Гевкини благи двори

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Гевкини благи двори

Мнение от gevkati »

Лалетата с имена на принцеси и блондинки прецъфтяха без да ги видя!
А толкова ми се искаше да ги зърна...Селският репортер редовно пращаше снимки, но друго си е око да види, ръка да пипне... везна да претегли!
Изображение

Изображение

Изображение

След много снимки на питки, кексове, маски и рецепти отново потеглих към пролетта.
профирно-прикриващата-параванна лехичка все още доста профирна, но в пролетен подем :lol:
Изображение

Бурените настървено превземаха нивАта , а и жегичките се задаваха.
Изображение
Появиха се сенниците - тип автобуста спирка :lol: :lol: :lol:
Изображение
Оказа се, че дървесен чипс няма. Трябваха ми бая кубици, за да покрия с плътен слой . Смисълът на мулчирането е да запазва влажността на почвата като предотвратява изпаряването, да изолира корените от резки температурни колебания и да не допуска слънчева светлина, което от своя страна намалява силата на плевелите. И разбира се допринася за декоративността на градината.
Като временно решение започнах да мулчирам с окосената трева. Но процентът ми на успеваемост беше доста нисък. Особенно в частта на борбата с плевелите!
Изображение
тук дори с иглички съм мулчирала
Изображение
Но както се вижда, плевел дебне отвсякъде и спасение няма!
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Гевкини благи двори

Мнение от gevkati »

Дейзи, 3деца +1 мъж = 4 големи камъка за 8 март! Аз така ги виждам нещата. Как така само 1?
Deisy
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1088
Регистриран на: Мар 20, '19, 20:22

Re: Гевкини благи двори

Мнение от Deisy »

gevkati написа: Фев 25, '21, 18:01 Дейзи, 3деца +1 мъж = 4 големи камъка за 8 март! Аз така ги виждам нещата. Как така само 1?
Като добавим и 10тина рози от Миролюбиво за които се разбрахме да ми изпратят на 8-9 мисля ,че е задоволително :angelche:
Този голям камък ще ми крие шахтата с водомера която се пада почти център на градината :x ще го сложа пред нея поне мойта гледка да не разваля. За друг такъв нямам място за сега. Ама и преди 3 години получих камък за първата градинка сега си спомням явно става традиция :D То ще излезе вярно ,че традициите не са това което бяха -цитат от реклама ако я помните.
viktoriaivanova
Кафевар/ка/
Мнения: 841
Регистриран на: Мар 22, '13, 13:35
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Гевкини благи двори

Мнение от viktoriaivanova »

Минавам само за да поздравя стопанката!
С право я нарекох в началото "ГОВОРЕЩАТА С КАМЪНИ"!
:ieeee:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Гевкини благи двори

Мнение от Daniela Pargu »

Маренка , :tzeluvka:
и аз съм тук на кафенце и да видя докъде стигна разказа !
Добре,добре :daaa: нещата са в развитие :angelche:
Тези предпазни устройства тип спирка са най ефикасните ,според мен !
А и доста интересни :lol: :lol: :lol:
Ползвам и аз но са по-големи - та асъл като спирка!
И винаги пове4е обяснявам за тях , отколкото за растенията на гостите :srofl: :srofl: :srofl: :chchaa:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Гевкини благи двори

Мнение от gevkati »

В долния двор имах една започната леха – под ложата на The Blues. Така и така дървесен чипс нямаше, а тази беше определена за мулчиране с камъчета.... плевене , застилане, окаменяване.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
На този етап на източния фронт битката с плевелите беше почти спечелена!

поглед към долния двор
Изображение
поглед към горния двор
Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Гевкини благи двори

Мнение от gevkati »

А там, където вече имаше камъчета , трябваше да пусна поливна система. Не че не обичам да поливам, даже много обичам! Но растенията- много, а времето -малко. Бях решила магистралният маркуч да е кафяв , а не черен. Хем с камъчетата да се слива , хем в бъдещия мулч да не се забелязва мното-много! Обаче... кафяв маркуч -йок! Само 50 м от евтиния намерих. (Вече 1 година чакам да произведат, но мисля да спра да се надявам.)
Реших да се прежаля и да купя 100 м скъп, но кафяв. За да не слагам таз година черен, догодина кафяв (все още не знаех, че кафяв няма да има и след година) Цената му почти се равняваше на 400 м от евтиния...
А разликата между евтиния черен и евтиния кафяв е пренебрежимо малка. Не мога да си обясня защо не го произвеждат.
Направихме поливането там, където имаше камъчета.
Изображение

Изображение
водоснабдяването на тортата
Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Гевкини благи двори

Мнение от gevkati »

По нивАта , за които така и не намирах дървесен чипс, настъпваше жегата и трябваше да се намери решение. Купих капков маркуч, който след това да може да се ползва в зеленчуковата градина- капка през 33 см.
Изображение
Навъртях едни кльомби, лъкатушки...грозотия до шия, ама жадни нямаше!!
Изображение

Изображение
За бурените – пир! Номинираха ме за Градинските Оскари – в категория най-добър сценарий. То за тях си беше супер сценарий това.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Гевкини благи двори

Мнение от gevkati »

Хайде и с това трябваше да се боря! Мулчирането с трева не беше достатъчно, защото имах много площ за покриване и недостатъчно окосен материал. Купих едно платно геотекстил от Лидл(не е хич добър, лесно прогаря) , затъкнах под кльомбите и мулчирах отгоре. Не беше зле. Реших така да процедирам: чистя 10-15 квадрата, застилам с геотекстил(нетъкания) , кося ливадата и покривам с материала.
Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Гевкини благи двори

Мнение от gevkati »

С напредване на лятото, тревата растеше все по-бавно и не успявах да мулчирам по 10-15 квадрата на косене, както ми се искаше. А плевелите напираха с пълна сила! Да не говорим колко площ за мулчиране имаше. Направо си бях в плевелен нок даун.
Изображение

Изображение
В отчаянието си с какво да покрия една застлана с геотекстил площ, за която не остана трева, съзрях купчината пясък и реших да пробвам с него.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”