зимата.

Изображение

Това е според канадеца Лари Ходжсън. Бил е главен редактор на градинарски списания и е издал градинарски книги. Носител на наградата на Garden Media Promoter за 2006 г.

През активния сезон е лесно. За мен би било проблем поддържането на влажността през зимата. Хем да не изсъхват съвсем, хем да не преполеем.
Daniela Pargu написа: Ное 17, '21, 12:13 И тук да попитам - някой садил ли е божури саксия ?
Тези от Патио серията от последната поръ4ка - в колко голяма саксия да са ? - Колкото по-голяма, по-добре. Стига да не е някаква супер огромна и да изглежда нелепо спрямо размера на божура като цъфне . :dovolen:
По- на ширината ли да наблегна или на дълбо4ината? :hmmm: - и на двете
Има ли някаква формула или по усет ? - по усет
И до кога ще е безопасно да се пресаждат божури ? - В смисъл? Преди зимния сезон ли?
Аватар
kalinka
Кана кафе
Мнения: 555
Регистриран на: Мар 22, '13, 19:00
Дал благодарност: 222 пъти
Получил благодарност: 225 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от kalinka »

jozefin написа: Ное 16, '21, 19:45 Калинче, описаните розови петна, които се засилват със стареенето (избледняването) на цвета при твоя липсват. Също близалцата са розови, а при теб - бели.
А ето и описанието на Mary Contrary в APS:
ЕДИНИЧНО. Размер на цветето 140 мм (5½ инча). Цъфтежите са дълготрайни, отварят се с топло масленожълто и избледняват до почти бели, преди венчелистчетата да окапят. Венчелистчетата са леко разрошени по ръбовете, иначе се държат предимно равни. Средно три цвята на стъбло, без аромат. Средно по три плодолиста на цвят, зелени, умерено окосмени, със средно розови близалца. Тичинките, носещи прашец, са жълти навсякъде. Произвежда семена. Добре развит, пълен диск, бял на цвят. Появяват се голи зелени издънки, за да се получи голямо здраво растение с широки заострени листовки, което е надеждно цъфтящо. Височина до 105 см (41 инча). Ранен/междинен цъфтеж (съответства на седмица 4).

Твоят ще покаже потенциала си следващи години. Наблюдавай го - време на цъфтеж, височина, образува ли странични пъпки..
Сигурна съм, че ще става все по-хубав (с тази лека пудра в началото :dovolen: ). Нищо, че е без име.
Знам, че те човърка :mrgreen: , но е трудно да се сложи име. По-точно истинското име.
Аз доста време си блъсках главата кой е продаваният от Шолтен white cap, но не го припознах в нито един от познатите ми сортове. Е, прилича на няколко, но ...на пръв поглед :dovolen: .
Така е, jozefin. Може би няма да го разпознаем. Има доста като него - бели, простоцветни, рано цъфтящи.Но пък и без име си го харесвам, и много му се радвам.
Благодаря ти :tzvetentze:
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4468
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от jozefin »

Калинче, по-вероятно е да се разпознае ако се знае какви сортове предлага доставчикът. Но това не винаги може да знаем, пък и може да е сорт, който въобще не е в "каталога".
Ще се радвам ако споделяш във форума как се развива :dovolen: .
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1928
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 275 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от miltonia »

Спойлер
Покажи
Daniela Pargu написа: Ное 17, '21, 12:13 И тук да попитам - някой садил ли е божури саксия ?
Тези от Патио серията от последната поръ4ка - в колко голяма саксия да са ?
По- на ширината ли да наблегна или на дълбо4ината? :hmmm:
Има ли някаква формула или по усет ?
И до кога ще е безопасно да се пресаждат божури ?
Дани, аз преди две години си купих два от серията патио- Rome и London. Насадих ги в земята, щото хем ми се искаше да имам божури в градинката, хем мястото ми е малко. Те обаче си пораснаха до една доста прилична височина около 70 см., и то за първата им година. Така че саксията трябва да я съобразиш с такава височина на стъблата.
И мен ме интересува дали може по това време да преместя божури?
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5281
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 108 пъти
Получил благодарност: 116 пъти

Re: Божури/2021

Мнение от Daniela Pargu »

Много благодаря ,Jozefin ,Miltonia :tzvetentze: :tzeluvka:
Полезно и успокояващо :daaa:
Голяма ми е саксията - добре е ,ще я и загърля с листа и една мрежи4ка -
4удесна идея! :daaa:
А за местенето ми се струва , 4е щом садим сега ще може и да преместим !?
Приятелка- гостенка от далеко ,се влюби в мой божур ,та ще и го извадя :stiskam: :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”